логоFacebookTwitterYouTubeeMailЗадарскиот бискуп на Римокатоличката црква (Хрватска) ги предаде моштите на свети Симеон Богопримец на Ерусалимската Патријаршија. Според зборовите на архиепископот Теофилакт од Ерусалимската Патријаршија овој чин „треба да биде запишан со златни букви во историјата на Ерусалимската Православна Црква“.

Нетлените мошти на св. Симеон Богопримец, којшто го држеше во своите раце Богомладенецот Исус, Кој согласно старозаветната заповед беше принесен пред Бога во ерусалимскиот храм, биле пренесени од Ерусалим во Цариград во времето на императорот Јустинијан. Тие биле положени во новоизградениот храм во чест на свети апостол Јаков брат Господов. Во 12 век после IV крстоносен поход, кој завршил со разграбување на Цариград од страна на западните витези, моштите на свети Симеон заедно со многу други непроценливи реликвии биле однесени на Запад. Најпрво моштите на светителот требало да бидат однесени во Венеција, но поради настаната бура на Јадранското море бродот бил принуден да побара прибежиште на денешното хрватско крајбрежје, коешто тогаш се наоѓало под власт на Венеција. Така моштите на свети Симеон Богопримец останале во денешниот град Задар.

 

Извор: Дверибг.нет

Преземено од : МПЦ

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1018
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 987
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…