логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Во светот постојат неколку благодети кои чекаат да бидат видени и почуствувани од страна на човекот, кој низ целиот свој живот, низ целата своја еволуција, тежнее кон откривање на нови знаења,  уметности,  форми на јазик односно комуникација и работи макар и апстрактни кои би му го исполниле неговото срце. Низ целата оваа световна потрага, човекот наидува да избере помеѓу доброто и злото. Патувајќи низ својот живот наидува на една раскрсница од патишта. Патот што ќе го избере ќе биде неговата судбина.
Минувајќи низ своето патешествие, човекот кој во себе носи искра која секогаш на некој начин му влијае да го прикрепи за себе патот кон доброто, се соочува со разни демонски работи кои се преправаат дека му се сродни и блиски пријатели, но напротив, тоа се едни лажливи и грди суштества кои со своите слатки зборови го ласкаат и му ги заматуваат очите на човекот.
Еден човек патувајќи низ својот живот, собирал искуства, знаења и вештини. Тој бил мудрец кој бил препознатлив за своето време. Низ целиот свој живот, прелиен со сите искуства и мудрости тежнеел да го пронајде својот најдобар слушател. Тој имал многу ученици и поучувал многу народи, но некако чувствувал дека сѐ уште не го пронашол својот најдобар слушател, слушател кој навистина ќе му биде верен пријател на кој ќе може да му ги искаже сите свои знаења и маки. Животот на мудрецот течел, а тој бил по потрага по својата благодат, која отсекогаш ја барал. Бидејќи целиот свој живот го поминал со народите, мудрецот решил да се оддели од толпата и да оди далеку во планините. Одмарајќи таму тој почнал да си ги враќа сеќавањата од почетокот на својот живот, па целиот негов пат, успехот и знаењата кој ги постигнал, па сѐ до блиското минато. Почнал самиот на себе да си ги искажува маките бидејќи не можел да ги држи во себе. Така тихувал во планините неколку години.
Кога поминал определен период, тој сфатил дека тишината е неговиот најдобар слушател. Таа е единствената слушателка која може да го прочисти умот на човекот. Тој во својот живот не сретнал подобар слушател. Тишината е филтер на човечкиот живот. Со неа човекот се дисциплинира, го покачува својот морал.

Ѓорги Стојанов

СОУ „Јане Сандански“, Струмица,  III годинаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 220
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 668
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 874
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »