логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

Архиепископ Охридски и македонски Г.Г Стефан

 

 

4. Недела на свети Јован Лествичник (07.04.2019)- БЛАГОВЕШТЕНИЕ
„Архангел Михаил“ - Автокоманда

Ivica.Akatist.jpg

5.Недела на светa Марија Египетска  (14.04.2019)
„Свети великомаченик Георгиј“ - Чаир

sv.spas.sud16.jpg

6. Лазарова Сабота (20.04.2019)
„Вознесение Христово“(„Свети Спас“) - Маџари

Pimen.Nedelapravoslavie.jpg

7.  Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим- Цветници  (21.04.2019)
„Светите апостоли  Петар и Павле“ - Ѓорче Петров

 

 

 По завршетокот на Светите Литургии ќе се одржуваат свечени академии

 

 Преминпортал

(Фото од архивата на Редакцијата)

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport