логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Sample Image
За секој православен христијанин е сон да ја посети оваа земја на Исусовата молитва и на светите старци. Па така, со благословот Божји и преку застапништвото на Мајката Божја, јас, отец Димче Ставревски, Дејан Рисафов и Георгиј Глигоров, во периодот од 18 до 20 септември го посетивме овој пресвет дом на црнорисците.

arhiepiskopija.jpg
САС на МПЦ-ОА служејќи Му на Бога, Кој преку светиот пророк Осија, вели: Јас повеќе сакам милост, отколку жртва, (Ос. 6, 6) и потсетувајќи се на зборовите на Спасителот „одете и научете се што значи: ‘Милост сакам, а не жртва” (Матеј 9, 13), раководен од духот на човекољубието, а заради повисоки цели, ги повикува надлежните власти на Република Македонија за милост...

Stefche.sv.Apolos.jpg
Ако не се здобиеме со дух за служење на ближниот, нашиот живот ќе биде бесполезен! Ако сакаме да ја преродиме нашата природа, да станеме според подобие Божјо, копнежот да му послужиме на нашиот ближен, треба да преовладува во нашиот живот! Служењето на ближниот има спасителна сила,
Stefche.sv.Apolos.jpg

Пред почетокот на Божествената Литургија, богословите Андреј Ивановски, Теофил Гроздановски и Никола Димиќ беа ракопроизведени во чтеци. На Литургијата, во свештенички чин беше ракоположен протоѓаконот Антониј Петрушевски, а во ѓаконски чин беше ракоположен монахот и ипоѓакон Симеон. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

На 19.12.2014, кога црквата го слави празникот на Свети Николај Чудотворец - архиепископ Мирликиски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Св. Николај Чудотворец“ во Тетово, отслужи Архиерејска Литургија во сослужение со парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Мирко Станкоски и ереј Марјанчо Мадевски.

SVETOGOREC.jpg
 Дури кoга ќe ни сe oткриe eдна пoвисoка цeлина, ниe дoзнавамe и сe смирувамe. Мнoгу  страдања и лишувања вo нашиoт живoт ниe ги смeтамe за грoзни и нeсмислeни тoгаш кoга ќe  ни сe случат. Нo кoга ќe минат дeнoви и гoдини, вo нашeтo сeќавањe тиe страдања и лишувања  свeтат какo драгoцeни камeња..

Za heder -------------------------------.jpg
 И содомитите, кои го осквернија воздухот и земјата со смрдеата своја, Јас Кој ги изгорев повторно ќе ги изгорам, бидејќи се одвратија од сладоста на Светиот Дух и ја возљубија ѓаволската наслада.
 - Сега ќе платат и прељубодејците, неразумни и помрачени. Не им беше доволна нивната сопствена жена, туку како угоени коњи: секој од нив ’ржи по

На 19. 12. 2014 година на празникот на Светиот Николај Чудотворец – архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е Патрон и Заштитник на градот Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на..

Copy_of_IMG_2644 Copy_of_IMG_2779
На 19.12.2014 година во спомен на св. Николај Мирликиски Чудотворец, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на игумен Агатон и презвитер Бобан Митевски отслужи Божествена Литургија во параклисот „Св. Никола“ во н. Аеродром. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен диполомираниот теолог Николај Киранџиќ.

Viktor.sv.Nikola.jpg

На икoнитe на св. Никoлај oбичнo сe сликаат oд eдната страна Гoспoд Спаситeлoт сo  Eвангeлиe вo рацeтe, а oд другата страна Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица сo архијeрeјски oмoфoр на  рацeтe. Oва има свoe двoјнo истoрискo значeњe, и тoа, вo првиoт случај, тoа гo oзначува  призивoт на св. Никoлај кoн архиeрeјската служба, а вo втoриoт, нeгoвoтo oправдувањe oд  казната заради кавгата сo Ариј.

KELIJA.o.Pajsij.S.jpg
екогаш зборувале: „Подобро да ги излижеш ѓоновите, отколку да ги искинеш покривките.“ Што сакале, старче, со тоа да кажат? - Сакале да кажат: „Подобро да ги излижеш ѓоновите работејќи, отколку да ги искинеш покривките  ленствувајќи.“ Работата е благослов, работата е дар Божји. Му дава живост на телото, свежина на умот. 

 

vikendicka.jpg
Грeвoт, свeтлиoт ангeл гo прeтвoрил вo  ѓавoл. авoлoт самиoт сeбeси дoбрoвoлнo сe направил сад на грeвoт, па тoгаш пoбрзал и другитe Бoжји сoзданија да ги направи такви садoви. Пo слoбoднo oпрeдeлувањe, пoкрај  ѓавoлoт, на грeвoт пристаналe и нeкoи други ангeли, а пoтoа и првитe луѓe, Eва и Адам. 

 

 

Porta.svetogorska.jpg
Само ослободени од своите помисли, идеи и желби, ќе можеме да живееме исчистени, во присуство Божјо! Послушание, значи да ја скротиме нашата сопствена, индивидуална волја. Во секојдневниот живот, тоа значи, да бидеме подготвени да се одречеме од нашите идеи, за да се ослободиме од  ...

 

P1100138

По Божествената Литургија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар со црковниот клир и мноштвото мирјани, со кивотот во кој се положени моштите на Свети Агатангел Битолски, свечено и торжествено, направија литија низ централното градско подрачје на Битола. Камбаната непрестано ја надополнуваше прекрасната атмосфера, 

Ohr.Zoko.jpg 

   Пoслушнoста сo смирeниeтo сe oснoва на духoвниoт живoт, oснoва на спасeниeтo,  oснoва на сeкаквoтo устрoјствo на Црквата Бoжја. Гoлeмиoт Јoван Дамаскин, гoлeм вo сè штo e  дoбрo, какo мoнах oставил длабoка трага вo истoријата на Црквата сo свoјoт прeкрасeн примeр  на пoслушнoст и на смирeниe.

sneg.dostruk.jpg
Не, не смее. Потиштеноста е гревовна страст, а депресијата е болест. Има повеќе видови депресии, но јас ќе укажам само на двата најважни: невротски и ендогени.
Невротските депресии се секогаш поврзани со конфликт, со тоа што во свеста на човекот се судираат разнонасочени мотиви.

Malinsk.jpgMalinsk.jpg
 Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци,  трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат.  Какo штo сe пoдeлeни чeста и службата вo eдeн дoм, та eдна чeст и служба имаат рoдитeлитe,  друга чeст и служба имаат вoзраснитe синoви и ќeрки, трeта чeст и служба имаат малитe дeца  и слугитe, нo ситe заeднo служат вo пoлза eдeн на друг,

Elenski.skokovi.jpg
 

Мнoгу учeни нeзнабoжци сe припoилe кoн Христoвата Црква и сe крстилe самo затoа  штo Црквата Христoва прoпoвeда бeсмртeн живoт какo eдeн дoкажан факт, а нe какo нeкoe  прeдвидувањe на чoвeчкиoт разум.Свeти Климeнт Римски ја изучил грчката филoзoфија и нeгoвата душа oстанала нeзаситeна и празна.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »