логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Рецензија: Македонска филмска музика - Македонска филхармониЈа

 

Хронолошко претставување на македонската филмска музика беше направено со концертот на Македонската филхармонија во рамките на Деновите на македонската музика. Премиерната концертна изведба во живо на македонска филмска музика ни овозможи да откриеме нешто ново во музиката или нов поглед на музиката за што не сме биле свесни додека сме го гледале филмот. Сите солисти (Елена Христова, Александра Лазаровска, Владимир Поп-Христов, Здравко Ангелов) заедно со оркестарот и диригентот Борјан Цанев прикажаа современо толкување на композиторските перспективи. Низ сите филмски музички теми од вкупно 13 селектирани филма можевме да ги дефинираме автентичните развојни историски периоди на македонскиот филм. Еден од тие периоди е прикажан во филмовите „Фросина“ и „Волча ноќ“. Преку сличните теми, а тоа е животот во текот на војната, оригиналната музичка структура на Трајко Прокопиев успешно е исконбинирана со психолошкото дејствие. Од творештвото на Зографски слушнавме две теми од филмот „Пресуда“ и „Татко-колнати сме Ирина“. Камерниот музички звук, особено дојде до израз во „Татко“, поради комбинацијата од неокласика и македонски фолклор („Дафино, моме убаво“, Христова, вокал), со одмерената економска музичка партитура. Популарниот музички жанр, кој преовладува во филмот „Скопски сновиденија“ од Љубомир Бранѓолица, прикажува друга развојна фаза на македонскиот филм. Позитивната музичка содржина преовладуваше низ главните тематски материјали. Од еден од најплодните композитори на филмска музика Љупчо Константинов слушнавме музика од филмовите „Среќна Нова 49“ и „Црвениот коњ“. Низ музичките теми на Константинов можеме да размислуваме за релациите меѓу изворното и неизворното на филмската музика за комплексноста и разликите меѓу нив. Филмската музика на Илија Пејовски од филмовите „Оловна бригада“ и „Јазол“ го отвори вториот дел на концертот. И без да ја знаеме содржината, преку музиката на Пејовски можеме да го почувствуваме музичкиот континуитет низ филмот додека ги пополнува паузите во филмската акција. Во вториот дел доминираа најновите остварувања во филмската музика од филмовите „Превртено“, „Како убив светец“, „Големата вода“, „Балканкан“, кои го отсликуваат поновиот правец на развој на македонската популарна музика исполнет со комбинација од повеќе жанрови етно, поп, џез, електронска музика. Филмската музика од „Како убив светец“ од „Проект Жлуст“ не мора да ја идентификуваме со карактерите во филмовите. Солистичките настапи на В. Поп Христов-вокал, и З. Ангелов-кларинет, односно добриот вокал и импровизацијата на Ангелов дадоа тежина на музиката. Во меланхоличната тема „Циркус Ентропа“ од „Превртено“, особено дојде до израз солистичкиот настап на пијанистката Марија Вршкова со богатите градации на пијано-музиката. Ефектната музика од „Балканкан“ на Кирил Џајковски, во која доминира етно-музиката, беше реализирани со набиен ритмички пулс кај ударната секција, дополнета со лимените дувачки секции при што на етно-звукот му даде легитимен ефект.

Јулија Жабева- Дневник
 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Октомври 08, 2019

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј Водолазкин, кому оваа година ќе му биде доделена наградата „BookStar“ за најчитана книга помеѓу две изданија на Фестивалот. Вечерва во киното „Фросина“ при МКЦ ќе биде промовиран…
Септември 24, 2019

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и реализација, со честите гостувања на автори, како и со сопствениот информативен блог-канал (prikazni.mk) – овој проект, со помош на програмата „Креaтивна Европа“ на…

Македонскиот победник на Прашкото квадренале „Оваа зграда зборува (на)вистина“

Сеп 24, 2019 Друго од култура 82
Во сосема неочекуван уметнички контекст и со видно заинтересирана белградска и новосадска…

Косаковски дојде на Македокс: „Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“

Авг 24, 2019 Филм, Театар 236
„Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“, вели првото од десетте…

Карактеристиките на вистински културен човек според Чехов

Авг 18, 2019 Литература 354
чехов
„Животот има свои услови. За еден човек да биде прифатен меѓу вистински образовани луѓе,…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »