логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Семеен православен молитвеник

Во издание на црквата посветена на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат „Семеен православен молитвеник“, кој го подготвија и уредија протопрезвитер Боро Милчев и протопрезвитера Богдина Милчева.

За дистрибуција на книгите (Житијата и Семеен православен молитвеник) можете да се информирате на:

e-mail- pravoslavniknigi@gmail.com
или: о. Боро Милчев, тел. 071 213 000

Повеќе...

Житија на Светиите - Септември

Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат нов том од „Житијата на Светиите“ за месец септември во тврд повез.

За дистрибуција на книгите можете да се информирате на: e-mail: pravoslavniknigi@gmail.com 
или: о. Боро Милчев, тел. 071-213-000

Повеќе...

 

 Наслов   Автор Издавач  формат големина
 
 Православен катихизис 

 

 

Свети Филарет Московски Кумановско-осоговска епархија,Куманово, 2013  .pdf  887.19 MB
 
 Осмиот ден 

 

 

 Софија Грандаковска  Икона  .pdf  4.62 MB
 
 Зошто не бива
да му посакуваме
зло на другиот 

 

 Свети Јован Златоуст

Превод од руски и белешки кон текст: Презвитер Игор Калпаковски 

 списание

„Православен пат“ 

 .pdf  291 KB

 Ако ги исповедаме своите гревови - Подготовка за исповед

 

 Томас Хопко
“Ако исповедимо грехе своје”
ПРИПРЕМА ЗА ИСПОВЕСТ

Превод од српски
Презвитер Игор Калпаковски

 Издавач:
списание ПРАВОСЛАВЕН ПАТ


За издавачот:
Методиј
Митрополит Американско-канадски

 .pdf  308 KB
 ПОФАЛБА НА ДЕВСТВЕНОСТА
 
Св. Григориј Богослов    .pdf  265 KB

 Од Бога како виша сила, до Бога како личност

 

 

 

 

Епископ Игнатије (Мидиќ) Превел од српски:
Даниел Јовановски
 .pdf  275 KB

ДОГМАТСКАТА ДЕЈНОСТ НА - ПРВИТЕ ЧЕТИРИ ВСЕЛЕНСКИ СОБОРИ
 Александар Петковски  
 Темата по предметот Догматика
 .pdf  2.07 MB
УПОТРЕБАТА НА ЕЛЕКТРОНСКИТЕ МЕДИУМИ ВО МИСИЈАТА НА ЦРКВАТА ДЕНЕС
 
 Мирјана Златанова
 

Дипломска работа

ПРАВОСЛАВЕН БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ
,,Св. Климент Охридски“ – Скопје

 .pdf  1.25 MB

 Служба Св. Харалампиј со литија и полилеј


 

     .pdf  260 KB

 Служба и Акатист на св. Јован Шангајски

Превод на Службата од црковнословенски јазик: Aлександар Божиноски

 


Превод на Акатистот од англиски јазик:
Александар Божиноски

 Скопска православна епархија  .pdf  4.07 MB

Реки Вавилонски


Стојанче Андов

   .pdf  4.34 MB

Воин на Духот

зборник на Писма од блажениот еромонах Серафим Роуз, во кои се зборува за основите на христијанскиот, а со тоа и на монашкиот живот, за правилниот стремеж на човекот да Му угоди на Бога, за стекнувањето на Светиот Дух, Кој е критериум за сите наши дела. 

Преспанско-пелагониската Епархија .pdf 311 KB

Пастирската служба според Светите Три Светители

Зоран Велковски

 

Дипломска работа

ПРАВОСЛАВЕН БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ
,,Св. Климент Охридски“ – Скопје

.pdf 404КB

НЕДЕЛА ОД СИРНА СЕДМИЦА ВЕЧЕРНА 2017

Со благослов
на Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски
г.г. Стефан

  .pdf 292KB

ЧЕТИРИ ЧАСОТ ПОПЛАДНЕ

Maja-Beleva-4-casot.jpg

Маја Белева   .pdf 898KB

КРШТЕНИЕ И МИРОПОМАЗАНИЕ ВО ЛИТУРГИЈА

    .pdf 217KB

Ф. М. Достоевский

БЕДНЫЕ ЛЮДИ   .pdf 704KB

Акатист на преподобниот отец наш Јоаникиј Ракотински

Издава:Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА   .pdf 145KB

СТАРЕЧНИК

    .pdf 2.17MB

АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТАТА
ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА
ВО ЧЕСТ И СПОМЕН НА
ЈАВУВАЊЕТО НА НЕЈЗИНАТА
ЧУДОТВОРНА ИКОНА НАРЕЧЕНА
„БРЗОПОСЛУШНИЧКА“

Манастир „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ –
Струмица
  .pdf 3.47MB

Псалтир

Кумановско-осоговска епархија   Google App  

ТРОИЧНИК бр. 50

    .pdf 34.3 MB

Отец Тадеј - Духовни Поуки

    .pdf 2.91MB
Add comment

Security code
Refresh


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Православен календар

24/09/2018 - понеделник

 Св. мч-чки Минодора, Митродора и Нимфодора,Преп. Теодора Александриска;

преп. Силуан Атонски; прeп. Eфрoсиниј гoтвач

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Тропар

Тропар  на светата Христова подвижничка Теодора Александриска 11 септември / 24 септември 2018

Тропар на светата Христова подвижничка Теодора Александриска 11 септември / 24 септември 2018

Блажена света мајко Теодоро,о света подвижничке Христова,благодатта покајание ти подари,мудро пустината ја искористи,

Тропар на св. мч-чки Христови Минодора, Митродора и Нимфодора 10 септември / 23 септември2018

Тропар на св. мч-чки Христови Минодора, Митродора и Нимфодора 10 септември / 23 септември2018

Подвижнички, свети девственички,разум за вишно познание добивте,дар за расудување примајки,Неразделната Пресвета Троица пример за вашата волја постана,

Тропар на св. Јоаким и Ана  9 септември / 22 септември 2018

Тропар на св. Јоаким и Ана 9 септември / 22 септември 2018

Оние кои благодатно праведни беа по законот, Јоаким и Ана, младенец од Бога даруван ни родија.Затоа денес светло торжествува и...

Добредојде Православие.мк

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Последни коментари

Почаевско чудо

Ако некој се помоли од сето срце, тогаш Господ ќе му помогне и ќе го поправи и ќе продолжи по патот на вистината. Во една од посетите на Почаевска Лавра, јас станав сведок на прекрасно чудо, кога пред мои очи се исцели жена која педесет години не можеше да оди бидејќи имаше извиткани нозе. Повеќе...

Архимандрит Георгиј Капсанис

Личноста на архимандритот Георгиј ќе остане во вечно паметење во срцата на оние што го запознале, но генерално и во целата Православна Црква, затоа што преголеми се неговите заслуги за чистотата на верата и за автентичното живеење според неа..Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

Протоереј Андреј Ткачев: Примете, јадете

 

Во Рајот Господ им рекол на луѓето да не јадат од дрвото на познанието. А злиот лукавец велел – јадете. Христос вели „јадете“, „пијте од Неа сите“, а злиот говори: „не јадете“, „недостојни сте“, „потребно е долго и тешко да се подготвувате“. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Св.Јован Шангајски - БДЕНИЕ

 

Стојте цврсто на духовна стража, затоа што не знаете кога Бог ке ве повика кај Себе. Во вашиот земен живот бидете секогаш подготвени да му положите сметка. Внимавајте непријателот да не ве фати во неговата мрежа, да не ве измами и предизвика да паднете во искушение. Повеќе...

За Моето име

Взбранной Воеводе победительная