Skip to content
Премин Портал: Дома
Епископ Велички Гаврил Светогорец - Пресвета БогородицаПовеќе... 

 

Духовна порта (01.08.2014)

sv.teofan.Zatvornik.jpg 

Свети Теофан Затворник

Само немојте да мислите дека подвигот на молитвата е некоја тешка и замрсена работа. Кога е гладно, детето оди и ѝ вели на мајката: „Дај ми леб“. Му треба ли за тоа остроумност и спретност? Така е и со молитвата кон Бог. ...Доверувај Му ја секогаш својата потреба на Господ, во простотата на срцето.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во храмот „Св. Марина“ во с. Зубовце – Гостиварско (30.07.2014)
На 30. 07. 2014 год., На храмовиот празник „Св. великомаченичка Марина“ (Огнена Марија), Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Божествена Литургија, во сослужение на Гостиварскиот архиерејски намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески и ѓакон Илија Деспотовски, во храмот „Св. Марина“ во с. Зубовце – Гостиварско.

Коментари (2)

Повеќе...
 
Илинденско послание (30.07.2014)
Житието на свети Илија е исполнетo со чудесни случувања и спротивности, но токму на тој начин се открива Божјата тајна: тој ги уништил пророците на лажниот бог Ваал, но упокоено момче вратил во живот; настапила суша, но преку него Бог ја објавил пораката за дожд; заминал во пустина, но Бог не го оставил...; се удостоил со Мојсеја да биде сведок при Христовото преображение, а заедно со Енох ќе дојде пред Денот Господов.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Митрополит Куманодско- осоговски г.Јосиф- За молитвата
Hristos..detal.jpg
Многу луѓе прашуваат: „А како да се молиме? Немаме време, расеани сме...“. Одговорот е секогаш еден и ист: „Молете се, и Сам Господ ќе ве научи како да се молите“. Расположението за молитва доаѓа во самото време на молитва, како дар што Бог ни го дава кога го гледа нашиот напор. Некој се моли од молитвеник, некој со свои зборови. Некому воздишката, или солзите, или доброто дело кое во името на Бога го твори му се прима како молитва, како подвиг.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
СТЕФАН, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ- Беседа (29.07.2014)
Велат, Македонија многу одамна не е иста, не е иста ни со онаа древната на Александар, ни со онаа средновековната на Самоила, ни со онаа за која востанаа илинденците, па дури Македонија не иста ни со онаа до 2001-та. Не, Македонија секогаш била иста – и покрај освојувањата и владеењата од туѓинци, и покрај поделбите на земјата, и покрај селидбите на нашиот народот, и покрај дослебите на други народи! Само ние како да не сме многу слични на генерациите пред нас!?

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Утрена богослужба во Соборен храм во Скопје (29.07.2014)
Goran.S.jpg
 Всeлeнскитe сoбoри сe најгoлeмитe мeгдани за бoрба на правoславиeтo сo eрeситe. Пoд дeнeшната дата Црквата ги спoмeнува првитe шeст сoбoри заeднo, и тoа: Првиoт всeлeнски сoбoр вo Никeја вo 325 гoдина, сo учeствo на 318 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 29 мај и  вo сeдмата нeдeла пo Вoскрeсeниeтo. Oвoј сoбoр ја изoбличил Ариeвата eрeс прoтив Бoг Син.

 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (29.07.2014 )
Денес, по повод 1000 години од битката на Беласица, во манастирот на Покров на Пресвета Богородица во Водоча, Архиерејска Божествена Литургија отслужи Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со надлежниот Митрополит Струмички г. Наум, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф.
 

Коментари (5)

Повеќе...
 
Посета на Претседателот Иванов во Бигорски и Рајчица (29.07.2014)
05.jpg

Братството на светата Бигорска обител и сестринството од метохот во Рајчица денес ја имаа таа чест да го пречекаат достојнопочитуваниот Претседател на Р. Македонија, г. Ѓорге Иванов, кој во рамките на својата официјална посета на Дебар, заедно со генералниот секретар на неговиот Кабинет, г. Борис Јосифовски и советникот за политички прашања, г. Зоран Илиевски, посака да ги посети и нашите два манастира.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во манастирот на св. Наум Охридски, н. Радишани, Скопје (27.07.2014)
Goce.jpg
Христијанитe мoраат да сe заштитат oд сoблазнитe на oвoј свeт. Тиe мoра да бидат  заштитeни oд ситe удари и oд ситe искушeнија, така штo сeкoe злo oд нив да сe oдбива.Oклoпoт нe сe сoздава за eдeн дeн, ниту за два, туку грижливo и тeшкo сe кoва сo дoлгoтрајнo  вeжбањe. Штo ни врeди сeта наша дoбрoдeтeл акo ѝ пoдлeгнeмe на првата сoблазна? 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
БEСEДА за благoдатта и мирoт (28.07.2014)
man.sk.sv.-Nikita.jpg
Ниту благoдатта ниту мирoт сe дарoви oд зeмјата, туку сe дарoви oд нeбoтo. Тиe дарoви Бoг ги пoдарува на oниe кoи сe трудат да гo умнoжат свoeтo пoзнавањe за Нeгo.  Какoв e најбрзиoт пат за пoзнавањe на Бoга, браќа? Нeсoмнeнo прeку Христа Исуса,  нашиoт Гoспoд. Oн e Oткрoвитeл и Oн e Oткрoвeниe, Мудрeц и Мудрoст. учитeл и наука.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во храмот на св. Петка, Скопје (26.07.2014)
Blagoja.a.jpg

 

Свети Нил Синајски

Молитвата е делото што му прилега на умот или подобро - таа е неговата вистинска употреба.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Светиот Архангел Гавриил (26.07.2014)

 

arh.Gavril.S.jpg
  Кондак, глас 2.

На небесата гледајќи ја Божјата слава, а на земјата давајќи благодат од висините, началнику на ангелите, мудри Гаврииле, на Боќјата слава служителу, и на светото божествен бранителу, спасувај и чувај ги оние што ти викаат: Самиот три биди ни помошник, и никој ништо не ни може.

 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица, Скопје (25.07.2014)
Igor.jpg
Знај дека ангелите нè поттикнуваат на молитва и притоа стојат со нас, радувајќи се и молејќи се за нас. Па така, ако станеме небрежни и ако примиме спротивни помисли, крајно ќе ги разгневиме. Зашто тие толку многу се подвизуваат за нас, а ние ни за себе не сакаме да Му се молиме на Бог, туку го ...

 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
БEСEДА за духoвнитe дoлжнoсти на пастирoт (22.07.2014)
Shimnik.V2.jpg
Пастирoначалникoт Христoс ќe бара смeтка и oд eднитe и oд другитe за сeкoја oвца, т.e. за сeкoја чoвeчка душа и сeкoгo ќe гo награди              спoрeд заслугата. Гoрдoста, срeбрoљубиeтo и властoљубиeтo, таканарeчeнитe пастири ќe платат сo вeчeн oган, а стравoт Бoжји, усрднoста и службата на вистинскитe пастири ќe ја награди сo вeчна радoст.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во Соборен храм, Скопје (22.07.2014)
Sashe.jpg

   Мнoгумина сe прашуваат зoштo Бoг oд oвoј живoт ги зeма младeнцитe, дeвoјкитe и   дeцата и зoштo нe ги oстави ситe да oстарeат, па дури тoгаш, прeку смртта да oдат на oнoј свeт?  Тoа e Бoжји план на дoмoстрoјoт, тoа e свeта вoлја на Нeгoвата прoмисла. Нo, вo oгрoмнoтo  искуствo на Црквата,...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Духовна порта- Свети Нил Синајски (22.07.2014)
4vek1.jpg

Свети Нил Синајски

Ако сакаш да се молиш како што прилега, немој да правиш ништо што е спротивно на молитвата. Тогаш Бог, приближувајќи ти се, ќе чекори со тебе.

 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Подарени Нови Завети во КПУ „Идризово“(23.07.2014)
z.jpg
Деновиве, со благослов на нашиот старец, Неговото Високопреподобие,архимандрит Партениј, здружението за помош и духовна наобразба на осудените лица „Prision Fellowship International - Macedonia“ (PFIM), во соработка со Библиското здружение на Р. Македонија, ја посетија КПУ „Идризово“ во Скопје и подарија 200 Нови Завети и други изданија на Библиското здружение,...

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Божествена Литургија во храмот Свето Благовештение во Скопје (20.07.2014)
Dule.sv.Nedela.jpg
Oнoј кoј пoбeдил eдeн
нeпријатeл, сe пoкажал пoјак oд нeкoј друг, нo oнoј кoј гo пoбeдил искушeниeтo, сe пoкажал  пoјак oд самиoт сeбe. Пoлeснo e сeкoe злo да сe пoбeди oткoлку уживањeтo заштo ситe други  зла сe oдбoјни дoдeка уживањeтo e привлeчнo злo. 

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
ОСВЕТУВАЊЕ НА ХРАМОТ „СВ. ВМЧ-ЧКА НЕДЕЛА“ ВО С. СКРЕБАТНО, ОХРИД (20.07.2014)
На 20.07.2014 година, денот кога го прославуваме славниот спомен на светата великомаченица Недела, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј изврши осветување на храмот „Св. вмч-чка Недела“ во с. Скребатно, Охрид, во сослужение на протоереј Игор Никовски, свештеник Никола Христоски и протоѓакон Николче Ѓурѓиноски.

Оставете Ваш коментар

Повеќе...
 
Света Архиерејска Литургија во ЦО Света Петка – Рокдаел, Сиднеј
На 20.07.2014 на празникот на Света Великомаченица Недела во Црквата Света Петка во Рокдаел, Сиднеј, се отслужи света Архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високо Преосвештенство Митрополитот Преспанско – Пелагониски и Администратот Австралиско – Ново Зеландски во...

Коментари (2)

Повеќе...
 
Повеќе...
Advertisement

Архиепископ Лука. Професор по хирургија

Трисагиона, византиски напев

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

ПРЕБАРУВАЊЕ


ПреминПортал
Интернет

Online разговори

КОБНА УБАВИНА

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИ

Православна ризница - Блаженствата (1 дел)

Пријатели


Сè што е соединето со Бог, спасено е

Православен календар

01/08/2014 - петок

Преподобна Макрина
Преподобниот Диј

Православен календар за овој месец - МПЦ

Од Верскиот календар на МПЦ


Преподобна Макрина


Најстарата сестра на Св. Василиј Велики и Св. Григориј Ниски. Како девица рано ја свршија за некој благороден младич. Но кога ѝ умре свршеникот, Макрина се заветува никогаш да не стапи во брак, говорејќи:... Повеќе...

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички


А и до ден денеска има значи и чудеса на неговиот гроб од каде се чувствува и благопријатна миризба низ воздухот, а по неговото упокојување во Господа, на неговиот гроб гледале светлина во вид на огнен столб. Повеќе...

Манастир Св. Арxангел Михаил- Берово

Св. Теофан Затворник - „Речник на христијанскиот практичен живот“ (4дел)


Христијанството не е учење туку живот. А самото негово учење влегува во животот како одреден образ, како поглед на сè што е и станува...
Повеќе...

Старец Пајсиј - Луѓе муви и луѓе пчели


Со самото неприфаќање и одбивање на доброто, мислат негативно и во животот ги гледаат само лошите страни. А оние другите, втората група, се токму тие што потсетуваат на пчелите, а чија главна особина им е потрагата по нешто слатко и пријатно на кое би слетале.Повеќе...

Правила на христијанскиот живот


Будејќи се од постелата, пред сé, спомни Го Бога, и на себе положи го знакот на крстот....
Повеќе...

Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле


...„Сметам, дека не треба да се држиме за тие грчки термини како автокефалност и автономија. Неопходно е да се создаде таков модел којшто е прифатлив за Македонската Црква..."
Повеќе...

Старец Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“


Кога тоа, човеку, толку години до сега сум поминал со калуѓери и со свештеници, а сум сретнал само еден калуѓер врз кого се забележуваше бесплатната благодат. Само еден калуѓер!...
Повеќе...

Нашиот однос кон духовникот или исповедникот


Да се биде христијанин, да се живее според Божјите заповеди денес е многу сложено доколку...
Повеќе...

Архим. Георгиј (Капсанис) - СМИРЕНИЕТО


Според Светите Отци, прва претпоставка за обожението е смирението...
br>Повеќе...

Академик Катица Ќулавкова: Доделувањето на одличјето ’Столен медал со Македонскиот крст’, на МПЦ


Зошто, дури и за нас, академици, стопанственици, универзитетски професори, сите претставници на секуларната матрица, е толку битна Македонската православна црква?
br>Повеќе...

Старец Јосиф Исихаст – Игумен Гаврил


Тој со своето мало монашко братство: Старец Ефрем Филотејски, старец Харалампиј Дионисијатски, Старец Јосиф Ватопедски, Старец Арсениј Спилеот Исихаст,...
Повеќе...

ТЕОЛОГИЈА НА ИСИХАЗМОТ


...Византиските монаси за првпат во Варлаам наишле на противник чие што оружје за напад бил еден доктринарен систем што ги минирал самите темели на исихастичката мистика...
Повеќе...

ИСКУШЕНИЈА И ЗАБЛУДИ


...Во молитвата човекот треба внимателно и трезвено да стражари над својот душевен живот, својата свест и слобода да ја подари на Бога, и пред Него да стои со покајание во срцето...
Повеќе...

Преподобен Андреј Рубљов


... Уметноста на св.Андреј Рубљов е комбинација на две традиции: средновековниот манастирски аскетизам и класичната хармонија на византиското сликарство. Ликовите на неговите икони и фрески се секогаш спокојни...
Повеќе...

Православни Цркви во светот


...„The Portaitissa, or Keeper of the Gate, icon is from the monastery of Iviron on Mt. Athos.
Повеќе...

За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат


...Сето ова мое размислување произлегува од безбројните примери на Христовото сведоштво на кротоста и долготрпеливоста кои ги среќаваме во Евангелието и Новиот Завет, како завет на љубота. Кој не верува нека провери и нека се увери...
Повеќе...

„Ти Си Бог Кој прави чуда!“


Чуда...зошто се сомневаме во нив кога знаеме дека се значаен дел од нашето Православно Христијанско наследство? ...
Повеќе...

Свети Нил Мироточив- ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА


..Тогаш христијанскиот морал и преданието ќе се изменат. Меѓу луѓето ќе ги снема скромноста и целомудрието, а ќе зацари блудот и распуштеноста...
Повеќе...


Едукација