логоFacebookTwitterYouTubeeMail

БЛАГОДАРНОСТ ДО ПРОФЕСОРОТ ЗА ПРЕВОДОТ НА ЦЕЛОТО ТВОРЕШТВО НА СВЕТСКИОТ ДРАМАТУРГ


Михајловски го преведе Шекспир, сега младите нека го читаат


По преводот на сите 37 драми и 154 сонети од Вилијам Шекспир, подвиг за кој писателот Венко Андоновски рече дека е културен настан рамен на преводот на Светото писмо, професорот Драги Михајловски го примија и министрите за култура и за образование и наука Елизабета Канческа-Милевска и Спиро Ристовски, за лично да му се заблагодарат.

Ќе останете запаметен по способноста за преведување и на едно место да го соберете целокупното творештво на светскиот драматург Вилијам Шекспир. Дадовте исклучителен придонес во македонската литература, култура и образование", рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на средбата. Таа упати и апел до младите да ги читаат делата од светскиот и најизведуван драмски автор. За таа цел, двете министерства ќе помогнат финансиски книгата да биде отпечатена во поголем тираж и да се дистрибуира до библиотеките и училиштата.
Министерот Ристовски рече дека како двете ресорни министерства ќе продолжат да поддржуваат вакви капитални проекти зашто се исклучително значајни за развој на образовниот систем во Македонија.

Суштината на овој капитален проект не е само корицата и хартијата што е пред нас, туку содржината која по толку долг период првпат станува достапна до македонските студенти и за македонската јавност. Како министер за образование и наука сакам да искажам лична благодарност до професорот зашто ова е најдобар приказ за креативноста на еден професор во образовниот систем", истакна Ристовски.

Професорот Михајловски им се заблагодари за укажаната чест и за поканата за средба.
Јас направив тоа што можев да го направам и придонесов колку што можам. И понатаму ќе придонесувам во мојата работа на факултетот со студентите по превод и воопшто во проектите што ги прави нашето министерство", кажа Драги Михајловски, добитник и на годинашната награда за превод Григор Прличевв. Михајловски ги преведува делата на Шекспир 35 години, некои од нив се веќе објавувани во посебни изданија, а некои, главно историските драми, првпат се преведени на македонски јазик во оваа книга што ја објави издавачката куќа Каприкорнусс.

 Извор: Вечер

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1005
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5516
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »