логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Пабло Неруда (1904-1973), великан на светската поезија, со своето творештво ја обележа поезијата на 20 век. Величината на Неруда ни е на дофат во неговата најзначајна книга „Сеопшта песна“, која годинава беше објавена во издание на Македонската академија на науките и уметностите, а во препев и предговор на академик Матеја Матевски. Делото за жал не наиде на голем одѕив во јавноста, поради инертноста на нашата критика.

Изданието на „Сеопшта песна“ е избор од познатиот еп на Неруда објавен под истото име. Тој започнал да го пишува во 1939 година, а целосно е објавен подоцна. Како што веќе е забележано за оваа книга, „таа по својата карактеристична поетска градба е монументален еп со длабок лирски заграб и претставува, според самиот Неруда, негова најзначајна книга“. Поделена е на 15 циклуси, со 231 песна и 15.000 стихови. Тоа е еден голем поетско-филозофски и духовен споменик на целиот латиноамерикански континент. Лирските пасажи се вешто вградени во грандиозната структура, како секој камен што е вграден во големите палати на старите народи и цивилизации на тие простори. Лирско-епските нивоа наизменично се испреплетуваат, а филозофско-сентенционалната луцидност е' дава посебна продлабоченост и универзалност на поетската реченица.

Првичната идеја била тоа да биде еп за Чиле, но при една посета на Андите, се родила идејата да напише сеопшта песна за Америка, за што тој зборува и во своите мемоари: „Ги гледав одгоре, од онаа височина, древните градби, опкружени со високите врвови на зелените Анди. Се почувствував бескрајно силен во тоа камено средиште, во средиштето на опустошениот, горд и извишен свет на кого и јас на извесен начин му припаѓав. Почувствував дека и моиве раце работеле на ова место во некое дамна минато доба, длабејќи дупки и мазнејќи плочи. Се почувствував Чилеанец, Перуанец, Јужноамериканец. Во тие тегобни висови и отсечени урнатини, најдов нова сила и вера во продолжувањето на моето пеење“.

Стиховите беа поттик на Неруда да му се додели и наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата во 1972 година. Тогаш беше објавена е и книгата „Пабло Неруда, поезија“ во превод на Матевски, Влада Урошевиќ и Луан Старова. Сепак поради настаните што тогаш се случија, тој не успеа да дојде и да ја прими наградата. Во времето кога беше прогласен за лауреат, Неруда беше амбасадор на Чиле во Франција. Матевски тогаш го посети Неруда во Париз, при што големиот поет ветил дека ќе присуствува во Струга. Но, развојот на настаните го попречија во тоа. Истата година Неруда беше опериран, а веќе следната 1973 година, се случија крвави настани во неговата земја. Изолиран и тешко болен, Пабло Неруда почина есента 1973 година.„Златниот венец“ посветен на Неруда се' уште се чува во Спомен-Домот на Миладиновци во Струга.

Пишува: Данило КоцевскиВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 315
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 776
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1008
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »