логоFacebookTwitterYouTubeeMail

АНАЛИЗА НА ГЕРМАНСКИТЕ ДЕНДРОХРОНОЛОЗИ

По извршената анализа на колците пронајдени на Охридското крајбрежје, направена во Центарот за дендрохронологија во Минхен, Германија, може да констатираме дека под Охрид се наоѓа најстарата наколна населба во Европа, која датира околу 5.500 години пред нашата ера, тврди археологот Паско Кузман, актуелен директор Управата за заштита на културно наследство. - На источното крајбрежје на Охридско Езеро, од населбата Охридати па се до Летница, во должина од 300 метри, а во ширина од 100 метри се простира наколна праисториска населба од времето на мезолитот, односно од шестиот милениум пред нашата ера, која е единствена од ваков вид во Европа - вели Кузман. По пронаоѓањето дрвени остатоци од наколно живеалиште во Охрид во 2006 година, до неодамна не се знаеше точно од кој период потекнуваат артефактите. Сознанието дека Охрид крие остатоци од најстарата човечка населба на Европскиот континент изненадило многумина во археолошките кругови. - Германските археолози го посетија Охрид со веќе подготвена теорија за најстарите траги на цивилизиран живот на нашиот континент. Можеби затоа долго време не ни ги даваа на увид резултатите од истражувањата на староста на пронајдените дрвени колци. На крај испадна дека Охрид е најстариот град во Европа - вели Паско Кузман. Приказната за откривање на наколната населба на Охридското крајбрежје почна со случајното откритие на остатоци од предисториско живеалиште, ископани пред две години на местото каде што се подготвувала градба на хотел. - На длабочина од шест метри беа пронајдени дрвени колци и керамика со непознато потекло. За среќа, колците сосема случајно беа однесени од германски археолози од Институтот за дендрохронологија во Минхен, кои престојуваа во Охрид како дел од еден нивен проект за утврдување на староста на дрвата на европско тло. Нивните истражувања потврдија дека во времето кога дрвото било употребено за градба на наколната населба, тоа било старо 430 години, а наколното живеалиште е датирано во времето на мезолитот, епоха која претходи на неолитот. Така, колецот од Охрид е најстарото дрво во Европа кое било користено за изградба на наколните живеалишта од времето пред неолитот - раскажува Кузман. Оваа приказна, иако може многу да придонесе за расветлување на сликата на животот на овие простори во праисторијата, малку се истражува, а на локалитетот не се вршени понатамошни истражувања. Кузман вели дека резултатите од евентуалните ископувања на теренот би биле непотполни доколку не се истражи пошироката околина на местото каде што се пронајдени колците, што, пак, подразбира рушење на густо поставените градби во тој дел на Охридското крајбрежје. Неодамна и во центарот на Охрид, во близината на Меѓуградската автобуска станица, беше откопан колец кој потекнува од бронзено време, вели Кузман.

 Кате Антевска-Време

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 316
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 776
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1008
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »