логоFacebookTwitterYouTubeeMail

„Како верски водач ја преземам одговорноста и лично барам прошка за секој загинат човек – било да е тоа дете или возрасен. Затоа што како духовен пастир, како член на „цивилизирана“ Европа, не сторив повеќе за да се сопре ова патување, кое наместо билет за надеж, потопи толку многу луѓе во бескрајна жалост.“ Ова го изјави Атинскиот Архиепископ Ероним за време на средбата на религиозните лидери што се одржа во Атина на 19 октомври 2015 година, посветена на кризата во Блискиот Исток и мигрантскиот бран кон Европа.

Поглаварот на Грчката Црква зборуваше и за обидите на Европскиот сојуз да пронајде решение на проблемот и ги повика да сторат сѐ што е возможно „за подобра иднина на овие луѓе, за на другиот брег од нивното страшно патување кон Европа да ги пречека надежта, а не да ги демне смртта“.

„Зарем не требаше наместо да се собираме тука, денес, и да плачеме за мртвите деца – бегалци, кои секој ден ги исфрла морето, да се погрижиме родителите да не ги беа напуштиле своите домови?, праша Архиепископот.

„Не можам да пронајдам зборови за да ја опишам трагедијата која, наместо да се намалува, се зголемува пред нашите очи. Денес сме повикани да ги оставиме зборовите. Денес сме повикани повеќе да дејствуваме за да им помогнеме на тие измачени души. (...) Сѐ друго е предавство на нашиот христијански идентитет“, го заврши своето слово Архиепископот Ероним.

Во Атина се одржа меѓународна средба на лидерите на религиозните заедници од Блискиот Исток и на политичари од цела Европа. Средбата беше организирана од Министерството за надворешни работи на Грција и на неа присуствуваа поглавари на сите гркојазични Православни Цркви, како и претставници на Московската Патријаршија.

Извор: Dveri.bg

Преземено од: МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1011
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 976
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…