логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ 

Тропар на Покров на
Пресвета Богородица
1 октомври / 14 октомври

Денес, ние благоверните светло празнуваме,
осенети со Твоето Богомајко Пришествие,
и гледајќи кон Твојот Пречист образ,
со умиление глаголаме:
покриј нѐ нас со чесниот Покров Твој,
и избави нѐ од секое зло,
молејќи го Синот Твој Христа нашиот Бог,
да ги спаси нашите души.

 
Извор МПЦ – ОА


Тропар на светиот
Христов маченик
Домнин Солунски
1 октомври / 14 октомври

Верата твоја во Распнатиот те приведе во купелот на благодатта,
од каде сила се подари за маченичко исповедување на вистината,
и зборови со кои се посрами лагата на минливоста,
о, Домнине свети мачениче.
Спомни си сега за нас од дворовите на милоста,
при Небесното Царство Христово.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот отец
Григориј Доместик
1 октомври / 14 октомври

Подвигот твој ревносен во градината на Пресветата,
дарови ти донесе по Божјо благоволение,
и уста недремлива која славословие
кон Небесата вознесува, о, Григорие оче преподобен,
ти кој видливо награда во рака прими, а со неа и живот вечен,
моли се и ние да влеземе во радоста на Господа. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот
отец Јован Кукузел
1 октомври / 14 октомври

О, Јоване Божји угодниче,
слово на струни разгласено потече
од срце твое за Господа припремено,
ангели милозвучност прифатија,
Богомајка со милост душа твоја прегрна,
а Вечнопостоечкиот по твоите молитви ги милува оние,
кои чест подаваат на ликот твој свет,
и струната на твоето слатко пеење,
при Пресветото Тројство ја принесуваат. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светите
Христови преподобномаченици
Михаил игумен и со него
триесет и шест монаси
1 октомври / 14 октомври

Верна војско на Царот Небесен,
ревносни исповедници на верата вистинска,
кои ја разобличивте лагата агарјанска,
предводени од Михаил – Мојсеј на вашата света обител,
денес ве чествуваме и на Бога благодариме, бидејќи во вас имаме
триесет и седум кандила запалени во вечноста.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


                   
Тропар на чудотворната
Икона на Божјата Мајка
наречена Кукузељиса
1 октомври / 14 октомври

Мајко Пресвета, сечесна Владичице,
прозорец отвори преку Иконата Твоја Кукузељиса,
до душите наши обременети,
а и до раката на Јован гласот милозвучен,
кој слава воздаде, а и нас нѐ научи,
со ум и срце подигнати кон Небесата –
радувај се  - да Ти повикуваме – Невесто Неневестна. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на светиот
Христов апостол
Ананиј
1 октомври / 14 октомври

Брзопослушниче Господов, Ананио свети апостоле,
ти кој преисполнет со Христовата благодат
го послуша гласот кој е над водите,
Савла го приведе во познание на Светлината
и до крај остана верен на вистината.
Моли се за нас свети кој во мачеништвото втор Стефан постана
и со венец на Небесата пред Бога пристигна.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот
отец Роман
 Мелод слаткопевец
1 октомври / 14 октомври

Блажен си ти Романе Божји угодниче
бидејќи Онаа Која Предвечниот Го роди,
утробата твоја ја направи дом на Духот Свети,
земјата денес чест ти воздава,
а ангелите Небесни славословат
 за службата твоја кон Господа.
Радувај се ти од кого Духот многу пофалби изнедри,
радувај се и за нас моли се ти кој
 величанија кон Небесата воскликна.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот
отец Сава Вишерски
1 октомври / 14 октомври

Од младоста твоја целиот на Бога си се предал блажен,
и заради љубовта кон Него,
 татковината и роднините си ги оставил,
и во пустината си се вселил.
Во неа строг живот поминувајќи,
дар за чудеса од Бога прими Саво преподобен,
моли Го Христа Бога да се спасат нашите души.


 
Извор МПЦ – ОА


Тропар на чудотворната икона
на Божјата Мајка наречена
Брзопослушничка
1 октомври / 14 октомври

Радост наша Си Ти Богомајко, и неискажлива
е грижата Твоја за нашето спасение.
Ти Која бдееш над секое Божјо створение, брзо пристапуваш
во заштита на оние кои го призиваат светото Име Твое,
и затоа знамение свето, Икона Преблагословена подари на ликот Твој,
наречена Брзопослушничка, за да бидеме по молитвите твои брзи на покајание,
милостиви кон прегрешенијата на братот наш обременет.

 

 

 

Извор МПЦ – ОА
Манастир Св. Јован Претеча Слепче

Православен календар за 14/10/2018  

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2019 лето Господово

 Од Верскиот календар:

 1. Пoкрoв на Прeсвeта Бoгoрoдица. Oтсeкoгаш Црквата ја прoславувала Прeсвeта Бoгoрoдица какo пoкрoвитeлка и заштитничка на христијанскиoт рoд, кoја сo свoитe таинствeни мoлитви гo милoстиви Бoга кoн нас грeшницитe. Бeзбрoј пати сe пoкажала пoмoшта oд Прeсвeта Бoгoрoдица, какo на пoeдинци, така и на цeли нарoди; какo вo мир, така и вo вoјна, какo вo мoнашкитe пустини, така и вo градoвитe. Случајoт кoј црквата дeнeс гo спoмeнува и гo празнува, гo дoкажува тoа пoстoјанo пoкрoвитeлствo на Прeсвeта Бoгoрoдица над рoдoт христијански. На 1 oктoмври 911 гoдина, вo врeмeтo на царoт Лав Мудриoт (или Филoзoф) ималo сeнoќнo бдeниe вo Бoгoрoдичната црква вo Влахeрна, вo Цариград. Црквата била прeпoлна сo нарoд. Вo задниoт дeл на црквата стoeл св. Андрeј Јурoдив сo свoјoт учeник Eпифаниј. Вo чeтвртиoт час oд нoќта сe пoјавила Прeсвeта Бoгoрoдица над нарoдoт сo распрoстранeт oмoфoр вo рацeтe, какo сo таа oдeжда да гo пoкрива нарoдoт. Била oблeчeна вo пoрфира украсeна сo златo и цeлата блeскала вo нeискажана свeтлина, oкружeна сo апoстoлитe, свeтитeлитe, мачeницитe и дeвицитe. Св. Андрeј кoга гo видeл тoа јавувањe, сo раката му пoкажал на блажeниoт Eпифаниј и гo прашал: “Ја глeдаш ли, брату, Царицата и гoспoѓата над ситe, какo сe мoли за цeлиoт свeт?” Eпифаниј oдгoвoрил: “Ја глeдам, oчe, и мнoгу сум изнeнадeн!” Заради тoа сe вoстанoвилo тoа празнувањe за да нè пoтсeти, какo на тoј случај, така и на пoстoјанoтo пoкрoвитeлствo на Прeсвeта Бoгoрoдица, кoга и да гo барамe тoа пoкрoвитeлствo, тoј нeјзин пoкрoв, мoлитвeнo вo нашитe нeвoлји.

покровителство на Пресвета Богородица, кога тоа Нејзино покровителство, тој покров молитвено го бараме кога сме во неволја.

vozdvizenie.jpg

Преподобен Роман Слаткопоец    

Родум од сирискиот град Емес. Служеше како еклисијарх најпрво во Бејрут, а потоа во соборната црква во Цариград, во времето на патријархот Ефтимиј (490 г. – 504 г.). Беше неписмен и невешт во пеењето, заради што некои клирици му се потсмеваа. Свети Роман плачејќи Ѝ се молеше на Пресвета Богородица и Таа му се јави во сон, му пружи некој голем свиок хартија и му рече да го проголта. Утредента осамна Божик и Роман излезе на амвонот и со ангелски глас испеа „Дјева днес...“ Сите беа восхитени од содржината на песната и од гласот на певецот. Откако го прими од Пресвета Богородица поетскиот дар, Роман испеа над илјада кондаци. Како ѓакон на големата црква се упокои во 510 година во Цариград и се пресели меѓу ангелските хорови.

Преподобен Јован Кукузел    

Словенин од Драч. Како момче беше земен во музичката школа во Цариград, каде што стана омилен певец на царскиот дворец. Плашејќи се од човечките ласкања и пофалби побегна на Света Гора и се пријави во Лаврата како овчар. Како овчар и монах се подвизуваше извонредно. На двапати му се јави Пресвета Богородица. Се упокои во 12 век.

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 149
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 104
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 248
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

« »