логоFacebookTwitterYouTubeeMailМакедонската академија на науките и уметностите вчера одбележа 87 години од раѓањето на својот прв претседател, академик Блаже Конески.
Со пригодна реч се обрати претседателот на МАНУ академик Георги Старделов, а беше прикажан и документарниот филм за Конески "Проста и строга македонска песна".

Академик Старделов со присутните во МАНУ сподели сеќавање од своите контакти со Конески, откривајќи дека присуствувал на моментот кога поетот во 1987 година ја добил идејата за песната "Читач", објавена една година подоцна. Тој рече дека во личноста и делото на Конески, меѓу неговото лингвистичко и поетско творештво, не постои посебна разлика и оти кај него "пеењето и мислењето никогаш не го изневеруваат живеењето".
- Има во неговите стихови и научни расправи голем дел од историското колективно искуство на родот наш, за тоа како се живеело, страдало и умирало под небесниов свод! Но, над сето тоа и заедно со сето тоа, има и се одвива во творештвото на Конески една виолентна драма на колективот наш да се крене и извиши од смачкано племе во наши ѕвездоподобни навигации, гледајќи го низ нив она судбинско што "се плело од века" во простата и строга македонска песна. Затоа и израсна во столб на новата македонска книжевна и јазична епоха од втората половина на дваесеттиот век, истакна академик Старделов.


ЧЕСТВУВАЊЕ НА КОНЕСКИ ВО МАНУ
Конески ја извиши Македонија до ѕвездите
Блаже Конески е симболична личност која ги соедини македонскиот народ и македонскиот јазик, рече Катица Ќулафкова на свечениот собир посветен на македонскиот книжевен великан Блаже Конески, кој се одржа вчера во просториите на МАНУ. Овој значаен собир беше организиран од МАНУ и од Фондацијата „Рамковски“ на денот на раѓањето на Конески. За трајниот и неодминлив белег кој во македонската литература и јазик го остави Конески, за неговото обемно поетско и лингвистичко творештво говореше претседателот на МАНУ, Георги Старделов. - Блаже Конески со своето знаменито дело ни втисна неодминливо културно и историско достоинство. Со незаменливото толкување на нашето битие ја извиши Македонија до ѕвездите - рече Старделов. На свеченоста беше прикажан документарниот филм „Строга и проста македонска песна“ во продукција на Фондација „Рамковски“. Стихови од Блаже Конески интерпретираше актерот Славко Нинов.


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 493
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 274
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 255
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »