логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

По успехот на саемот на книгата во Париз
Во Холивуд ќе се снима филм по книгата на Дејан Димитриески

Кога ќе бидам сигурен дека сценариото е во вистински раце, кај вистинскиот режисер, филмот ќе се сними, вели во разговорот за МКД.МК Македонецот што долги години живее во САД, а годинава ја доби наградата за најдобар автобиографски роман на фестивалот на книгата во Париз.


„Солзи за мојот град“ е насловот на книгата што годинава ја доби наградата за најдобар автобиографски роман на фестивалот на книгата во Париз. Неговиот роман ја доби и втората награда на фестивалот на книгата за 2013 во Холивуд . Овие успеси веднаш го предизвикаа вниманието на американската кинематографска индустрија. Димитриески веќе го адаптирал романот, го напишал и сценариото.

„Првите филтри во Холивуд веќе се поминати и има голем интерес за филмување на романот. Да се надеваме дека и тоа ќе се случи. А ако биде така, јас предвидувам дел од филмот да се сними и во Македонија, па тоа ќе биде добра шанса за мене за еден подолг престој во мојата татковина“, вели Димитриески
.

Дејан Димитриески Неговата книга „Солзи за мојот град“ годинава стана вистински бестселер, а во тесен избор е за награди на уште најмалку две награди на саемот на книгата во Лондон и на еден друг фестивал во САД. Инаку, на Амазон, оваа книга е веќе прогласена за бестселер.

Дејан Димитриески е роден во тетовското село Ратаје.

„Пред да се доселиме во Детроит, моите родители беа неколку месеци на работа во Австрија. Во седумдесеттите години од минатиот век се населивме кај наши пријатели во еден од, во тоа време најопасните квартови во Детроит. Како член на културно-уметничкото друштво Македонка во 1984 година се вратив во Македонија и доста патував низ земјата. Поголемиот дел од моето семејство се уште е во Македонија и посакуваа моите родители да останеа во земјата. А моите родители се уште не можат да ми ја кажат вистинската причина за нивната одлука да се преселиме во Америка. И јас и сестра ми се уште го добиваме одговорот – за подобар живот“, вели во разговорот за МКД.мк Димитриески.

Токму тој „подобар живот“ во Детроит во седумдесеттите и осумдесеттите години од минатиот век е темата на романот на Димитриески – дете на 12 години, белец со источноевропски акцент, во срцето на најкриминалниот црнечки кварт во Детроит.


Во еден дел од романот, токму овој дел за преселбата во Америка Димитриески го опишува во својот роман. По конфликтот во Македонија во 2001 година, татко му на Дејан се обидел да му ја дообразложи причината за преселбата со безбедноста на неговото семејство. Димитриески во романот вели дека ако се споредат опасностите кои тој како тинејџер ги доживеал на улиците на Детроит, во квартот во кој владеел криминалот, дрогата и разноразните гангстерски банди, тоа, со неколкумесечниот конфликт во Македонија не се ни споредуваат.

 Ова е негова прва книга, но веќе планира да напише уште една.

Во разговорот Дејан не ја заборави и неизбежната тема – името. „Што се однесува до актуелниот проблем со името, не смееме да дозволиме да ни го земат она што сме и отсекогаш сме биле. „Секој вистински Македонец никогаш нема да се откаже од правото да биде Македонец, да има земја Македонија и да го пренесе тоа право на сите Македонци низ светот“.

А.Д.

 

 Извор: МКД

25.10.2013 год.
Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1005
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5516
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »