логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Предлог за прогласување на денот на соединувањето на двата дела на Руската Црква за национален празник


 (13.04.2007)


Општествената палата на Руската Федерација го смета за историски настанот на соединувањето на Црквата во татковината со Руската Задгранична Црква планиран на 17 мај оваа година и предлага таа дата да се прогласи за национален празник.

По мислењето на Општествената палата соединувањето на двата дела на Руската Црква треба да стане „уште еден важен чекор на патот кон надминувањето на историскиот раскол на рускиот народ“.

„Ова е особено важно со оглед дека Црквата секогаш имала голема улога во општествено-политичкиот живот на Русија. Дури и импертарот се нарекувал „православен цар“. Под неговиот жезол, во текот на многу векови биле обединети многу православни народи: Руси, Украинци, Белоруси, Гризијци, Ерменци, Молдавци. Кон тоа се стремеле и Србите, Бугарите, Грците и другите народи на Балканот.“

Бидејќи Руската Православна Црква е најважен и неодвоив дел од руската државност затоа и нејзиното соединување е „мошне важен резултат на политиката на зацврстувањето на државата, која сега се спроведува“.

известува: http://www.pravoslavie.ru/news/070413115253(преземено од сајтот на МПЦ)


Прво заедничко сослужување на претставници на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Православна Црква во Швајцарија (06.06.2007) 
Прво заедничко сослужување на претставници на Московската Патријаршија и Руската Задгранична Православна Црква во Швајцарија (06.06.2007)


Во првата недела по Педесетница, на празникот на Сите Светии, Архимандритот Мартин (де Кафлиш), игумен на манастирот на Света Троица во Домпиер (Швајцарија), заедно со епископот Амвросиј (Кантакузин) од Руската Задгранична Црква, отслужи Бдение и Божествена Литургија во храмот во Веве. Еве што вели тој после првото евхаристиско сослужување:


„Навистина радост, мир и братска љубов блескаа од сите во овој благословен ден. Сите ја почувствуваа со благодарност јавената благодат – можноста да се причестат од заедничката Чаша на денот на Сите Светии, вистинската круна на Педесетницата.

Бидејќи, токму молитвата на сите светии, на новомачениците, и солзите на верните направија да биде надминато едно скоро осумдесетгодишно отуѓување. Без сомневање, исто така и почитта, заемната љубов, довербата и ставањето на Христос Спасителот во центарот на сите нешта, во срдечно раскајание и покајание, направија да ни биде дадена оваа благодат на обединувањето. Ова сигурно е некаков крај, но понатаму треба да бидат напишани и нови страници заедно. Само така, живеејќи ја еднодушно љубовта со која Бог нè возљуби, ќе го направиме веродостојно и плодотворно сведоштвото на нашата православна вера пред безбројните предизвици на денешниот секуларизиран свет“.

Кон парохиската заедница во Веве и монашкото братство од Домпиер се присоедини и отец Петар Меан од Српската Православна Црква со некои од своите парохијани. По Литургијата, парохијата приреди обилна трпеза во дворот на црквата, пренесувајќи ја на тој начин во празничната „литургија по Литургијата“ радоста од заедничката Света Причест.

Да напомнеме дека епископот Амвросиј беше истакнат член на мешовитата комисија за дијалог меѓу двата дела на руското православие, чија усрдна работа доведе до овој успешен крај. Господ нека нè благослови сите, за да нема никогаш повеќе слични расколи, и да ни ја даде благодатта на верноста во покајанието и љубовта.

 


 (10.03.2007)


Исполнувајќи ја Господовата заповед за проповед на вистината на сите народи, светиот апостол Тома дојде „дури до крајот на светот“ – до земјите на денешна Кина, каде што многумина приведе кон Христа. Апостолот Тома е прв меѓу Небесните заштитници на Кина, кој и денес вознесува молитви пред Престолот Господов да се зачувува и просветли земјата нему доверена, исто како и мноштвото кинески новомаченици, кои пострадаа од богоборците во 20 век.
Додека присуството на Западните христијански цркви е многу добро познат факт, многумина не знаат дека и Православната Црква исто така е присутна во оваа земја повеќе од 300 години. Православието допре до Кина со источното проширување на Руското царство преку Сибирскиот далечен исток во 1651 година, повеќе од еден век пред пристигнувањето на првите протестантски мисионери. Во пограничните пресметки во регионот на реката Амур меѓу трупите на тогаш владеачката Квинг династија и рускиот цар, Кинезите во 1685 година заробија Руси, меѓу кои и свештеникот Максим Леонтиев. По мировниот договор од 1690 година во Нерчинск, заробениците беа ослободени, но некои од нив одлучија да останат таму како кинески граѓани. Царот Канг Хси им даде пагански храм во Пекинг, кого православните верници го претворија во православен храм, посветен на Премудроста Божја и во него ставија икона на свети Николај Чудотворец. Црквата подоцна беше преименувана во црква на Успението на Богородица. Царот исто така на отец Леонтиј му даде почесна царска титула.
Така беше посеано семето на Руската црковна мисија на кинеската земја. За 200 години до Боксерската буна во 1900 година, Мисијата успеа да обрати во верата само мал број домородни Кинези, и тоа главно преку мешани бракови со потомците на руските заробеници (Албазинијанци). Наспроти тоа, католичките и протестантските мисионери преземаа активни мисионерски потфати.
 

За време на Боксерската буна или Јихетуан движењето, како што Кинезите го нарекуваат востанието од 1900 година, 200 Кинези и Албазинијанци, на чело со архипастирот свети Митрофан пострадаа за верата Христова во Пекинг. До ова време Албазинијанците прилично се асимилираа со месното население, после два века соживот. Нивниот надворешен изглед не се разликува многу од поголемиот дел на Хан кинеското население, иако етнички тие себеси се сметаат за Руси по потекло.
Православното население во Кина нагло се зголеми во 20 век, главно заради приливот на руската бела емиграција. Истовремено, Боксерското востание не ѝ попречи на крвта на Мачениците да принесува како плод нова генерација на кинески верници. Архимандритот Инокентиј Фигуровски, кој во 1902 година стана прв Пекиншки Епископ, иницираше превод на литургиски и катехетски православен материјал за првпат на говорен кинески јазик, наречен гуанхуа.
Ова беше златното доба на православието во Кина, со многу изградени цркви. За жал, повеќето Руси ја напуштија Кина по доаѓањето на власт на комунистите во 1949 година. Некои од нив се вратија во Русија, но повеќето емигрираа во Австралија и Америка.
Славниот свети Јован, Архиепископ Шангајски, беше меѓу последните што заминаа, како и свештениците Илија Вен и Михаил Ли. Свештеникот Михаил Ванг и протоѓаконот Евангелос Лу останаа во Шангај и многу пострадаа за време на Културната Револуција (1966-76). Тие веќе не се активни свештеници, бидејќи во Шангај нема функционални православни храмови.
Православната Црква во Кина доби статус на автономија од Московската патријаршија во 1956 година и имаше двајца епископи Кинези, неколку свештеници и веројатно некаде до 20 000 верници во раните 60-ти години од минатиот век. Но никогаш не се опорави од превирањата во „културната револуција“ од 60-тите и нејзината антирелигиозна политика. Културната револуција уништи поголем дел од црковните зданија и многу верници беа прогонувани. Црковниот живот беше практично елиминиран и верниците мораа да прибегнат кон служби во приватни домови за да продолжат да ја живеат својата вера.
Во декември 2004 година, последниот кинески православен свештеник што живееше во Кина, отец Александар Ду Лифу, почина во Пекинг на 80-годишна возраст. Никогаш не му успеа да добие дозвола од владата за отворање на црква во Пекинг: властите тврдеа дека заедницата (околу 300 верници) е премногу мала.
Сепак, постојат напори од страна на повеќе Православни Цркви за обнова на православниот живот во Кина, а неколку кинески студенти моментално се воспитаници на руски теолошки училишта. Според проценките на отец Дионисиј Поздњаев, надлежен за Кина во Одделот за надворешни црковни врски при Московската патријаршија, во Кина живеат околу 13 000 православни верници. Постојат парохии – без свештеници – во Ксинјанг, Внатрешна Монголија и Харбин, каде што се зданијата на руските цркви се највпечатливото нешто. Во последниве години Московската патријаршија е доста активна, особено во напорите да ја убеди Кинеската влада да ја регистрира Црквата, но малубројноста на нејзината паства се чини дека е пречка за тоа. Цариградската патријаршија основаше епархија за Јужна Азија и Далечниот Исток во Хонг Конг – кој сега е дел од Кина – во 1996 година. Исто така и свештениците од Руската Задгранична Православна Црква се редовни посетители во Централна Кина. Тие извршуваат Крштевања и служат Литургии за раштрканите заедници на православни верници. Напорите на недомородните свештеници се попречувани. Во декември 2003 еден православен свештеник кој тајно ја преминуваше границата за да им излезе во пресрет на духовните потреби на православните верници во Ксинјанг, на западните кинески граници, беше депортиран.
Кинеската влада обично е флексибилна кога се работи за мали групни молитви во приватни домови, но забелешки има при појавата на повеќе од „шака“ луѓе собрани заедно. Гостите-свештеници обично мораат да работат под надзор на Државната администрација за Верски прашања ако не сакаат да наидат на пречки, и главно добиваат дозвола да прават служби за странци - нивни сограѓани кои работат или престојуваат во Кина. Ваквите служби обично се одвиваат во некоја од амбасадите и кинеските верници немаат пристап на нив. Кинеските семинаристи во руските семинарии се надеваат дека ќе се вратат во Кина за да им служат на верните таму. Но, ова е чувствително прашање и потребно е одобрение од Кинеската влада, така што нивната иднина е неизвесна.
Кинеската влада во последните години се чини дека е попопустлива. Во јули 2004 година му дозволи на руски јеромонах да ја посети црквата на Покровот на Богородица во Харбин, за да ја изврши светата Тајна исповед на кинески и руски, а беше остварена и посетата на рускиот епископ Марк на Пекинг, на официјална покана од месните верски водачи и Државната администрација за Верски прашања.
Во Русија, пак, епархијата за Владивосток направи креативен мисионерски потфат, дозволувајќи нејзина црква да биде дел од туристичка маршрута за кинеските туристи. Црквата располага со објаснување на Православната Црква и нејзините служби на кинески јазик со кој се служат туристичките водичи, а туристите имаат и можност да запалат свеќа пред иконата на Кинеските Маченици. Рускиот претседател Путин, од своја страна, пред Синодот го постави прашањето за обраќање во православието на сè поголемиот број Кинези кои живеат и работат во Русија.
Обидите да се возобнови православието во Кина се случуваат и во виртуелниот простор. Православен верник со кинеско потекло кој живее во Соединетите Држави, Митрофан Чин, е webmaster на сајтот Orthodoxy in China (http://orthodox.cn), кој стартуваше со работа во пролетта 2004 година. Овој сајт е создаден со цел да биде портал на сè што кој било би сакал да дознае за православието во Кина, особено за неговата денешна состојба и за изгледите за развој во иднината. Катехетска литература и литургиски текстови на класичен и современ кинески јазик овде се лесно достапни за секого. Обезбедени се и линкови на разни Интернет извори и Кинески дебатни панели за да се искористи максимално моќта на Интернетот за обезбедување обилство информации и за размена на идеи коишто еден сајт не може да ги обезбеди. Новинарски написи поврзани со кинеското православие од медиумите од руското говорно подрачје се преведуваат на англиски, за меѓународната англиско-говорна заедница да биде навремено запознаена со мисионерската активност на руските православни.
Online библиотека со поголемиот дел од православни текстови на класичен кинески јазик создадени во 19 и во раниот 20 век од Руската црковна мисија, достапен е преку интернет, што е најекономичен и најбрз пат за луѓето во Кина да дојдат до свој примерок од овие ретки историски текстови. Понови кинески преводи, погодни за помладата кинеска генерација, на дневни молитви и акатисти како и на Литургијата на свети Јован Златоуст, исто така се достапни online. Повеќето од материјалот, на барање на кинески државјани бесплатно се снима на СD, со препорака понатаму да го преснимуваат и за свои роднини и пријатели.
Се работи и на преводот на „Охридскиот пролог“. Проектот го започна протестант од Хонг Конг, а потоа на него работеше православен Кинез кој живее во Романија.
Повеќето православни верници, посетители на сајтот, се новообратени во верата и трагатели по вистината. Обично анонимно пишуваат пораки, прашувајќи за православната вера. Често, бивајќи привлечени од убавината на некои од возобновените православни цркви во Кина, патуваат за да ги посетат поранешните цркви, како Света Софија во Харбин или пак во потрага по цркви што можеби ја преживеале Културната револуција и по православни верници во нивната близина. Бидејќи во популарните кинески медиуми не се застапени православни прашања, сајтот нуди и многу потребни православни вести, како меѓународни така и домашни, на кинески јазик.
Постои и парохиски сајт на црквата на Света Троица во Тајван исто така на кинески, но тој го користи традиционалното кинеско писмо, различно од она што во Кина го воведе комунистичката влада, поедноставено за да се искорени неписменоста кај кинеското население. Оваа парохија е под Митрополијата на Хонг Конг и Југоисточна Азија.
Во поновите проекти спаѓа кинескиот превод на житијата на 222 исповедници и маченици на Кинеската Православна Црква кои пострадаа во Пекинг 1900 година, оригинално напишани на руски, извадени од архивите и за првпат отпечатени во изданието на „Кинески благовесник“ од јануари 2000 година (http://www.chinese.orthodoxy.ru). Ова е официјално списание на руски јазик, под покровителство на Одделот за надворешни црковни врски на Московската патријаршија. Преводот на овие житија на англиски е достапен на http://www.orthodox.cn/history/martyrs/.

 
преземено: www.mpc.org

 


 
Потпишување на Актот за канонско единство (08.05.2007)


Повеќе од половина архиереи на Руската Православна Задгранична Црква и околу третина од нејзините свештеници ќе земат учество на историската богослужба во храмот на Христос Спасителот во Москва, која ќе го означи обединувањето на РПЗЦ со Московската патријаршија.

На 17 мај, кога треба да се случи потпишувањето на Актот за канонско единство, се очекува во Москва да пристигнат седум архиереи на РПЗЦ, меѓу кои ќе биде и Поглаварот - митрополитот Лавр и повеќе од седумдесет свештеници, изјави секретарот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската патријаршија, протоереј Николај Балашов.

Според него, „во храмот на Христос Спасителот исто така ќе пристигнат како поклоници околу шестотини наши сонародници – парохијани на Задграничната Црква.“ На нивна молба, на 17 мај во текот на целата свечена богослужба ќе бидат отворени царските двери, што обично се случува само во Светлата седмица.

„Мирјаните сакаа со сопствени очи да видат како ќе се случи тоа за првпат – кога митрополитот Лавр и задграничните свештеници заедно со нашите за првпат ќе се причестат од иста Чаша“, појасни о. Николај.

Потоа во храмот на Христос Спасителот ќе биде отворена изложба посветена на историјата на РПЗЦ. Задграничната Црква даде свој придонес во подготовката на оваа изложба: на пример, овде ќе биде претставен дел од богослужбените одежди на патријархот на Москва и цела Русија Тихон, како и реликвии поврзани со парохиите на РПЗЦ.

На 17 мај ќе биде одржана и прес-конференција, на која ќе земат учество митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил, архиепископот Корсунски Инокентиј, како и митрополитот Лавр и архиепископот Берлинско-германски Марк – водечките учесници во преговарачкиот процес.

  Уште еден важен настан ќе се случи на 19 мај, кога патријархот Московски и Руски Алексиј II, во сослужение со митрополитот Лавр ќе го освети храмот на Руските Новомаченици на Бутовскиот полигон, каде што во Сталиновото време беше стрелано огромно мноштво луѓе, меѓу кои и свештенослужители. Пред три години, за време на официјалната посета на митрополитот Лавр во Москва, тој и патријархот Алексиј ги положија темелите токму на овој храм.

  Најпосле, на 20 мај, во историски главниот храм на Русија – Успенскиот Собор на Кремљ – одново ќе сослужуваат патријархот Алексиј и митрополитот Лавр. Спред зборовите на о. Николај, заради тоа што овој храм не може да прими повеќе луѓе, одлучено е на таа служба да учествува минимален број свештенослужители од Московската патријаршија.

„Ова ќе биде сторено специјално со цел да им се овозможи на што поголем број наши задгранични браќа да му сослужуваат на патријархот“, појасни о. Николај.

Потоа задграничните гости ќе ги посетат руските православни епархии како во Русија така и во Украина. Меѓу другото, митрополитот Лавр има намера да го посети Курск, каде што своевремено е јавена Курско-коренската икона на Божјата Мајка, главна светиња на Задграничната Црква, а потоа ќе ја посети Киево-печерската лавра.

На празникот Педесетница (Света Троица) митрополитот Лавр ќе отслужи Литургија во соборниот храм на Света Троица во Почаевската лавра, кој своевремено беше изграден и осветен од првиот Поглавар на РПЗЦ митрополитот Антониј (Храповицки).извор: Интерфакс

преземено од МПЦ

 На Велики четврток од Страсната седмица, 5 април 2007 година, Романскиот патријарх Теоктист заедно со членовите на Светиот Синод на Романската Православна Црква отслужи Божествена Литургија во црквата на свети Спиридон Нови во Букурешт. На Светата Литургија беше осветено свето Миро. Светото Миро беше приготвено во почетокот на Страсната седмица во парклисот на свети Јован Крстител,  манастирот Антим - Букурешт, со исполнување на сите за тоа одредени литургиски правила. Светото Миро се употребува за тајната на Миропомазанието, за осветувањето на црквите, за осветувањето на олтарите, антиминсите и при повторно примање во православната вера на оние што отпаднале.


                    
                    На крајот од Божествената Литургија патријархот Теоктист одржа беседа во која ја истакна важноста на светото Миро и на овој настан: „Не отсуствува светото Миро од ниеден дел од нашиот живот, животот на Православната Црква. Денеска ја имавте радоста да го видите тоа што вашите очи не го виделе и да го чуете она што вашите уши не го слушнале досега. Денес е голем и значаен ден што го доживува нашата Црква и нашиот романски народ. Не постои христијанин, не постои божествено дејствување без печатот на Мирото кое е елеј на радоста, на животот, на надежта, на иднината. Денешните литургиските песни, соборот на светите архиереи и светото Миро не преобразуваат, не пренесуваат од тука во небесните живеалишта. Го молам добриот Господ, по молитвите на свети Спиридон да не удостои да Го љубиме повеќе отколку овој свет, колку и да е привлечен. Да го љубиме нашиот ближен повеќе од самите себеси, да се молиме за непријателите и да се молиме за тие што не можат да се молат.“       
ор: http://www.mmb.ro/ro/index.php?pagina=50&data=2007040525

 


Одредени датумот и местото на потпишување на Актот за канонско единство меѓу РЗЦ и МП


 

 (29.12.2006)


Синодот на Руската Православна Црква донесе решение за датумот, местото и процедурата на потпишувањето на Актот за канонско единство меѓу Руската Задгранична Црква и Московската Патријаршија. Ова на 26 декември го соопшти митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил, претседател на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија (ОНЦВ МП). Одлучено е Актот да биде потпишан на 17 мај 2007 година, на празникот на Вознесението Господово, пред почетокот на Божествената Литургија во храмот на Христа Спасителот, после што епископатите на Московската Патријаршија и на Руската Задгранична Црква ќе се обединат во совршувањето на Светата Тајна Евхаристија. Синодот на Задграничната Црква во проширен состав донесе аналогно решение на почетокот на декември, соопшти митрополитот Кирил. „Ставена е точка на процесот на преговорите“, изјави за медиумите претседателот на ОНЦВ МП. „Навистина, остануваат на дневен ред некои технички моменти што треба да се прецизираат и затоа нашиот Синод ја покани делегацијата на Руската Задгранична Црква пред потпишувањето на Актот за канонско единство да ја посети Москва заради разрешување на преостанатите прашања.“ Во однос на првата заедничка Божествена Литургија, владиката Кирил истакна дека „постои предлог причестувањето да се изврши според Пасхалниот чин, кога се отворени Царските двери, за сите присутни да го почувствуваат историскиот момент на заедничарење околу заедничката Чаша на претставниците на Руската Православна Црква и Руската Задгранична Православна Црква“.

Покрај тоа, Синодот донесе решение да ја отповика екскомуникацијата на двајца клирици што своевремено преминаа во РЗПЦ од идеолошки причини: епископот Ефтихиј (Курочкин) од поранешната Омско-Тјуменска епархија и свештеникот Владимир Карелин од Курганската епархија.

Известува: Седмица.Ru


 


Преземено од официјалниот сајт на МПЦ
http://mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=1655

 


МИТРОПОЛИТОТ ЈОВАН ГО ЗАМЕНУВА ПАТРИЈАРХОТ ПАВЛЕСвет   28-4-2007

МИТРОПОЛИТОТ ЈОВАН ГО ЗАМЕНУВА ПАТРИЈАРХОТ ПАВЛЕ

Митрополитот загребско-љубљански и за Италија, Јован ќе го заменува на должноста српскиот патријарх Павле.
Таа одлука е донесена на седница на Синодот на Српската православна црква, објави денеска весникот „Блиц“.
Одлуката митрополитот Јован да го замени Павле, кој се потешко ја извршува должноста патријарх, според весникот, има поткрепа во Уставот на СПЦ каде се вели дека поради болест или отсустност, патријархот го заменува најстариот архиереј во Синодот.
Таа одлука важи додека патријархот не се врати на должност или до избор на нов патријарх, а таква одлука може да донесе Синодот или се донесува врз основа на акт кој е потпишан од патријархот.
Како што наведува весникот, во црковните кругови постои намера на седницата на Саборот на СПЦ на 14 да биде донесена одлука за смена на патријархот.
Патријархот Павле веќе две недели е на рехабилитација во Специјалната болница во Бања Ковиљача.

МИТРОПОЛИТОТ ЈОВАН ГО ЗАМЕНУВА ПАТРИЈАРХОТ ПАВЛЕ

 


Изјава на Рускиот патријарх за време на приемот на грчката делегациј

 

Изјава на Рускиот патријарх за време на приемот на грчката делегација (02.06.2007)


Дури ни Израел не се однесува со нас на тој начин“, јавно изјави Рускиот патријарх Алексиј II во обраќањето кон грчкиот претседател Каролос Папуљас, кој е во официјална посета на Русија. Со овие зборови поглаварот на Руската Црква го има предвид „одбивањето на Цариградскиот патријарх да ги отвори вратите на Света Гора за руските монаси“. „Една од духовните врски, кои ги поврзуваат нашите братски народи е Света Гора Атонска, каде повеќе од 1000 години се подвизуваат чеда на Руската Православна Црква. Потокот на поклоници кон ова свето место никогаш не сопре. Тоа неодамна беше посетено и од претседателот Путин“, рече патријархот Алексиј за време на официјалниот прием за грчката делегација, кој тој го приреди во Даниловскиот манастир.


Историски осврт:

Спорот околу присуството на руски монаси на Света Гора меѓу Русија и Грција е долг веќе едно столетие и периодично избувнува со нова сила. Во почетокот на 20 век на Света Гора живеат околу 7500 монаси, од кои повеќето од половината се Руси. Само во рускиот манастир на Свети Пантелејмон се подвизуваат околу 2000 монаси. По 1914 година и Октомвриската револуција, бројот на руските монаси нагло се намалува и после двете светски војни, кон средината на столетието во манастирот на свети Пантелејмон живеат помалку од 60 монаси. Овој период е критичен за целото светогорско монаштво, бидејќи секоја година бројот на атонските монаси се намалува за околу 40–50 души. Околу 1971 година монашкото население на полуостровот брои 1145 луѓе, од кои огромен дел се на поодмината возраст. Во намалувањето на бројот на монасите имаат влијание како политичките настани – комунистичката револуција во Русија, светските и балканските војни, така и внатрешно-црковните фактори од грчкиот верски живот во овој период. Средината на 20 век е време на процут на парацрковните организации „Зои“ и „Сотир“, кои на овој стадиум од својот развој го негираат традиционалното монаштво и прават верската младина да го изгуби интересот за монашки живот. Во 70-тите години оваа етапа од идеологијата на „Зои“ и „Сотир“ е надмината и тогаш започнува новиот постепен растеж на монашкото население, со нови пополнувања од редовите на воспитаниците на овие организации кои се обратија кон монашките идеали. Во 1971 година средната возраст на монасите беше над 60 години, додека во 1990 година мнозинството монаси се на возраст под 40 години. Нивниот број во овој период изнесува 1500 души.

По распаѓањето на Советскиот Сојуз, веќе нема политички пречки за заминување на Руси на Света Гора, но, стравувајќи од нарушување на рамнотежата, како што беше случајот на почетокот на векот, грчките власти и Цариградската патријаршија го препречуваат растежот на руската монашка заедница на полуостровот.Ова прашање беше поставено остро и при посетата на Путин на Грција и Света Гора пред неколку години.известува: Dveri.bg

преземено од МПЦ 

 


Започна со работа православна мобилна служба „Дознај од свештеникот 09399“

 

Започна со работа православна мобилна служба „Дознај од свештеникот 09399“


Со благослов на патријархот Московски и Руски Алексиј II, на територијата на Русија започна со работа 24-часовна православна мобилна служба „Дознај од свештеникот 09399“.

Според замислата на организаторите на проектот, услугата треба да му помогне на секој човек во секое време да добие одговори на важни прашања од личниот, семејниот живот, од основите на православната вера. Освен тоа, православната мобилна служба може да им помогне и на боготрагателите како и на оние што само размислуваат околу примањето на Светата Тајна Крштение.


Службата „Дознај од свештеникот 09399“ се состои од девет редовно апдејтувани дела, кои овозможуваат да се добие информација за подготовката кон примањето на православните Свети Тајни, за црковниот календар, богослужбите, молитвите, светињите на Москва и Подмосковјето, како и да се слушне совет од свештеник на некое прашање.


Како што забележа раководителот на прес-службата на Московската патријаршија, свештеникот Владимир Вигиљански, една од главните задачи на овој проект е на трагателот да му се понудат неопходните ориентири во дадената ситуација, за тој потоа да може да го направи правилниот избор.
Услугата овозможува не само да се слушнат понудените одговори, туку и да му се постави сопствено прашање на свештеникот.


Според зборовите на организаторите, цената на услугата е минимална, а средствата ќе одат на нејзиното техничко опслужување. Услугите ќе може и бесплатно да се користат на бројот 8-800-505-9399.


Проектот е подготвен и реализиран од православната група „Верност“ во соработка со компанијата „Московски телеграф“, а телекомуникациски партнер на проектот е компанијата „Аудиотеле“.

 

Контакти: тел. 8-915-197-96-61, 8-926-293-03-20.
Официјален сајт на службата: www.09399.ru
e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

извор: Патриархия.ru


извор:МПЦ

 

 


Ерусалимскиот патријарх Теофил се сретна со патријархот Вартоломеј (31.05.2007)Ерусалимскиот патријарх Теофил се сретна со патријархот Вартоломеј (31.05.2007)


Во вторник Ерусалимскиот патријарх Теофил замина за Истанбул за да се сретне со Цариградскиот патријарх Вартоломеј во барање на излез од црковната криза во која западна Ерусалимската патријаршија во последните денови. Минатата недела неочекувано Кралството Јордан го отповика официјалното признавање на Теофил за Ерусалимски патријарх, бидејќи „тој не ги исполни ветувањата што ги даде на Јорданската Влада при својот избор“. Оваа одлука дојде во моментот кога се очекуваше Израел да го признае Патријархот после неколку годишно одлагање. Според информирани лица, и на палестинските власти исто така им се прави притисок да ја откажат поддршката на патријархот Теофил. Овој акт го става патријархот Теофил во исклучително тешка ситуација и веројатна е можноста да се пристапи кон избор на нов патријарх.

Во Ерусалим се редат протести против патријархот Теофил од страна на арапските христијани, обединети околу арапскиот епископ на Севастија Теодосиј, како и митинзи во заштита на Патријархот најмногу од гркојазични христијани, но исто така и од Арапи.

Мината недела Светиот Синод на Ерусалимската патријаршија му наложи на митрополитот Теодосиј двомесечна забрана за служење, која тој не ја почитува како „анти-канонска“ и продолжува да служи. Во неделата со него сослужуваше и митрополитот на Назарет Киријак, што е знак за настанување на раскол во Ерусалимската патријаршија.

На средбата со патријархот Вартоломеј во вторникот беа разгледани сите детаљи околу кризата, однесувањето на Назаретскиот митрополит и други. Патријархот Теофил, кого го придружуваа четворица клирици, престојуваше во Истанбул три дена.известува: RNN

преземено од МПЦ

 


Апел за молитва на монасите од Света Гора

 

Пресвета Богородице помилуј не!Во овие моменти кога Романската Православна Црква го избира новиот патријарх се повикува целото православно христијанство на молитва кон Мајката Божја, нашата Покровителка, да ја повторуваме до востоличувањето на новиот Патријарх 40 пати дневно молитвата: Пресвета Богородице помилуј нѐ!

(со светоотечки благослов, монасите од Света Гора)

Извор: Craiovaortodoxa.ro Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1017
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 986
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

« »