логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

Свети Исихиј, презвитер Ерусалимски

Оној што се подвизуза во внатрешноста, секој момент треба да поседува четири дејствувања: смирение, крајно внимание, спротивставување на помислите и молитва – затоа што после спротивставувањето треба од длабочината на срцето со неискажливи воздишки да повика кон Христос.

Тогаш и самиот подвижник ќе види како со обожуваното Име Исусово се развејува непријателот и неговото мечтаење (фантазија), слично на прашината или на чадот пред силата на ветерот...Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie