логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Избор

 

Избрани дела на Јован Павловски


Деновиве книгоиздателството МИ-АН од Скопје ги издаде првите четири книги од "Избраните дела на Јован Павловски". Се работи за Тоа Радиовце во кое паѓам длабоко", (роман) Семејни иверки" (раскази), Значкаа (современа бајка) и Град, години, луѓе" (роман).

"Овие први четири тома практично се репрезентативен пресек на прозното творештво на Павловски. Во рамките на осумтомното издание на "Избраните дела на Јован Павловски" планирано е да се издадат и Ние на Татковината и должиме се, таа нам ништоо, Огнено семејство", Гемиџиите" и Ѕвездена прашина", односно избор од документарната проза на авторот.

Книга прилози за новинарот Јован Поповски

Поповски има 72 објавени книги, а известувал за светски весници како "Лондон тајмс", "Ле монд", "Вашингтон пост"

Денес новинарот, писател, публицист и сценарист Јован Поповски го слави неговиот 95 -ти роденден. Во пресрет на неговата, како што самиот вели, длабока старост "гробу на врата", тој ни ја раскажа приказната за своите записи од младоста, која ја чувал 70 години. За записите "Измеќари" и "Зајдено сонце".
А во пресрет на роденденот, ја објави книгата "Прилози за моето творештво". Тој во неговото родно Вевчани ги бележел кажувањата на, како што ги нарекува, "печалбарските олупини", а пишувал и за нивните жени. За овие записи тој бил суден во Тирана.
Во книгата "Прилози за моето творештво", на 170 страници има прилози од академиците Димитар Митрев, Анте Поповски, Цветан Грозданов, Блаже Ристовски и Александар Христовски. Потоа свои прилози имаат писателите Владо Малевски, Јован Павловски, белградскиот критичар Протиќ, хрватскиот писател Сушиќ, Тодор Чаловски, Анастас Ќушковски, Тошо Ширилов, Слободан Мицковиќ, како и историчарите Владо Ивановски, Тодор Чепреганов, Ордан Ивановски. За Поповски пишувале и колегите Томо Чаловски, Стојан Тренчевски, Паскал Гилевски, а свој прилог има и Благој Дрнков.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 370
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 208
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 207
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

БEСEДА за вниматeлнoст кoн сè штo нe e пo Христа

Браќа, да нe нè зарoби филoзoфијата, кoја, нагаѓајќи гoвoри дeка нeма вeчeн живoт ниту вoскрeсeниe oд мртвитe, бидeјќи ниe нe дoаѓамe дo Вистината сo нагаѓањe чoвeчкo, туку сo Бoжјo oткрoвeниe.

БEСEДА  за живата надeж

БEСEДА за живата надeж

Нo, кoј дeнeс им пoкажа живo надeвањe на луѓeтo, кoј и какo? Апoстoлoт Пeтар oдгoвара на oва прашањe: “Гoспoд наш Исус Христoс и тoа сo вoскрeсeниeтo oд мртвитe. Никoј друг...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

Духoт нeпoмрачeн сo грeв глeда вo нeбoтo и нe глeда грoб; пoмрачeниoт дух сo грeв глeда вo грoбoт и нe гo глeда нeбoтo. Грeвoт и дoбрoдeтeлта управуваат сo духoвниoт вид...

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Бог е совршен, и како совршен, сѐ што прави – прави совршено. Кога Бог го направи човекот, всушност, направи бог – иако не по природа. Направи човекобог, кој треба да...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Телесните слабости постојано не вовлекуваат во нешта кои се сосема спротивни од патот на духовното совршенство. Телесните искушенија можат да не насочат кон пороци и кон секакво зло, а единствен...

« »