логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 04/02/2015   Поуки - совети

agio-oros1

Види вака, ти мене ми велиш: „Што и да се случи, јас сакам да видам дека моето дете се сменило! Сакам да го видам поинаков, а потоа може и да умрам!“ Не знам дали ќе го видиш променет пред твојата смрт. Најверојатно, таа промена ќе ја гледаш од другиот свет.

Можеби, Господ сака да претрпиш до последно, и твојата желба да го видиш твојот син променет додека си жив, како што сакаш ти, нема да се оствари. Но, неговата промена ќе ја види Господ. Треба да насобереме трпение. Чекај одговор на твојата молитва. Вчера се обрати кон Бога со молба? Сега треба да се чека. До кога? Не плаши се. Кога стрелата на твојата молитва ќе стигне до „срцето“ на Господ, и Бог ќе се смислостиви над тебе, тогаш ќе го видиш резултатот. Кога ја пушти стрелата на молитвата? Вчера? Тогаш почекај, твојата стрела се вознесува кон Бога. Пред Бога не пропаѓа ниедна молитва, ниту една молитва не останува без одговор. Собирај трпение и чекај.


Некои чекаат одговор на молитвата веднаш. Ти се молиш денеска, а утре веќе чекаш да го видиш резултатот на твојата молитва? Можеби така и ќе се случи. Но ти, кога ја земаш бројаницата в раце, не чекај моментално плод на молитвата. Многумина доаѓаат на Света Гора, одат со бројаници во рацете и сакаат да го видат Бога после првото сеноќно бдение. Сакаат да ја видат нетварната светлина после првата ноќна молитва. Така не може. Потребно е многу трпение и чекање, треба сè да му се препушти на Бога, велејќи: „Господи, кога Самиот тоа ќе го посакаш, дај ми сè што е полезно за мене. А јас, ќе чекам“. „Долго време се надевав во Господа, и Он се наклони над мене и ја чу молитвата моја“ (Пс. 39,1). Господ погледна на мене, ме слушна, но пред сè, треба да се научам да чекам. Верувај ми, чекањето на Бога и Неговите ветувања, дава голема радост.

__________20140206_1671896694
Преподобeн Аммон (Аммун) Нитриjски

Знаеш колку преподобен Амон Египетски чекал, Господ да го избави од гневот? Тој секој ден го молел Бога за тоа. И знаеш колку чекал? Цели осум години. Сите тие години тој го победувал гневот, и секој ден се борел со самиот себеси, постојано молејќи се. И на осмата година му се јавил Господ и го избавил од таа страст. До осмата година, тој веќе бил блиску до очај, мислејќи: „Но, колку може? Повеќе нема да се молам. Една, две, три, четири, пет, шест, седум, веќе цели седум години трпам, чекам и ништо не се случува“. Сепак, тој решил да потрпи уште една година, и осмата година дошло избавувањето. Во неговото срце се зацарил таков мир, што никогаш повеќе не се разгневил во својот живот. Ти се гневиш? Се гневиш! И јас некогаш се гневам. Секако, не често и не многу, но сепак се гневам. И ти сакаш да доживееш такво чудо? Тогаш, од денешниот ден почни да се молиш со трпение. Моли го Бога, да го одземе од тебе гневот. Барај го тоа на секоја Литургија, и не вели: „Зошто да одам во црква, и каква полза ќе добијам од тоа?“ Постапувај така. Ако те победува гневот, секоја недела на Литургија моли Го Господ, да го скроти твојот гнев. Имаш многу сериозна причина секоја недела да одиш во храм и да се молиш: „Господи, дај ми кротост и мир душевен, да не излегувам од себеси, да не создавам во семејството угнетувачка атмосфера со својот гнев, со крици и раздразнетост, да не треперат мојата жена и деца, гледајќи ме во таква состојба, за мојата сопруга да не се вознемирува постојано заради мене. Господи, помогни ми да го победам гневот“. Моли го Бога за тоа секој ден. Знам, дека веќе си се молел за тоа. Прашуваш уште колку пати треба да се молиш за истото? Уште многу. Свети Амон, на пример, се молел осум години. А ти, колку време се молиш за тоа? Колку време го премолуваш Бога: „Господи, избави ме од таа страст“. Од гневот, од блудната страст, од пијанството, од пушењето, од крадењето, од недовербата и љубопитството, од лагата, избави ме Господи! За сè што те вознемирува, моли го Господа, а потоа чекај.


Знаеш зошто треба да чекаш, како свети Амон и другите светии? Затоа што Тој, заради Кого ти толку храбро трпиш, не е некој си „туѓ“ (случаен) Бог, но Светецот Божји, Бог од Чија уста никогаш не излегла лага. Тој секогаш останува верен на своите ветувања и постојан во Својата љубов. Еднаш, Господ ќе дојде во твоето срце и ќе ти помогне, и ти ќе станеш кроток како јагне, и нема да пламнуваш од гнев, и нема повеќе никогаш да пиеш, ќе престанеш да пушиш, и од останатите страсти ќе се избавиш, и ќе станеш нов човек. Треба да трпиш и да се молиш.

Архимандрит Андреј (Конанос)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1603
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2055
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1811
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

И после сѐ, како вообичаено, настана расправија за Него, и меѓу народот, и меѓу началниците и фарисеите. Меѓу оние со отворено и оние со закоравено срце. А секогаш, при која...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

« »