логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 

Одговара: отец Горан Тасески


Прашање од Владимир:
Зашто поголемиот дел од свештениците од МПЦ возат поскапи коли а бараат донации од граганите.Јас на пример немам воопшто кола, и дали е тоа фер.За мене едно религиозно лице не треба воопшто да има било каков контакт со надворешниот свет а не па уште да има луксуз.Така да цела ваша интеракција со надворешните граѓани на Македоније ви е глупава фарса. Нема поента??? Не сум видел досега една хуманитарна донација или било што од свештено лице за било каков трагичен настан, така да сте многу лош пример са хуманост па уште со колите паркирани прред соборниот харам на сите ни е јасно каде идат парите.А со тие сретства ќе се спасел некој чиовечки живот или ќе му се помогнело на некому. Најдобар примеер за тоа дека треба да се верува во Бога или не сте вие и баш ви благодарам на одговорот!!

Одговор:
Брате прашањево ти е ептем провокативно .
Јас со Божја помош ќе се обидам да ти ја предочам реалноста но не на таков начин како ти ги постави своите критики или прашања, сеедно.
Прво, дека црквата не помага тоа не е точно. Но треба да имате во предвид дека Црквата не може да делува на поле на материјалната помош ако оние кои повеќе имаат не ја помагаат црквата .

Така црквата помага колку има можност, но сепак помага . Тоа што вие не сте виделе по медиуми не значи дека такви активности нема од страна на Црквата. Прилозите кои ги оставаат  верниците пред се треба да се дадени од срце, оние кои се грижат за распределување на тие средства имаат одговорност пред Бога и пред надлежните органи на Цргвата каде полагаат отчет за сите приходи и расходи на храмот. Со приложените сретсва се покриваат повеќе потреби кои се прилично високи, на пример санација на храмот и негово одржување, трошоци за плати и придонеси за вработените при храмот како и оние во црковната управа, издвојување на средства за богословското школо и активности поврзани со ширење на верата и многу други работи.

Второ,свештениците или , поповите, не земаат плата од црковната каса, но живеат од парохијата од остварените молитвословија и свети тајни за кој имаат утврден таксеник по кој бидејќи се обично во свештеничко братство треба да се придржуваат затоа што приходите ги делат подеднакво, ако како братство проценат заради тешката економска состојба на некој од верниците тогаш треба да посочат како со личен пример така и со апел за да  на тој верник му се помогне.

Трето, колата е потребно сретство на секој парохиски свештеник бидејќи тој треба не да седи постојано  во црквата,  туку да оди и по својата парохија за да ги задоволува духовните потреби на верниците и да проповеда. Дека повеќето попови возат луксузни коли  не би рекол зошто таквите се поретки заради општата економска состојба, а дека треба да се има нова или во добра форма кола тоа секако дека на еден свештеник му е потребно. Денес секој кој работи и има просечна плата може да земе кола на кредит што е чест случај и кај поповите.
Јас лично имам застава 101 од 1991г. и се надевам дека во некое догледно време ќе бидам во можност да ја сменам затоа што е доста извозена и не е во најдобра форма. 

На крајот би ве советувал, немојте да судите, а ако поповите со својот личен пример не ви се баш  некој урнек за духовен живот тогаш подобро сетете се на Христовите зборови: ,,Слушајте ги што ви говогат /- проповедаат за Евангелието и за спасението/, а не и гледајте ги што прават, така ќе се спасите, а судот оставете го на Господа.


Поздрав - Христос Воскресна

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 820
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »