логоFacebookTwitterYouTubeeMail


БЕСЕДА 13
За тоа каков плод бара Бог од христијаните.

shuma.noemvri.jpgБог ги создал сите видливи нешта и им ги дал на луѓето за успокојување и наслада, но им го дал и законот на правдата. А од времето на Христовото доаѓање, Бог бара поинаков плод и поинаква правда, чистота на срцето, добра совест, полезни зборови, чесни и добри мисли, и сето она во што напредуваат светите. Зашто Господ вели: „Ако вашата праведност не ја надмине праведноста на книжциците и фарисеите, вие нема да влезете во царството небесно" (Мат. 5, 20). Во законот е напишано: Не прељубодејствувај. А Јас ви велам: Не посакувај, не гневи се. Зашто тој што има намера да Му биде пријател на Бога, треба да се пази од гревовната нечистота и од вечниот оган, којшто полека исчезнува во нас. Ова не прави достојни за царството. Слава на Неговата добросрдечност и на она што се изврши според бдаговолението на Отецот и Синот и Светиот Дух! Амин.

Издавач: ЃаконијА

Посети:{moshits}

Друго:

  • sv.Makarij.Veliki.jpg

 


 

 

 

 

Повеќе артикли...


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 746
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…