логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Сте ја слушале ли Ирина?


Наумовска има 25 години и зад себе многу настапи во Франција, Малезија, Шведска, Италија, Португалија... Македонската јавност многу ретко ја гледа. Конечно, кон крајот на април во КИЦ, ќе ја видиме со концерт оваа врвна македонска пијанистка, добро позната на светските сцени, а за нас делумно непозната


Ирина Наумовска е македонска пијанистка, која моментно живее во Белград, Србија. Таму дипломираше на Факултетот за музички уметности, магистрираше, а во тек е со докторатот по музика. Има 25 години и зад себе многу настапи на светските пијанистички сцени во Франција, Малезија, Шведска, Италија, Португалија... Македонската јавност многу ретко ја гледа, последен пат настапи во декември минатата година. Конечно, кон крајот на април во КИЦ, ќе ја видиме со концерт оваа врвна македонска пијанистка, добро позната на светските сцени, а за нас делумно непозната.

Неодамна се вративте од настап во Јапонија. Кои се впечатоците?
- На 13 март се вратив од Јапонија, од градот Хамаматсу, музички центар на оваа држава, каде имав настап, по вторпат. Минатата година бев учесник на пијано академија во овој град и од 300 учесници организаторите одлучија повторно да ме повикаат. Овој град е музички центар на Јапонија, таму се наоѓа и фабриката за музички инструменти "Јамаха". Впечатоците се многу пријатни. Изненадена бев од односот на организаторите, но и од односот на публиката, која иако гостувам по вторпат, веќе ме знаеше. Воодушевена бев од тоа дека во една далечна земја, како што е Јапонија, знаеја која сум јас и каде се наоѓа Македонија. Концертот во Јапонија се снимаше и во очекување сум на ДВД кое ќе биде достапно и за јавноста.

Може да се направи споредба помеѓу тоа како е да се свири дома и надвор?
-Основната разлика е во организацијата. На пример, во Јапонија организаторите ми понудија да избирам помеѓу повеќе сали со различна температура и јас да одлучам која температура најмногу ми одговара за свирење. А кај нас, уметниците кога свират најчесто се смрзнуваат или се препотуваат.

Во Македонија многу ретко Ве гледаме. Зошто?
- Одговорот веројатно пак е во организацијата. Јас имам голема желба да настапувам дома, а веројатно има и луѓе што сакаат да ме поканат, но организацијата е таа што ги кочи работите. Најголема чест и предизвик е да свирите дома, бидејќи сите очекуваат да го видат вашиот напредок. Добро е што сега во Македонија има концертна агенција, па веројатно работите ќе се придвижуваат. Во Македонија три и пол години воопшто немав настапувано. Минатата година имав настап во декември, а сега можам да го најавам и мојот концерт кон крајот на април, кој ќе се случи во КИЦ.

Веќе седум години живеете во Србија. Има разлики во пијанистичката сцена таму и во Македонија?
- Во секоја поголема средина има повеќе културни збиднувања, а во поглед на професионалното ниво таму има подобра организација. Во Србија секој месец имам по неколку концерти, а за настапите надвор, иако немам свој менаџер, музицирањата најчесто ми се покани од светски фестивали. Во Србија има многу гостувања од надвор, а кај нас поради организацијата и концертните сали, истите тие гости не можеме да ги видиме и чуеме.

Млад човек со многу награди
Ирина Наумовска е лауреат на меѓународните натпревари во Таранто, Сан Бартоломео, Белград, Париз, Софија. Добитник е на првата специјална награда на меѓународниот пијанистички натпревар во Кралството Мароко во категорија до 35 години во 1998 година. На Меѓународниот натпревар во Сан Диего во 2003 година и е доделена почесна награда за високоуметничка изведба. Во Македонија има освоено 7 први награди на републичките натпревари. За нејзините достигнувања во 1996 година ја добива наградата "13 Ноември", потоа "Климентина Рафајловска", а за време на студиите во Белград ја добива наградата "Олга Михајловиќ" за најталентиран студент.

Анита ЈОВАНОСКАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 347
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 812
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1049
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »