логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Арапи Христијани – врста загрозена од опасноста на истребување
16. 05. 2013

Provera Fiorello

ac.jpg

Неодамнешното киднапирање на православниот митрополит на Алепо, Павле и на сиројаковитскиот митрополит на Алепо, Јохан Ибрахим, чија судбина сè уште не е позната, не се одраз само на зголемена агресивност на граѓанската војна во Сирија, туку и на сè поголемата криза што ги засега христијаните во целиот арапски свет – криза која би можела целосно да ги искорени нив од тие краишта.

Согласно податоците, во 2012 година, 80% од сите верски прогонства во светот за своја цел ги имале христијаните.

Овој изблик на дискриминација врз христијанските заедници, во земјите каде што тие со векови живеат, во големa мера може да се објасни со издигнувањето на вооружениот и политички ислам по Арапската пролет.

Откако исламистичките партии ја презедоа власта во регионот, христијанското малцинство беше погодено од силен бран на заплашувања и дискриминација.

После Арапската пролет, сите христијани во Египет, кои сочинуваат 15% од населението, се под закана.

Во почетокот на април минатата година, во Соборниот храм на свети Марко (столица на Коптската црква во Каиро), погребот на четворица христијани кои неколку дена претходно  загинаа во верски судир, премина во вистинско безредие, кога илјадници ужалени беа нападнати додека излегуваа од храмот. Полицијата употреби димни бомби во дворот на храмот и остана индиферентна, додека траеше нападот врз Коптите со бомби, камења и истрели. Најмалку двајца загинаа и 80 беа ранети во петчасовниот судир.

Христијаните го обвинуваат муслиманското братство не само поради тоа што им дозволува на египетските муслимани да напаѓаат христијани без да бидат казнети, туку и поради тоа што со зборови и дела ја поттикнува омразата.

Во февруари минатата година, Коптскиот патријарх Теодор II во телевизиско интервју остро ја осуди исламистичката власт во земјата, објавувајќи ја верската дискриминација во новиот Устав и карактеризирајќи ги „меѓуетничките дијалози“ на претседателот Мухамед Морси како „празни гестови“.

Сирија, која некогаш прими илјадници христијански бегалци од војната во Ирак, доживува  слична промена, зашто тамошната граѓанска војна предизвикува страв и непријателство помеѓу населението.

Иако христијаните досега успеаја да останат неутрални во судирот, сега тие земаат сè поактивно учество: некои земаат оружје, а други стануваат жртви на киднапирања и насилство. Според одредени пресметки, 300. 000 христијани се во бегство од Сирија. И уште повеќе: ефектите од немилосрдните судири го дестабилизираат Либан, земја која на христијаните им нуди уставна гаранција за политичка застапеност. Околу 400. 000 бегалци, меѓу нив и сунити муслимани, ја преплавија границата со Сирија, а тоа предизвикува растење на меѓунационалните тензии, и претставува закана за вознемирување на ранливата социјална и политичка рамнотежа во Либан.

Бидејќи веќе нема никакво решение за христијанските бегалци од Блискиот Исток, тие сè повеќе и повеќе се упатуваат кон Европа и Северна Америка. Доколку дозволиме оваа состојба да продолжи, Блискиот Исток ќе ја загуби христијанската паства.

За да не се случи ваков трагичен крај, Западните водачи треба да превземат поенергична улога во заштитата на христијанските малцинства низ целиот арапски свет.
Христијаните и муслиманите од арапскиот свет имаат исти желби: слобода, достоинство и еднакви права. Оние што ги гонат христијаните нека сфатат дека придобивките од Арапската пролет треба да бидат заеднички за сите Арапи.

Авторот е потпретседател на Комисијата за надворешни работи на Европското Собрание.

Извор: Ромфеа

Преземено од: Бигорски манастир
 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 128
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 293
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 177
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »