логоFacebookTwitterYouTubeeMailНад 300 уметници ќе ја оживуваат Старата чаршија


Старата скопска чаршија во текот на летово ќе биде домаќин на над 300 уметници, а почнувајќи од вчера, во текот на наредните месеци, поточно до 25 септември, на овој простор ќе се случат над 160 културни настани. Посетителите ќе можат речиси секојдневно во Чаршијата да проследат концерти, изложби, фолклорни презентации, ревии на народни носии, гастрономски промоции, театарски претстави...

"Во програмата на културните активности во кои се вклучени манифестации финансирани од Министерството и Градот Скопје (Баскерфест, Реоткривање на патеката, фестивалот на МакеДокс, Звуците на чаршијата, Бела ноќ...) партиципираат и националните и локалните установи со свои културни настани", потенцира Елизабета Канческа - Милевска, министерка за култура. Таа додаде дека оваа културна програма е само дел од генералната платформа за ревитализација на Чаршијата, на која работат Министерството, Градот и Општините Чаир и Центар.

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, пак, посочи дека во насока на заживување на овој простор се и бројните инфраструктурни проекти, ревитализација на старите занаети, како и одлуката на Градот за продолжување на работното време на угостителите за еден час. Дел од манифестациите на Градот, кои ќе се случуваат во Чаршијата, се и Пиволенд, Фолклорната вечер, Скопско лето, настап на градскиот оркестар... Никола Глигоров од Дирекцијата за култура, пак, посочи дека со одржување на овие настани ќе се задржи и вниманието на гостите од странство. Дел од вечерашните случувања е и концертот на музичката формација Гангбе брас бенд" од Африка (22.30 часот) и концертот на Кирил Џајковски со Рас Твид и Серџук оркестар" (23.30) на платото пред Музејот на Македонија. Програмата со распоредот на одржување на настаните посетителите ќе можат да ја добијат во Чаршијата.


(Д.Т.)  Вечер

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=ED90B1930CB4CF408E8D19DB887DA5AD

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јули 04, 2019

Рабиндранат Тагоре:„Погрешно го читаме светот и велиме дека нè залажува.“

Љубовта е еден од најзастапените и најуниверзалните мотиви во сите уметнички облици. Поезијата на Рабиндранат Тагоре, индиски книжевник, филозоф и драматург, е сплетена од стихови кои го докажуваат тоа.Творечкиот опус на овој книжевник го чинат 1000 поеми,…
Јули 02, 2019

Петтата сесија на Охридската школа на природното право

Првата сесија од овој настан ја отвори акад. Владо Камбовски, раководител на Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при МАНУ. Тој ја потенцираше значајноста на овој настан, кој, како што рече, се одржува на истото место каде е основана МАНУ во…

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Мај 18, 2019 Филм, Театар 221
Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков…

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Апр 08, 2019 Друго од култура 433
Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 578
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

Беседи

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски

Викарен Епископ Јаков Стобиски

Не плашете се да страдате, оти човекот што се плаши да страда и да се жртвува никогаш нема да му објави војна на ѓаволот и на гревот, нема никогаш да...

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

Тeшкo e, браќа, да сe спoри сo бeзбoжeн, тeшкo e да сe разгoвара сo бeзумeн, тeшкo e да сe убeдува oзлoбeн. Бeзбoжниoт, бeзумниoт и oзлoбeниoт тeшкo ќe ги убeдиш сo...

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Секогаш сеќавај се на Исус за секогаш да го пронаоѓаш соодветниот лек за своите слабости. Те боли ли нешто? Ако Го повикаш Исус, ќе најдеш утеха и просветлување. Тажен си?...

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Он е несоборлив поглед на стариот Израил во даденото ветување на Новиот Ерусалим. Он е човек којшто се најде меѓу двата завети, како во некој процеп, се „отвора карпата за...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Празнуваме само три такви рождества: Раѓањето Христово – Божик, Раѓањето на Пресвета Богородица и Раѓањето на свети Јован Претеча и Крстител. Тие три раѓања се тесно поврзани со Домостројот на...

БEСEДА прoтив злoрадoста

БEСEДА прoтив злoрадoста

Бoг гo сoздал за живoт и Бoг нe сe радува на нeгoвата прoпаст. Нe радувај сe ни ти на oна штo гo растажува Бoга. Кoга чoвeкoт прoпаѓа, Бoг губи; зарeм...

« »