логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ПО ОТКРИВАЊЕТО ДЕСЕТ КИЛОГРАМИ ТРАХЕИ НА ПЛАОШНИК

Четирите илјади бронзени монети, кои деновиве беа пронајдени крај западните ѕидини на Плаошник во Охрид, потекнуваат од византискиот период и биле сопственост на манастирскиот комплекс во кој се наоѓало Светиклиментовото училиште, вели археологот Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културно наследство. Монетите се пронајдени крај западните ѕидини на возобновената Светиклиментова црква „Свети Пантелејмон“. Станува збор за повеќе од десет килограми трахеи - монети од бронза со чанкаст облик, кои заради специфичноста на ковањето се вдлабнати во средината. - Во моментов е невозможно прецизно датирање на монетите. Знаеме само дека потекнуваат од 13 век. Тие треба да се исчистат, а потоа да се извршат анализи и да се утврди кој византиски владетел се наоѓа на нив, и точно за која декада на тринаесеттиот век станува збор - вели Кузман. Археолозите ги пронајдоа монетите во депо, сместени во вреќа.

Според Кузман, се работи за поголема заштеда на пари, веројатно собирани за потребите на манастирот. Црковните пари, според археолозите, веројатно биле чувани во посебна просторија и биле користени за секојдневните потреби на манастирот: за трговија, за набавка на предмети потребни за вршење на црковните обреди, за храна, облека и други намирници неопходни за црковниот живот. - Со оглед на фактот што Светиклиментовиот манастирски комплекс во тој период имал богат црковен живот, развиена трговија и соработка со други црковни комплекси, не изненадува фактот дека на едно место се пронајдени толку многу пари - констатира Кузман. На крајот на минатата година, на само пет метри јужно од местото каде што се пронајдени трахеите, археолозите откопаа керамичко грне со повеќе од две илјади сребрени монети со венецијанско потекло. - Сребрените монети, кои потекнуваат од Венеција, зборуваат за богатиот живот на Светиклиментовата црнава, која од десеттиот до четиринаесеттиот век била центар на македонска писменост и комуницирала со други значајни црковни центри - вели Кузман.

Со наездата на Турците во петнаесеттиот век, престанал да функционира овој значаен културен и манастирски комплекс, а црквата изградена од свети Климент Охридски била претворена во џамија. Во Светиклиментовиот манастир се наоѓал и првиот Словенски универзитет, жариштето на словенската писменост и култура, местото каде што биле удрени темелите на Охридската книжевна школа.

Кате Антевска- Време

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 316
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 776
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1008
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »