логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија во посета на Света Гора (22.10.2010)


На 20 октомври 2010 година претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија Митрополитот Волоколамски Иларион пристигна на Света Гора во рускиот манастир на свети Пантелејмон, каде што му го честиташе 95-от роденден на игуменот на манастирот архимандритот Еремија. После братската трпеза гостите се поклонија на светињите во обителта. Тие ја посетија и поранешната манастирска мелница, каде што се подвизувал во монашкиот подвиг преподобен Силуан Атонски.

Освен Русик, тој ги посети Великата Лавра, Иверскиот манастир и неколку други светогорски обители. Неговата посета на Света Гора ќе трае до 29 октомври.

 

Извор: Патриархиа.ру

Преземено од МПЦ

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1025
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 991
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…