логоFacebookTwitterYouTubeeMail 

Што е душевна напнатост?
Нејзиниот корен е во недостаток на љубовта.Чувствувате во другиот свој  непријател.Не чувствувате дека сте едно, дека сите ние сме едно. Ние не сме непријатели. Зошто да се разделуваме? Зошто  поделби? Каде ти ќе бидеш по сто години,а каде ќе бидам јас?

Каде сите ќе бидеме пред Бог? Зошто тогаш да се расправаме? Зошто меѓусебно да не се сакаме ? Зошто да не простуваме?

Просто ни  сме глупави! Глупост е на не го сакаш другиот. А  да сакаш - значи да  имаш голема памет, мудрост и светост.

Божански  е да се сака.

 

Архимандрит Андреј Конанос

 

Извор: ФБ профил на Свети грчки старци - Порфирије, Пајсије, Јаков - Sveti grčki starci

 

 

15.03.2019Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 858
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1129
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 1074
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…