логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Кажи ми брату, каква е твојата молитва?

Почнуваме со молитвата. Теоријата останува во втор план. Не те прашувам колку книги имаш прочитано, ниту пак ќе ти кажам колку имам прочитано јас. Само, те прашувам: „Колку се молиш, брату?’’ И само со тоа би можел да ти кажам зошто имаш или немаш мир.
Треба да се вратиме на молитвата од нашите родители. Дали дома сме имале мајка или баба?

Кога ќе научиме да се молиме како што тоа го правеа нашите баби, ситуацијата во нашта земја ќе се промени. Не се сеќаваме на тоа? Има ли некој да не го знае тоа? Бабата ја покриваше главата, паѓаше на коленици и почнуваше да се моли, плачејќи и бришејќи си ги солзите со крајот на шамијата или шалот. Освен ‘‘Оче наш’’, знаеше уште две или три молитви... Колку молитви знаеш ти?

Еднаш, отец Деметрио Бехан и отец Клеопа, видоа една старица од село, со папучи на нозете, како се моли со толку силен жар, што еден голем пламен се формираше врз нејзината глава. На тоа ниво на молитва треба да стигнеме. Тогаш ние нема да треба да бараме од законодавците да ни дадат нешто.
Да одиме кај Богот на Светлината и кај огнот на молитвата.
------------------
(Извадок од „Ми недостига Небото, животот на отец Јоаничи Балан’’, издавачка куќа Манастир Сихастрија, Романија 2010, ст. 510);

Јоаничи Балан беше Архимандрит во манастирот Сихастрија, Романија;

Слика: Манастир Сихастрија, Романија

 

Подготви:

Снежана Корнет

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 115
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 81
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 209
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…