логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 На 16.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на директорот на НКЦ – Гостивар г. Аднан Фејзулаху присуствуваше на прием по повод 4 години од формирањето на Националниот Конзерваторски Центар во Гостивар. По приемот Митрополитот оствари средба со државниот секретар во Министерството за Култура г. Бехиџудин Шехаби, и..

Pimen.Dortmund.jpgPimen.Dortmund2.jpg
На  14-ти декември   2014 година, во дваесет и седмата   недела по Педесетница  кога Светата Црква молитвено го слави споменот на  Светиот пророк НаумСвети Филарет Милостив;  во храмот на св. Кирил и Методиј , во Дортмунд СР Германија , се   отслужи Света Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен.


На 14.12.29014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со архиерејскиот намесник протоереј-ставрофор Боге Богојески и ѓакон Илија Деспотовски.

Zvone.jpg
Има периоди кога Бог допушта човек да се почуствува како да е напуштен, а сепак Он сеуште го чува и ја води неговата душа кон спасение. Ова Господово допуштање може да се однесува и на цела една група верници.Нашата основна грижа е да ја сочуваме верата Христова. Ако ја чуваме нашата вера, тоа е надежта за нашето спасение. Човек мора да ја пази својата вера и да се чува од секаков грев.

sv.Andrej.matka.jpgS.Dorotea.jpg

Тoа гo глeдамe oд живoтoт на  гoлeмиoт апoстoл Андрeј Првoпoвикан, кoјштo e и апoстoл, и благoвeсник, и прoрoк, и пастир  и учитeл (Eфeс. 4:11). Какo благoвeсник тoј ја прoнeсoл благата eвангeлска вeст на чeтиритe  страни на свeтoт; какo прoрoк гo прoрeкoл крштавањeтo на рускиoт нарoд и гoлeмината на  Киeв какo град и какo христијански цeнтар; 

Srecko.jpgSrecko.jpg
Имаше еден богат човек кој постана сиромав; ова беше тешко, но можеше да се преброди. Имаше и здрав човек кој се разболе, но и ова беше поправливо, зашто со сиромавите и бедните е секогаш Христос. Но да ја изгубиш верата е голема трагедија. За таков човек навистина е страшно, зашто тој нема никаква поткрепа.

Goran.T.svetlo.jpg 

Љубов кон ближниот-Св.Мојсеј Оптински- Нека Господ ви подари мудрост и сила еден на друг да си ги носите тешкотиите и така да го исполнувате законот Христов. (Нека ви подари) и љубов и мир. Нека грешките, недостатоците и гревовите на браќата бидат мои.

 Фондот на нашата издавачка куќа се збогати со шест нови дела, од кои две се авторски дела, три претставуваат превод на познати богослови, кои дале голем придонес во развојот на нашата света Црква и последното дело е веќе добро познатиот алманах од нашата Епархија, Светиклиментово слово, кое се печати веќе дваесет и шест години.

__-__-_Copy
„Православниот пат“ е ново издание на Скопската епархија, чиј автор е Митрополитот Калист Вер. Авторот во оваа книга ги покренува основните прашања на богословието: Бог скриен, но во исто време и објавен; проблемот на злото; природата на спасението; значењето на верата; молитвата, смртта и сè што следи потоа.

Metodij.kic.jpg Metodij.kic.jpg
На почетокот, во првите времиња Тие делуваа во подземни катакомби. Сега истите Тие, во последните времиња дејствуваат пак во подземјето на светот, таму каде нема порфир и свила, пурпур и скерлет, далеку од мерзоста на запустението, „далеку од злоимената корозија“ .
Во подземјето владее хаос, темнина, непрегледност... Навидум.

Elenski.skokovi.jpg

  Психичките заболувања настануваат поради три главни причини. Првата е природата на човекот. Факт е дека индивидуалните биолошки и генетски фактори играат овде решавачка улога. Има болести кои се последица на гревовни страсти што ја потчиниле душата - алкохолизам, наркоманија, игроманија (коцкање) итн. А има и психички растројства како последица на демонско влијание.

Elenski.skokovi.jpg
Сè зависи од нашиот однос со Бога. Ако имаме доверба во Неговата Промисла, ќе најдеме сила да го следиме словото на нашиот духовен Отец. Логиката што му е својствена на секојдневниот живот и на нашите размислувања, не се доволни. Бог го напушта оној што има преголема доверба во својот разум! Нема големо значение,...

Metodij.PROMO.jpg Metodij.PROMO.jpg
На 13-ти декември (сабота) со почеток во 19:00 часот во галеријата на МКЦ ќе се одржи промоција на двете нови книги поезија на Митрополит Методиј Златанов – „Подземна калиграфија“ и „Двојниците на Исак Добриот“.
Новите поетски остварувања во издание на Издавачкиот центар „Три“ ќе ги промовира Жанета Вангели, а стихови ќе чита актерот Ивица Димитриевиќ.

Vladici.Soboren.jpg
Нема големо значение, ако совршенството на нашиот духовен Отец е несовршено. Бог ќе ги исправи нашите дела во мера во која тие се извршуваат во послушание и со вера во Христа. Тоа што ни се чини погрешно, ќе стане правилно. Наспроти тоа, она што ни се чини совршено во нашата логика,  ...

Vladici.Soboren.jpg
...И секогаш кога се вдлабочуваме во личноста и делото на овој наш просветител се прашуваме: Што повеќе кај него нè импресионира – дали како мисионер, просветител, учител, книжевник или, пак, архиереј?! И не мораме премногу да размислуваме – во сето ова напоменатото – го имаме свети Климент во полнотата. Но, најмногу од сè, меѓу ова,...

Stefan.MANU.jpg
 Секој народ може да се смета за духовно богат, само доколку во неговиот род израснале личности, кои со својот живот и дело се забележани не само во историјата, што и не е толку важно, туку се запишале во вечноста. А вечноста е оној невременски и непросторен амбиент кој е трајна заедница со Оној Кој што ги цени само делата...

 „Сега сите да го воспееме јерархот, пастирот и учителот на луѓето во Македонија, откако со вера пристапивме во неговиот дом, и да го целиваме неговиот свет и божествен гроб, викајќи: Отче богомудри, ти си нашиот и пастир и учител; не престанувај да го чуваш прилежно твојот град, зашто, надевајќи се на твоите молитви,...

 sv.teofan.Zatvornik.jpg
А оваа парабола значи: семето е словото Божјо. Она, што падна покрај патот, се оние, кои слушаат; но потоа доаѓа ѓаволот и им го зема словото од срцата нивни, за да не поверуваат и да не се спасат; а она на камен – се оние, кои, кога ќе го чујат словото, со расост го примаат; но немаат корен и веруваат одредено време, па штом дојдат искушенија,

Hristos..detal.jpg
За да  да пoкажe сo Свoјoт примeр вистинитoста на Свoитe збoрoви: “Заштo кoј сe вoздига ќe бидe  пoнижeн, а кoј сe пoнижува, ќe бидe вoздигнат” (Мт. 23:12). Акo нe сe пoнижимe спoрeд  дoбрoдeтeлта, ќe нe пoнижи грeвoт. Дoбрoдeтeлта вoди кoн дoбрoвoлнo и приврeмeнo  пoнижувањe, а грeвoт кoн нeпoвратнo и вeчнo пoнижувањe.

BT.jpg
Возможно е да станеме жртви на духовната прелест, ако повеќе го цениме она што ни го дава теолошката наука, отколку светоста на животот! Некој може да биде многу учен, да има академски дипломи, а да остане крајно неук за патот на спасението. Кога некој има свет и безгрешен живот, интелектуалното

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »