логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 dete.blagoslov.jpg

УНИШТУВАЊЕ НА МОРАЛОТ

Отец Анатолиј, како медицински работник, сведочи за случаи на инфаркт и апоплексија пред „синиот екран": постари луѓе чувствуваат посебна силна емоционална напнатост додека ги следат случувањата на екранот - вистински доживувајќи го туѓиот живот: а детето, како што веќе рековме, со тешкотија ја повлекува границата помеѓу телевизиската вештачка реалност и реалната вистина. Нему му е уште полесно, отколку на возрасниот, да се нурне во светот на илузиите. А бидејќи тој свет е многу поинтересен и побогат, во смисла на разни случувања, отколку неговиот сопствен, секојдневен, тоа започнува и повеќе да го сака тој живот. Покрај екранот, детето го губи чувството за реалност и се нурнува во чудна, месечарска состојба што потсетува на опиеност. Според народната поговорка, „Пијаниот и сонливиот не мислат свои мисли, туку туѓи".
Но чии мисли тогаш детето ги мисли?...
Телевизискиот живот, во којшто детето доживеало толку интензивни чувства, му се чини пореален од реалниот живот. Против своја волја, враќајќи се од илузорниот свет на телевизиските фантазии, тоа сфаќа дека неговото постоење е сиво и досадно, а дека неговите ближни се - безначајни и бедни.
Адолесцентот самиот не сфаќа зошто толку го привлекува телевизорот, зошто му се допаѓа да гледа филмови со насилие и со разврат. Во животот се е незанимливо, а таму е се занимливо и необично. Што е најбитно - кога гледаш, се пренесуваш таму каде што, се она што е лошо, што е скриено во душата, каде што сите воздржувани и скриени страсти добиваат своја храна и свој простор.
Завладувајќи со таквите страсти, телевизијата придонесува за расипништво на детето. Покажувајќи му насилие, дури и по пат на „цртан филм", нудејќи му сцени на разврат, на суровост или на „супер живот", телевизијата во душата на детето буди страсти на гнев, на блуд, на завист, на среброљубие. Акционите филмови го учат да го презира слабиот, му наметнуваат, не само посебен начин на живот, туку дури и посебен стил на комуникација со луѓето, дрзок и разгален, неспоив со наивната скромност и, со тоа, и со христијанско смирение и со кроткоста.
Јунаците од ТВ-екраните толку убаво пушат и пијат, толку вешто го мамат противникот, толку бестрашно се борат, ги прегрнуваат убавите жени, така брзо возат кола! И таа „шифра" на живот наивната детска душа ја прифатила. Детето сега „знае" што сака. Тоа во вистинскиот живот ќе бара задоволување на таквите новооткриени страсти. И каде тогаш ќе стаса, тргнувајќи по тој и по таквиот порочен пат?

ТЕЛЕВИЗОРОТ-ДОМАШЕН ИДОЛ

Тажно е тоа што луѓето стигнале до психолошка зависност од телевизорот. Ќе го вклучиш телевизорот - и поминува се, би се рекло: и тагата, и потиштеноста и незадоволството. Затоа, ако телевизорот случајно се расипе, настанува катастрофа: се појавува невообичаена, застрашувачка тишина, се востановува дека сите членови на семејството одеднаш се разединети... Ама, за таквата прилика, скоро во секое семејство има по два-три телевизора; ако едниот се расипе, ќе го вклучиме другиот.
Има семејства каде што телевизорот се вклучува наутро и на неговата „програма" тече целокупниот живот: серијата ја заменуваат најновите вести, потоа: емисии за актуелните проблеми, „авторски" програми, потоа пак вести, некоја друга серија, некое шоу, акционен филм, цртани филмови, па емисија за домаќинките, па пренос на натпревар и, ете, поминал денот.
Детето присуствува на сето тоа, со својата осетлива душа впивајќи ја сета таа недуховна храна што му ја наметнува телевизорот - домашниот идол.
Земајќи ја таа храна без размилување, телевизиските гледачи постепено ја губат индивидуалноста, се нивелираат, постануваат безлични. Како што се изразил еден психолог, благодарејќи и на телевизијата, се формира нов антрополошки тип со ниско ниво на интелект и на морал.
Децата, обично, длабоко се окупирани со телевизорот во оние семејства каде што со него се окупирани и возрасните. Овде „телевизорската кутија" постанува вистински сопственик во куќата, најголем авторитет, најомилен член на семејството - „негово височество телевизорот". Тој современ идол зазема почесно место во новиот и лажовен „молитвен агол" и, кога сите членови на семејството ќе се соберат околу него како на вечерна молитва, создава илузија на спокој, на љубов и на слога во семејството.
Последните години „неговото височество телевизорот" доби конкурент во поглед на освојувањето на детските души со „неговото височество компјутерот".

 (Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Друго:

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »