логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

1. Писма - Свети Теофан Затворник 10  - 250ден

2. Патот на Христијанинот - Рафаил Карелин 10 - 250ден

3. Душата после смртта – Св.Серафим Роуз 10 - 250ден

4. Свети Нифонт 10 - 200ден

5. Свети Серафим Саровски 10 - 150ден

6. Умозрение во бои 10 - 100ден

7. Contemplation in colors 10 – 100ден

8. Тајната на спасението – Рафаил Карелин 10 - 200ден

9. Да се види Бог каков што Он е 10 - 250ден

10. Небо на земјата – Св.Јован Кронштадски 10 -  250ден

11. Касијана 10 - 150ден

12. Беседи за покајанието – св.Јован Златоуст 10 - 250ден

13. Светињата на животот и детеубиството 10 - 150ден

14. Свети Атанасиј Велики 10 - 250ден

15. За молитвата – с.Софрониј Сахаров 7 - 250ден

16. Свети Кипријан Слепченски 10 -150ден

17. Манастирски води (поезија) 10 - 200ден

18. Манастирски води – Лебедот (поезија) 10 – 200ден

19. Дух Животен – Рафаил Карелин 10 - 250ден

20. Да ја претвориш туѓата болка во своја 7 – 150ден

21. Зборник на научни трудови за Слепче 10 -1500ден

22. Љубовта е посилна од смртта 10 – 200ден

23. Аскетски опити- Св.Игнатиј Брјанчанинов 10 -  250ден

24. Метафизички аспект на иконата 10 - 150ден

25. Метафисѕцал аспецт оф тхе ицон 10 - 150ден

26. За јазикот на православната икона 10 - 150ден

27. Нов Завет 8 - 400ден

28. Акатисти 155  - 50ден

- св Архангел Михаил 5

- св.Василиј Велики 5

- св.Димитриј Солунски 5

- св.Екатерина 5

- св. Ѓорги 5

- св. Ксенија јуродива Петроградска 10

- св. Јован Руски 5

- св. Јоаким и Ана 5

- св.Јован Крстител 5

- св.Јован Шангајски 5

- св.Кузман и Дамјан 5

- св. Наум Охридски 5

- св. Никола 10

- св.Нектариј Егински 5

- Пресвета Богородица :

Брзопомошничка 5

Воспитание 5

Рождество 5

Благовештение 5

Исцелителка 5

Чаша која не се допива 5

- св.Пантелејмон 5

- св. Преподобна Параскева 5

- св. Параскева Римска 5

- св.Стефан 5

- св.Спиридон 5

- св. Серафим Саровски 5

- За суштествената оправданост на јулијанскиот календар 10

- За покоен акатист 5Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 489
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 272
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 253
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »