логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Посети еднаш авва Исаак Тивејски некоја монашка заедница и здогледа еден брат во некакво согрешение, па го осуди. А кога излезе во пустината, дојде ангел Господов и застана пред вратата од неговата келија, велејќи: „Нема да те пуштам да влезеш.“ А тој почна да го моли: „За што се работи?“ Одговарајќи, ангелот му рече: „Бог ме испрати велејќи: „Прашај го каде заповедаш да го фрлам грешниот брат што го осуди?“

Само во Господ Бог како Личност нема лицемерие, а ние како личности секој на свој начин сме лицемерни. И само "Он не познава како слободни, а во системот од човечки слободи", надвор од Бога слободно само избираме на што ќе робуваме.

20 години живеел бос на каруља на Света Гора,Слава Тебе Господе што ни даваш вакви свети луѓе и во ова наше време кога веќе се исполнуваат зборовите на Св.Апостол Павле за последните времиња каде според неговиот опис луѓето стануваме духовно обезличени и удавени во гордоста,суетата ,самоволието и беззаконието.Инаку овој голем подвижник во цивил бил воен офицер.

 Stefan.Petkovden.jpgИ двајцата гoлeми прoрoци, Исаија и  Eрeмија, прoрeклe дeка Гoспoд ќe дoјдe вo Eгипeт и дeка oд Нeгoвoтo присуствo ќe сe трeсат  идoлскитe храмoви и идoлитe ќe сe разурнуваат. Исаија пушувал: Eтe, Гoспoд ќe дoјдe вo  Eгипeт и прeд лицeтo Нeгoвo ќe затрeпeрат идoлитe eгипeтски (Иса. 19:1; Јeр. 43:12). Кoга  бoжeствeнитe бeгалци стасалe вo градoт Eрмoпoл (Каирo) и...

 

Во Кападокија (Турција) откриен е нов подземен град стар 5000 години. Кападокија, која се наоѓа во регионот Анталија, инаку е познато подрачје по археолошките наоѓалишта. Огромниот град, кој се наоѓа во подножјето на ридот во близина на градот Кајсери, ги надмина сите останати, досега откриени археолошки богатства во Турција.

IMG_3725

На 09.01.2015 година на денот кога Православната црква го слави св. архиѓакон и првомаченик Стефан, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија отслужи Архиерејска Литургија во храмот Св. вмч. Димитриј. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен проф. д-р Милан Ѓорѓевиќ.

 

Европската наука ја срамотат многубројните ненадарени научници кои се плашат од зборот НЕЗНАМ ! Секоја чест на тие кои се благородни, кои со трепет го набљудуваат брегот на своето незнаење покрај школката на своето знаење. Да ли е тоа само во Европа и Америка случај, незнаењето да вика : Знам, а Знаењето: Незнам?

duhovna-porta

Кој често со срцето Му се обраќа на Бога и Му се моли, тој избегнува многу маки, а ако веќе не сакаме волни трудови, треба да трпиме неволни маки, за да не заостанеме зад светителите. Речено е: ништо скверно нема да влезе во Царството Небесно: значи, оној кој сака да влези во Царството Небесно, неизбежно треба да се помачи.

На вториот ден од Божик христијанската Црква ѝ оддава слава на Пресветата Божја Мајка, Којашто Го роди Господ и Сапсителот наш Исус Христос. Ова празнување се нарекува Нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да Ја прослават Нејзе, Која е Богородица. Тогаш се служи торжествено, соборно, во Нејзина чест.

Тропар глас 6.

Ти се воплоти во пештера тајно, но небото Те објави на сите, Спасителу, како уста употребувајќи ја sвездата, и таа Ти ги приведе мудреците кои со вера Ти се поклонија. Со нив и нас помилуј не.

На 8 Јануари 2015 година, кога Црквата го слави Соборот на Пресвета Богородица, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф отслужи света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Христос се роди!

image

На 08. 01. 2015 година, на празникот Собор на Пресвета Богородица; св. Никодим Прилепски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, во црквата посветена на „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Sample Image

За православните христијани после Бог најзначајна личност во нивниот живот е Пресветата Мајка Божја. Заради нејзината чистота Бог ја избрал преку неа да прими човечко тело, а таа, иако не знаела колку голема служба ја очекува, сепак, послушно ја прифатила волјата Божја, и ете, до крајот на вековите ја ублажуваме сите христијански поколенија.

Sample Image

Во новиот број се сместени содржини со кои би сакале да се обидеме да ги запознаеме верниците што подобро со традициите на црковниот живот, и со учењето на нашата Света Црква, и да придонесеме за што поголем интерес кај сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко, за практикување на нашата православна христијанска вера.

И раѓањето на Господа Христа во Витлеемската пештера, малкумина го разбрале и поверувале дека е роден Спасителот на светот. И оние мудреци, што ќе дојдат од исток и коишто ќе Му принесат дарови, злато, смирна и ливан, и пастирите, тие пристапуваат кон младенецот поклонувајќи Му се, но, повеќе како кон цар кој ќе го избави Израелскиот народ од туѓинското ропство. Но, св. Дева Марија е единствена којашто знае и верува дека роденото од нејзината утроба, не е обично дете туку е Богомладенец.

 hristos
Раѓањето Христово е празник на помирување помеѓу Бога и човекот. Со раѓањето Христово, повторно се воспостави предходно, од гревот раскината заедница помеѓу човештвото и Бог. Откако човекот згреши, тој онтолошки ја раскина таа заедница, затоа што нема ништо заедничко помеѓу светлината и темнината и во Бог нема нешто нечисто.

 

Уштe мoжe да сe  дoдадe дeка oвиe трoјца мудрeци билe прeтставници на тритe главни чoвeчки раси, кoи  прoизлeглe oд Нoeвитe синoви: Сим, Хам и Јафeт. Пeрсијанeцoт ги прeтставувал Јафeтитe, Арабјанинoт Сeмититe, а Eгипќанeцoт Хамититe. Така, мoжe да сe рeчe прeку нив трoјцата цeлиoт чoвeчки рoд Му сe пoклoнил на oвoплoтeниoт Гoспoд, нашиoт Бoг.

На 07.01.2015, Божик I ден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света Божествена Литургија во соборниот храм „Св Кирил и Методиј“ во Тетово. На Литургијата покрај многубројниот верен народ присуствуваше и Премиерот на Владата на Република Македонија г. Никола Груевски, Министерот за надворешни работи г. Никола Поповски,

На Гoспoда Исуса Христа, рoдeн вo Витлeeм, првo Му сe пoклoнилe пастиритe и мудрeцитe (ѕвeздаритe) oд Истoк, значи, најпрoститe и најмудритe на oвoј свeт. И дeндeнeшeн  најискрeнo Му сe пoклoнуваат на Гoспoда Исуса Бoга и Спаситeлoт најпрoститe и најмудритe  на oвoј свeт.

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Манастир на св.Прохор Пчински, Донибрук, Австралија

Еден монах, на кого некој брат му беше нанел неправда, дојде кај авва Сисој и му рече: „Еден брат ми нанесе неправда и сакам да му се одмаздам.“ Но Старецот почна да го моли: „Немој, чедо мое, туку подобро одмаздата препушти Му ја на Бог.“ А оној велеше. „Нема да се смирам дури не му се одмаздам.“

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »