логоFacebookTwitterYouTubeeMail


РОМАНОТ НА ГОЦЕ СМИЛЕВСКИ СО ПЛАНЕТАРНИ РАЗМЕРИ


Македонија добива светско литературно чудо

"Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе биде објавен во 20 земји, што е исклучително редок случај за дела од млади автори


Како можеби ниту еден друг роман од млад македонски автор во нашата историја, делото "Сестрата на Зигмунд Фројд" од Гоце Смилевски ќе биде објавен во 20 земји во светот! Покрај најголемиот светски издавач "Пингвин УСА" за САД и "Пингвин УК" за Велика Британија, романот на Смилевски во своите програми за објавување го вклучија и низа други познати издавачи. Меѓу нив се и "Белфонд" од Франција, "Гуанда" од Италија, "Објектива" од Португалија, "Кинерет" од Израел, "Бертранд/Рекорд" од Бразил и "Амбо Антос" од Холандија.

На шпански јазик за Латинска Америка, САД и Шпанија романот "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе го објави "Алфагуара" од Мадрид, а за скандинавските земји делото го откупи "Гилдендал Норск" од Норвешка. "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе се појави и во Чешка, во издание на "Одеон", во Турција, во издание на "Немезис" и во Унгарија, во издание на "Нуитот".

Во земјите на поранешна Југославија и на Балканот издавачи на делото на Смилевски ќе бидат "Цанкарјева заложба" од Словенија, "Фрактура" од Хрватска, "Архипелаг" од Србија и "Колибри" од Бугарија. Првиот превод на "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе се појави во Италија, во септември оваа година.

Авторот Гоце Смилевски за ВЕЧЕР објасни дека високиот број на понуди за превод е исклучително редок случај кај млади автори од светот.
"Интересот за "Сестрата на Зигмунд Фројд" продолжува кај издавачите во светот, што е многу важно затоа што ретко се нуди ваква можност на автори под четириесет години. Слично беше пред неколку години по Франкфуртскиот саем, со книгата "Мерењето на светот" од германскиот автор Даниел Келман", вели Смилевски.

"Дијалог" од Скопје неодамна објави трето издание на овој роман, за кој Смилевски минатата година ја доби Наградата за литература на Европската унија што ја доделува Европската комисија во соработка со Европската федерација на издавачи.

Феномен на светскиот книжевен пазар
"Романот "Сестрата на Зигмунд Фројд" од Гоце Смилевски веќе е феномен на светскиот книжевен пазар. Тоа почна на Саемот на книгата во Франкфурт 2010 и се уште трае. Смилевски припаѓа на новата генерација автори од Централна и Јужна Европа чија визија е храбра и неопходна во нашиот свет кој се менува", истакнува Пјер Астие, сопственик на Агенцијата "Астие" од Париз која посредува во обезбедувањето на авторските права за објавување на делото.

(Де.Т.) Вечер

 

 http://vecer.com.mk/?ItemID=0788019B8FF8F94C88FCDF18A9E4A805

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 218
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 667
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 873
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »