логоFacebookTwitterYouTubeeMail

БОГАТСТВОТО НА АНТИЧКИОТ ГРАД ОДНОВО ЈА ВОЗБУДУВА МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ

Раскошното богатство на античка Хераклеја е предмет на две посебни, богато илустрирани монографии, објавени деновиве во Скопје и во Битола. Меѓу другите теми, богатството со мозаици на Хераклеја е предмет и на форумот, кој конзерваторите од регионот им го посветија на мозаиците како голем белег на културниот идентитет на Медитеранот. Естетско-композициската вредност на хераклејскиот мозаички комплекс е најзначајна програмска и иконографска целина од периодот на доцната антика на Медитеранот, вели Елизабета Димитрова, професор по ранохристијанска уметност на Филозофски факултет од Скопје. Според тоа како познавачите го вреднуваат мозаичкиот комплекс во Хераклеја, Македонија слободно може да се пофали со овој дел од своето културно наследство, и тоа во светски рамки. - Таква иконографија не се среќава никаде. По својот квалитет мозаиците од Хераклеја стојат на врвно место во епохата на доцната антика - вели Димитрова. За разлика од хаосот во кој се наоѓаат најголем дел од археолошките локалитети и константните закани од дивите копачи, стручњаците се задоволни од тоа како се згрижени мозаиците на македонска почва, не само тие во Хераклеја, туку и во Стоби и во Лихнидос. - Македонските мозаици се заштитени во согласност со сите меѓународни закони и конвенции. Во изминатите 50 години константно се одделувани државни средства за конзервација на мозаиците и можам да констатирам дека сум задоволен со конзерваторскиот третман на кој работеле наши стручни лица од козерваторската школа - вели Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство. При последните ископувања на Плаошник беа најдени подни мозаици на 2,5 метри под земја, кои потекнуваат од раноримскиот период, а се наоѓаат под слојот со мозаици од раното христијанство. - И тие се многу добро сочувани. Веднаш се конзервирани и згрижени. На нив преовладува паганска тематика и можат да се забележат најразлични зооморфни мотиви и флора, како и други претстави, меѓу кои и тие на охридската тврдина. Кога ќе дојде време, и тие соодветно ќе и бидат презентирани на јавноста - вели Кузман. Мозаиците во Хераклеја, пак, се простираат на четири објекти и тоа во малата базилика, цивилната базилика, големата базилика и гробната базилика, кои се лоцирани на 250 метри од централната градска област. Сите мозаички целини се направени во техника на опус сектиле и на опус теселатум и се со датација од 5 и од 6 век и се од големо значење за историјата на уметноста на раното христијанство и иконографија.

Мозаиците - инструмент за разбирање на културите


Археологот Љубица Џидрова во моментов престојува на меѓународна средба посветена на заштита на мозаичкото богатство од Медитеранот и воопшто во регионот на Југоисточна Европа, која се одржува во Хрватска. Учесниците на средбата, реализирана со поддршка на УНЕСКО, порачуваат дека мозаиците се важен израз на креативната различност на културите од ова поднебје, тие се инструмент за разбирање на културите во кои настанале, но и средство за меѓукултурен дијалог.

Две монографии посветени на Хераклеја

Интересот на јавноста деновиве повторно е свртен кон мозаичкиот комплекс во Хераклеја со објавувањето на луксузната монографија „Хераклеја, антички град во Македонија“ од Иван Микулчиќ, во издание на „Магор“. Еден дел од изданието е посветен токму на најубавите мозаици создадени на ова поднебје - тие од античка Хераклеја. Неодамна во Битола беше промовирана уште една монографија посветена на античкиот град, насловена „Хераклеја Линкестис“, од авторката Аница Ѓоргиевска, археолог во НУ Завод и Музеј - Битола. Ова издание, пишувано на македонски и на англиски јазик, исто така, прикажува материјал за прекрасните мозаици, архитектурата и други вредности што говорат за културно-историското наследство во Македонија.

 Ивана Васева- Време

 Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 431
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 922
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1153
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »