логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

МОЛИТВА ЗА ОТВОРАЊЕ НА УМОТ

Господи Исусе Христе, Учителу на милоста,
Те молам отвори ги очите на срцето мое
за да го чујам и да го разберам Словото Твое
и да ја творам волјата Твоја,
којашто во него нам, безумните и грешни луѓе,
ни е откриена.

Господи Боже, Спасителу мој,
бидејќи на земјата дојде да ги најдеш
паднатите и да ги спасиш,
не сокривај ги од мене повеленијата Свои,
зашто јас пропаѓам во мракот на незнаењето
на заповедите Твои.
Отвори ги очите на умот мој за да ги разберам
чудата на Твојот наук и кажи ми ја
непознатата и тајна мудрост Твоја.
Со светлоста на Своето знаење
просветли ги мојот ум и разум,
на Тебе се надевам, Боже мој,
за не само да го читам и пишувам
туку и да го извршувам него.

Ти се молам и со солзи припаѓајќи Ти повикувам:
Господи, просветли ме, научи ме, вразуми ме,
та Светото Слово Твое
и житијата на Светиите Твои
да ги читам не за суд
ами за обновување и просветлување,
за осветување и спасение на мојата душа,
за наследство на вечниот живот. Амин.
( Утринска молитва)

Извор: МАЛ ПРАВОСЛАВЕ МОЛИТВЕНИК

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1333
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1879
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1245
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…