логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ПРАЗНИЧНА БОГОСЛУЖБЕНА ПРОГРАМА ОД СВ. НАУМ ОХРИДСКИ ДО СВ.ЈОВАН КРСТИТЕЛ
(05 - 20 ЈАНУАРИ 2015 ГОДИНА, ПО НОВ СТИЛ)

05 јануари - понеделник: Преподобен Наум Охридски
09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во резиденцијалниот манастир „Св. вмч. Георгиј“ – Криви Дол.

Правeдникoт да нe сe плаши oд ништo, браќа, сè ќe бидe дoбрo сo нeгo. Цeлoтo Свeтo  писмo ни пoкажува дeка Бoг нe гo oстава правeдникoт дo крајoт. Примeрoт на Јoв ни гo  пoкажува тoа јаснo какo сoнцe. Јoв имал сeдум синoви и три ќeрки, имал бoгатствo и  пoчитувањe мeѓу луѓeтo и пријатeлитe. И сeтo тoа тoј гo изгубил за eдeн дeн. Тoј нe Му сe  развикал на Бoга, туку паднал на зeмјата, сe пoклoнил и рeкoл:

 

Во триесет и првата   недела по Педесетница, кога Светата Црква молитвено  го празнува споменот на   св. ИгнатијБогоносец , во храмот на св.пророк Илија, во населбата Аеродром, во Скопје, свешеникот Ангел Сердарски  отслужи Божествена Литургија. На Литургијата бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

sv.Gavril.Svetogorec1.jpg

 Вкусувајќи ги горчливите плодови на многузборливоста, празнословието и празномислието, секој од нив (монасите), а во прв ред младите, со сета своја снага се стремат во себе да развијат што поголема љубов кон молитвата, да се навикнат на непрестајното молитвено општење со Бог, за секогаш да бидат со Него.

Dule.nedelno.jpg

Единствено што нè привлекува е Христос, Неговата личност. И должни сме да Го живееме Христа како мерило на секое естество, божествено и човечко. Во Христа го имаме својот Бог Создател. Во Христа го имаме примерот, откровението на Планот Божји за човекот...

Crkva.snezno.jpg

‘Оди, сè што имаш продај и раздај го на сиромасите, па земајќи го својот крст одречи се од самиот себеси, за да можеш собрано да се молиш', рекол авва Нил. Авва Јосиф му рекол на авва Лот: ‘Не можеш да бидеш монах ако не станеш како оган кој целиот пламти...' 

 

Josif.T.bdenie.jpg

7.12.2014, во 29-та недела по Педесетница (на Богоотците), и кога црквата го слави споменот на св. свешт. м.ч. Елефтериј, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, каде што се наоѓаат дел од неговите чудотворни мошти, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот  Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи сеноќно бдение. 

Soboren.rakurs.jpg

На крајот, најполезно би било секој да си ја врши работата за којашто е стручно подготвен, на местото на коешто е поставен. Во Црквата постојат компетентни лица, коишто се одговорни да наоѓаат решенија и тогаш кога некои ситуации ќе се искомплицираат. Тие луѓе се поставени и задолжени да се гржат за црковниот поредок.

Picture

Подготовката за исповед не се состои во подетално сеќавање, туку пред се, искрено да станеме свесни за својата вина, за своето покајание би го довеле до сокрушеност на срцето и ако е можно да ги пролееме покајните солзи.

Slideshow

Најнапред, авторката и според суштината на кажаното и според сопствените зборови, докажува дека не е ни најмалку компетентна да коментира за кој било сегмент од црковното живеење. Прва причина за тоа е фактот што, или поради незнаење или поради свесно неприфаќање на православната вера, таа поддржува одамна осудени и туѓи на Христијанството учења, тврдејќи дека: „богомилите изворно го читаат Христос“

Tome.sv.Orest.jpg

Да сe прави милoстина oд oна штo на чoвeкoт му e пoтрeбнo, тoа e вистинска  милoстина. Да нe сe грeши тoгаш кoга чoвeкoт e најизлoжeн на грeшeњe, тoа има гoлeма  врeднoст прeд Бoга. Кoга св. Лукија ја видeла свoјата бoлна мајка на чудeн начин исцeлeна, таа  ѝ прeдлoжила свoјoт имoт да гo упoтрeби за милoстина на бeднитe. 

 

Dechko.more.jpg

Што да сториме за нашето спасение? Како да го обесмртиме нашето тело, да се ослободиме од власта на гревот и од власта на смртта? Тоа треба да биде наша грижа во секој миг, а, истовремено посилна, понагласена. Животот е толку краток, целта е толку висока, но, и толку многу оддалечена.

 

Viktor.Matka.jpg

 Секое нешто што го здобивате преку вашиот внатрешен подвиг, се одразува врз вашиот живот во Бога. Борете се против секоја страст која предизвикува во вас помисли на осудување против ближниот. Не го примајте она што непријателот ви го подметнува против оној што е...

 

IMG_2849
Одличието ѝ се доделува на Македонската радио - телевизија по повод 70-годишниот јубилеј од основањето, како и за придонесот на овој најреномиран македонски медиум за афирмација на дејноста и мисијата на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Во овие седум децении постоење,


На 24.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, ги посети децата од Домот без родители „11 Октомври“ од Скопје. Присуствуваше на пригодната новогодишна престава и на дечињата им поклони новогодишни пакетчиња.

Sample Image
За секој православен христијанин е сон да ја посети оваа земја на Исусовата молитва и на светите старци. Па така, со благословот Божји и преку застапништвото на Мајката Божја, јас, отец Димче Ставревски, Дејан Рисафов и Георгиј Глигоров, во периодот од 18 до 20 септември го посетивме овој пресвет дом на црнорисците.

arhiepiskopija.jpg
САС на МПЦ-ОА служејќи Му на Бога, Кој преку светиот пророк Осија, вели: Јас повеќе сакам милост, отколку жртва, (Ос. 6, 6) и потсетувајќи се на зборовите на Спасителот „одете и научете се што значи: ‘Милост сакам, а не жртва” (Матеј 9, 13), раководен од духот на човекољубието, а заради повисоки цели, ги повикува надлежните власти на Република Македонија за милост...

Stefche.sv.Apolos.jpg
Ако не се здобиеме со дух за служење на ближниот, нашиот живот ќе биде бесполезен! Ако сакаме да ја преродиме нашата природа, да станеме според подобие Божјо, копнежот да му послужиме на нашиот ближен, треба да преовладува во нашиот живот! Служењето на ближниот има спасителна сила,
Stefche.sv.Apolos.jpg

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »