логоFacebookTwitterYouTubeeMail04 ноември 2015 лето Господово

Социјалната работа на Црквата во поглед на актуелното бегалско прашање,maximou_ieronimos_7.jpg како и црковното образование беа темата на разговорите помеѓу премиерот на Р. Грција, Алексис Ципрас (радикална левица, н.з.) и Архиепископот Јероним, придружуван од Митрополитите Илијски Герман и Демирхисарски Макариј, во Максимовата палата (кабинетот на Премиерот, н.з.).

Час и половина траеше средбата во многу топла атмосфера, во присуство на Министерот за Образование, Филис и Министерката за Општествена солидарност, Фотиу.

Премиерот г. Ципрас ја изрази својата особена радост за соработката која ја има со Црквата и неговата убеденост дека Црквата е придружник на Државата за соочување со проблемите кои ги имаат чувствителните општествени групи, како и бегалците на границите на земјата.

Двете страни се согласија дека секоја една работа која ги засега страните, ќе биде разгледувана од заедничка комисија на Црквата и Државата, а не „преку медиумите“, како што характеристично наведоа.

Средбата на Архиепископот и двајцата членови на Редовниот Свештен Синод е одговор на скорешната посетата на Алексис Ципрас кај Архиепископот.

Во петокот Архиепископот и Митрополитите од пограничните острови ја посетија Максимовата палата и остварија работна средба за бегалското прашање.

Извор: Ромфеа

Преземено од: Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1018
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 987
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…