логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

„Од исконот“ е насловот на вокално-инструменталниот проект со кој вечерва во МОБ ќе почне манифестацијата

Со вокално-инструменталниот проект „Од Исконот“, вечерва во Македонската опера и балет во 20 часот, свечено ќе почне годинашното, 31 издание на манифестацијата „Денови на македонска музика“. Под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар, а во режија на Сашо Миленковски, хорот и оркестарот на Операта и неколкумина македонски оперски солисти ќе изведуваат дела од постарата и средна генерација македонски композитори: Стојче Тошевски, Кирил Македонски, Трајко Прокопиев, Живојин Глишиќ, Томислав Зографски и Ристо Аврамовски. Како солисти ќе настапат оперските пејачи: Сандра Митровска, Владимир Саздовски, Зоран Сотиров, Александра Лазаровска, Марика Поповиќ, Славица Петровска-Галиќ, Горан Начевски и Весна Гиновска-Илкова. Сценограф на проектот е Живоин Трајановиќ.

Идејата за овој концерт со кој ќе се отвори единствената манифестација во земјава што ја третира македонската современа класична музика, е да се претстават дела кои се обединети во една заедничка тематика - фолклорот и нивниот однос кон историските случувања на Македонија. Претседателот на Сојузот на композиторите на Македонија кој е долгогодишен организатор на манифестацијата, Марко Коловски, вели дека вечерашниот концерт нема да биде обичен оперски концерт. „Со самото тоа што ќе има и режисер и сценограф, нумерите ќе бидат врзани во една лабава целина, ќе има определена хронолошка димензија и ќе има определена симболика која во контекстот во кој се наоѓаме, ќе го искаже односот на македонската музика кон актуелните политички теми, иако делата се пишувани во различни периоди“.

Годинашното издание на „Деновите на македонска музика“ ќе трае до 2 април и ќе се одвива на различни локации, во МОБ, во Домот на АРМ, Даут пашиниот амам и Музејот на град Скопје. Во деветте фестивалски вечери ќе бидат изведени најновите остварувања на македонските музички автори, дела од автори кои веќе не се меѓу нас, а оставиле неизбришлива трага во нашата музичка култура, како и дела на композитори од странство. Годинава ќе се реализираат 30 праизведби, а на фестивалот ќе настапат околу 300 музички исполнители.

„Деновите на македонска музика“ се поддржани од Министерството за култура, а се одвиваат под покровителство на претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски. (Т.И.)

Утрински весникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 347
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 812
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1049
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »