Skip to content
Премин Портал: Дома
ѓакон Горан Стојчевски - УНИЈА (РИМОЦЕНТРИЧЕН УНИВЕРЗАЛИЗАМ)

Полето или светот, кое ние толку многу го загадуваме, меѓу останатото и со историски натпревар во кој има да се знае кој е прв т.е. кој полага ексклузивно право на се, територија, писменост, историски личности и факти, да дава или зема итн. итн., а кој втор или последен кој нема право да полага ниту на својот сопствен живот освен ако на оној првиот му го признал ексклузивното право.


Повеќе...

Митрополит Европски Пимен-Нивниот сон

Нивниот сон не е криминал. Веќе ми е јасно кај тргнале емигрантите, но не ми е јасно кај сме тргнале ние, бидејќи ние, наместо да одиме по зборовите Христови: не прави го на другите она што не сакаш тебе да ти го прават, трчајќи по материјалното, отидовме по ѓаволите.
Повеќе...Прием по повод 4 години од формирањето на Националниот Конзерваторски Центар во Гостивар(16.12.2014)
 На 16.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на директорот на НКЦ – Гостивар г. Аднан Фејзулаху присуствуваше на прием по повод 4 години од формирањето на Националниот Конзерваторски Центар во Гостивар. По приемот Митрополитот оствари средба со државниот секретар во Министерството за Култура г. Бехиџудин Шехаби, и..

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Света Архиерејска Литургија во Дортмунд (14.12.2014)
Pimen.Dortmund.jpgPimen.Dortmund2.jpg
На  14-ти декември   2014 година, во дваесет и седмата   недела по Педесетница  кога Светата Црква молитвено го слави споменот на  Светиот пророк НаумСвети Филарет Милостив;  во храмот на св. Кирил и Методиј , во Дортмунд СР Германија , се   отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен.

Коментари (3)

Повеќе...
 
Божествена Литургија во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“,Гостивар (14.12.2014)

На 14.12.29014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески и ѓакон Илија Деспотовски.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во манастирот на св. Никола, с.Љубанци (12.12.2014)
Zvone.jpg
Има периоди кога Бог допушта човек да се почуствува како да е напуштен, а сепак Он сеуште го чува и ја води неговата душа кон спасение. Ова Господово допуштање може да се однесува и на цела една група верници.Нашата основна грижа е да ја сочуваме верата Христова. Ако ја чуваме нашата вера, тоа е надежта за нашето спасение. Човек мора да ја пази својата вера и да се чува од секаков грев.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
“На апoстoлитe им e дадeнo сè” (13.12.2014)

sv.Andrej.matka.jpgS.Dorotea.jpg

Тoа гo глeдамe oд живoтoт на  гoлeмиoт апoстoл Андрeј Првoпoвикан, кoјштo e и апoстoл, и благoвeсник, и прoрoк, и пастир  и учитeл (Eфeс. 4:11). Какo благoвeсник тoј ја прoнeсoл благата eвангeлска вeст на чeтиритe  страни на свeтoт; какo прoрoк гo прoрeкoл крштавањeтo на рускиoт нарoд и гoлeмината на  Киeв какo град и какo христијански цeнтар; 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во манастирска црква на св. Андреј, Матка (13.12.2014)
Srecko.jpgSrecko.jpg
Имаше еден богат човек кој постана сиромав; ова беше тешко, но можеше да се преброди. Имаше и здрав човек кој се разболе, но и ова беше поправливо, зашто со сиромавите и бедните е секогаш Христос. Но да ја изгубиш верата е голема трагедија. За таков човек навистина е страшно, зашто тој нема никаква поткрепа.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
НОВИ ИЗДАНИЈА НА ДЕБАРСКО-КИЧЕВСКАТА ЕПАРХИЈА (12.12.2014)
 Фондот на нашата издавачка куќа се збогати со шест нови дела, од кои две се авторски дела, три претставуваат превод на познати богослови, кои дале голем придонес во развојот на нашата света Црква и последното дело е веќе добро познатиот алманах од нашата Епархија, Светиклиментово слово, кое се печати веќе дваесет и шест години.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
„Православниот пат“ - ново издание на Скопската епархија (11.12.2014)
__-__-_Copy
„Православниот пат“ е ново издание на Скопската епархија, чиј автор е Митрополитот Калист Вер. Авторот во оваа книга ги покренува основните прашања на богословието: Бог скриен, но во исто време и објавен; проблемот на злото; природата на спасението; значењето на верата; молитвата, смртта и сè што следи потоа.

Коментари (1)

Повеќе...
 
Промоција - ПОДЗЕМНА КАЛИГРАФИЈА (13.12.2014)
Metodij.kic.jpg Metodij.kic.jpg
На почетокот, во првите времиња Тие делуваа во подземни катакомби. Сега истите Тие, во последните времиња дејствуваат пак во подземјето на светот, таму каде нема порфир и свила, пурпур и скерлет, далеку од мерзоста на запустението, „далеку од злоимената корозија“ .
Во подземјето владее хаос, темнина, непрегледност... Навидум.

Коментари (1)

Повеќе...
 
Поука (12.12.2014)
Elenski.skokovi.jpg
Сè зависи од нашиот однос со Бога. Ако имаме доверба во Неговата Промисла, ќе најдеме сила да го следиме словото на нашиот духовен Отец. Логиката што му е својствена на секојдневниот живот и на нашите размислувања, не се доволни. Бог го напушта оној што има преголема доверба во својот разум! Нема големо значение,...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Денес, ПРОМОЦИЈА на Две нови книги поезија на Митрополит Методиј (Златанов)
Metodij.PROMO.jpg Metodij.PROMO.jpg
На 13-ти декември (сабота) со почеток во 19:00 часот во галеријата на МКЦ ќе се одржи промоција на двете нови книги поезија на Митрополит Методиј Златанов – „Подземна калиграфија“ и „Двојниците на Исак Добриот“.
Новите поетски остварувања во издание на Издавачкиот центар „Три“ ќе ги промовира Жанета Вангели, а стихови ќе чита актерот Ивица Димитриевиќ.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Поука на денот (10.12.2014)
Vladici.Soboren.jpg
Нема големо значение, ако совршенството на нашиот духовен Отец е несовршено. Бог ќе ги исправи нашите дела во мера во која тие се извршуваат во послушание и со вера во Христа. Тоа што ни се чини погрешно, ќе стане правилно. Наспроти тоа, она што ни се чини совршено во нашата логика,  ...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје (08.12.2014)
Vladici.Soboren.jpg
...И секогаш кога се вдлабочуваме во личноста и делото на овој наш просветител се прашуваме: Што повеќе кај него нè импресионира – дали како мисионер, просветител, учител, книжевник или, пак, архиереј?! И не мораме премногу да размислуваме – во сето ова напоменатото – го имаме свети Климент во полнотата. Но, најмногу од сè, меѓу ова,...

Коментари (1)

Повеќе...
 
Слово изговорено на свеченоста по повод црковно - државниот празик „Свети Климент Охридски“
Stefan.MANU.jpg
 Секој народ може да се смета за духовно богат, само доколку во неговиот род израснале личности, кои со својот живот и дело се забележани не само во историјата, што и не е толку важно, туку се запишале во вечноста. А вечноста е оној невременски и непросторен амбиент кој е трајна заедница со Оној Кој што ги цени само делата...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ЧУДОТВОРЕЦ И СВЕТИ КЛИМЕНТ РИМСКИ (08.12.2014)
 „Сега сите да го воспееме јерархот, пастирот и учителот на луѓето во Македонија, откако со вера пристапивме во неговиот дом, и да го целиваме неговиот свет и божествен гроб, викајќи: Отче богомудри, ти си нашиот и пастир и учител; не престанувај да го чуваш прилежно твојот град, зашто, надевајќи се на твоите молитви,...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Св. Теофан Затворник - Излезе сејач да сее семе (07.12.2014)
 sv.teofan.Zatvornik.jpg
А оваа парабола значи: семето е словото Божјо. Она, што падна покрај патот, се оние, кои слушаат; но потоа доаѓа ѓаволот и им го зема словото од срцата нивни, за да не поверуваат и да не се спасат; а она на камен – се оние, кои, кога ќе го чујат словото, со расост го примаат; но немаат корен и веруваат одредено време, па штом дојдат искушенија,

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
БEСEДА а Oнoј кoј слeгoл и сe издигнал (07.12.2014)
Hristos..detal.jpg
За да  да пoкажe сo Свoјoт примeр вистинитoста на Свoитe збoрoви: “Заштo кoј сe вoздига ќe бидe  пoнижeн, а кoј сe пoнижува, ќe бидe вoздигнат” (Мт. 23:12). Акo нe сe пoнижимe спoрeд  дoбрoдeтeлта, ќe нe пoнижи грeвoт. Дoбрoдeтeлта вoди кoн дoбрoвoлнo и приврeмeнo  пoнижувањe, а грeвoт кoн нeпoвратнo и вeчнo пoнижувањe.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во храмот на св. Јован Крстител, н. Капиштец, Скопје (07.12.2014)
BT.jpg
Возможно е да станеме жртви на духовната прелест, ако повеќе го цениме она што ни го дава теолошката наука, отколку светоста на животот! Некој може да биде многу учен, да има академски дипломи, а да остане крајно неук за патот на спасението. Кога некој има свет и безгрешен живот, интелектуалното

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово (07.12.2014)
На 07.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во сослужение со ереј Александар Стојановски. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“
IMG_2161IMG_2135
На 05.12.2014 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски, беше одржана свечена академија. На присутните со пригодно слово им се обрати Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во кое ја нагласи неопходната потреба  ...

Коментари (1)

Повеќе...
 
Повеќе...
Advertisement

Во продажба е новиот број на„ПРЕМИН“ (99/100)

За подвижничкиот живот во денешниот обезбожен свет (Современи предизвици и искушенија)

Архиепископ Лука. Професор по хирургија

Трисагиона, византиски напев

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

ПРЕБАРУВАЊЕ


ПреминПортал
Интернет

Online разговори

КОБНА УБАВИНА

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИ

Пријатели


Сè што е соединето со Бог, спасено е

Православен календар

19/12/2014 - петок

Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски
Свети Николај, епископ Патарски
(Божикен пост)
(Разрешено на масло и риба )

Православен календар за овој месец - МПЦ

Од Верскиот календар на МПЦ

Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски


Присуствуваше на Првиот Вселенски Собор во Никеја и од голема ревност за вистината го удри еретикот Ариј. За ова дело го отстранија од Соборот и... Повеќе...

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички


А и до ден денеска има значи и чудеса на неговиот гроб од каде се чувствува и благопријатна миризба низ воздухот, а по неговото упокојување во Господа, на неговиот гроб гледале светлина во вид на огнен столб. Повеќе...

Манастир Св. Арxангел Михаил- Берово

Св. Теофан Затворник - „Речник на христијанскиот практичен живот“ (4дел)


Христијанството не е учење туку живот. А самото негово учење влегува во животот како одреден образ, како поглед на сè што е и станува...
Повеќе...

Старец Пајсиј - Луѓе муви и луѓе пчели


Со самото неприфаќање и одбивање на доброто, мислат негативно и во животот ги гледаат само лошите страни. А оние другите, втората група, се токму тие што потсетуваат на пчелите, а чија главна особина им е потрагата по нешто слатко и пријатно на кое би слетале.Повеќе...

Правила на христијанскиот живот


Будејќи се од постелата, пред сé, спомни Го Бога, и на себе положи го знакот на крстот....
Повеќе...

Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле


...„Сметам, дека не треба да се држиме за тие грчки термини како автокефалност и автономија. Неопходно е да се создаде таков модел којшто е прифатлив за Македонската Црква..."
Повеќе...

Разговор со оптинскиот старец Илија

На духовниот живот треба да се поучуваме, и тоа е најважното учење во нашиот свет, без кое нашето општество е изгубено. Погледнете до што сe нe довело безбожието...
Повеќе...

Старец Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“


Кога тоа, човеку, толку години до сега сум поминал со калуѓери и со свештеници, а сум сретнал само еден калуѓер врз кого се забележуваше бесплатната благодат. Само еден калуѓер!...
Повеќе...

Нашиот однос кон духовникот или исповедникот


Да се биде христијанин, да се живее според Божјите заповеди денес е многу сложено доколку...
Повеќе...

Архим. Георгиј (Капсанис) - СМИРЕНИЕТО


Според Светите Отци, прва претпоставка за обожението е смирението...
br>Повеќе...

Академик Катица Ќулавкова: Доделувањето на одличјето ’Столен медал со Македонскиот крст’, на МПЦ


Зошто, дури и за нас, академици, стопанственици, универзитетски професори, сите претставници на секуларната матрица, е толку битна Македонската православна црква?
br>Повеќе...

Старец Јосиф Исихаст – Игумен Гаврил


Тој со своето мало монашко братство: Старец Ефрем Филотејски, старец Харалампиј Дионисијатски, Старец Јосиф Ватопедски, Старец Арсениј Спилеот Исихаст,...
Повеќе...

ТЕОЛОГИЈА НА ИСИХАЗМОТ


...Византиските монаси за првпат во Варлаам наишле на противник чие што оружје за напад бил еден доктринарен систем што ги минирал самите темели на исихастичката мистика...
Повеќе...

ИСКУШЕНИЈА И ЗАБЛУДИ


...Во молитвата човекот треба внимателно и трезвено да стражари над својот душевен живот, својата свест и слобода да ја подари на Бога, и пред Него да стои со покајание во срцето...
Повеќе...

Преподобен Андреј Рубљов


... Уметноста на св.Андреј Рубљов е комбинација на две традиции: средновековниот манастирски аскетизам и класичната хармонија на византиското сликарство. Ликовите на неговите икони и фрески се секогаш спокојни...
Повеќе...

Православни Цркви во светот


...„The Portaitissa, or Keeper of the Gate, icon is from the monastery of Iviron on Mt. Athos.
Повеќе...

За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат


...Сето ова мое размислување произлегува од безбројните примери на Христовото сведоштво на кротоста и долготрпеливоста кои ги среќаваме во Евангелието и Новиот Завет, како завет на љубота. Кој не верува нека провери и нека се увери...
Повеќе...

„Ти Си Бог Кој прави чуда!“


Чуда...зошто се сомневаме во нив кога знаеме дека се значаен дел од нашето Православно Христијанско наследство? ...
Повеќе...

Свети Нил Мироточив- ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА


..Тогаш христијанскиот морал и преданието ќе се изменат. Меѓу луѓето ќе ги снема скромноста и целомудрието, а ќе зацари блудот и распуштеноста...
Повеќе...