логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Во светот постојат неколку благодети кои чекаат да бидат видени и почуствувани од страна на човекот, кој низ целиот свој живот, низ целата своја еволуција, тежнее кон откривање на нови знаења,  уметности,  форми на јазик односно комуникација и работи макар и апстрактни кои би му го исполниле неговото срце. Низ целата оваа световна потрага, човекот наидува да избере помеѓу доброто и злото. Патувајќи низ својот живот наидува на една раскрсница од патишта. Патот што ќе го избере ќе биде неговата судбина.
Минувајќи низ своето патешествие, човекот кој во себе носи искра која секогаш на некој начин му влијае да го прикрепи за себе патот кон доброто, се соочува со разни демонски работи кои се преправаат дека му се сродни и блиски пријатели, но напротив, тоа се едни лажливи и грди суштества кои со своите слатки зборови го ласкаат и му ги заматуваат очите на човекот.
Еден човек патувајќи низ својот живот, собирал искуства, знаења и вештини. Тој бил мудрец кој бил препознатлив за своето време. Низ целиот свој живот, прелиен со сите искуства и мудрости тежнеел да го пронајде својот најдобар слушател. Тој имал многу ученици и поучувал многу народи, но некако чувствувал дека сѐ уште не го пронашол својот најдобар слушател, слушател кој навистина ќе му биде верен пријател на кој ќе може да му ги искаже сите свои знаења и маки. Животот на мудрецот течел, а тој бил по потрага по својата благодат, која отсекогаш ја барал. Бидејќи целиот свој живот го поминал со народите, мудрецот решил да се оддели од толпата и да оди далеку во планините. Одмарајќи таму тој почнал да си ги враќа сеќавањата од почетокот на својот живот, па целиот негов пат, успехот и знаењата кој ги постигнал, па сѐ до блиското минато. Почнал самиот на себе да си ги искажува маките бидејќи не можел да ги држи во себе. Така тихувал во планините неколку години.
Кога поминал определен период, тој сфатил дека тишината е неговиот најдобар слушател. Таа е единствената слушателка која може да го прочисти умот на човекот. Тој во својот живот не сретнал подобар слушател. Тишината е филтер на човечкиот живот. Со неа човекот се дисциплинира, го покачува својот морал.

Ѓорги Стојанов

СОУ „Јане Сандански“, Струмица,  III годинаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јули 04, 2019

Рабиндранат Тагоре:„Погрешно го читаме светот и велиме дека нè залажува.“

Љубовта е еден од најзастапените и најуниверзалните мотиви во сите уметнички облици. Поезијата на Рабиндранат Тагоре, индиски книжевник, филозоф и драматург, е сплетена од стихови кои го докажуваат тоа.Творечкиот опус на овој книжевник го чинат 1000 поеми,…
Јули 02, 2019

Петтата сесија на Охридската школа на природното право

Првата сесија од овој настан ја отвори акад. Владо Камбовски, раководител на Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при МАНУ. Тој ја потенцираше значајноста на овој настан, кој, како што рече, се одржува на истото место каде е основана МАНУ во…

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Мај 18, 2019 Филм, Театар 220
Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков…

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Апр 08, 2019 Друго од култура 432
Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 577
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

Беседи

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски

Викарен Епископ Јаков Стобиски

Не плашете се да страдате, оти човекот што се плаши да страда и да се жртвува никогаш нема да му објави војна на ѓаволот и на гревот, нема никогаш да...

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

Тeшкo e, браќа, да сe спoри сo бeзбoжeн, тeшкo e да сe разгoвара сo бeзумeн, тeшкo e да сe убeдува oзлoбeн. Бeзбoжниoт, бeзумниoт и oзлoбeниoт тeшкo ќe ги убeдиш сo...

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Секогаш сеќавај се на Исус за секогаш да го пронаоѓаш соодветниот лек за своите слабости. Те боли ли нешто? Ако Го повикаш Исус, ќе најдеш утеха и просветлување. Тажен си?...

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Он е несоборлив поглед на стариот Израил во даденото ветување на Новиот Ерусалим. Он е човек којшто се најде меѓу двата завети, како во некој процеп, се „отвора карпата за...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Празнуваме само три такви рождества: Раѓањето Христово – Божик, Раѓањето на Пресвета Богородица и Раѓањето на свети Јован Претеча и Крстител. Тие три раѓања се тесно поврзани со Домостројот на...

БEСEДА прoтив злoрадoста

БEСEДА прoтив злoрадoста

Бoг гo сoздал за живoт и Бoг нe сe радува на нeгoвата прoпаст. Нe радувај сe ни ти на oна штo гo растажува Бoга. Кoга чoвeкoт прoпаѓа, Бoг губи; зарeм...

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Со Својот призив кон апостолите и нивниот брз и решителен одѕив, Господ ни покажува дека дојде да нѐ повика кон вистинската слобода. Апостолите ја оставиле зависноста од овој свет и...

« »