логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ 

Тропар на Покров на
Пресвета Богородица
1 октомври / 14 октомври

Денес, ние благоверните светло празнуваме,
осенети со Твоето Богомајко Пришествие,
и гледајќи кон Твојот Пречист образ,
со умиление глаголаме:
покриј нѐ нас со чесниот Покров Твој,
и избави нѐ од секое зло,
молејќи го Синот Твој Христа нашиот Бог,
да ги спаси нашите души.

 
Извор МПЦ – ОА


Тропар на светиот
Христов маченик
Домнин Солунски
1 октомври / 14 октомври

Верата твоја во Распнатиот те приведе во купелот на благодатта,
од каде сила се подари за маченичко исповедување на вистината,
и зборови со кои се посрами лагата на минливоста,
о, Домнине свети мачениче.
Спомни си сега за нас од дворовите на милоста,
при Небесното Царство Христово.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот отец
Григориј Доместик
1 октомври / 14 октомври

Подвигот твој ревносен во градината на Пресветата,
дарови ти донесе по Божјо благоволение,
и уста недремлива која славословие
кон Небесата вознесува, о, Григорие оче преподобен,
ти кој видливо награда во рака прими, а со неа и живот вечен,
моли се и ние да влеземе во радоста на Господа. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот
отец Јован Кукузел
1 октомври / 14 октомври

О, Јоване Божји угодниче,
слово на струни разгласено потече
од срце твое за Господа припремено,
ангели милозвучност прифатија,
Богомајка со милост душа твоја прегрна,
а Вечнопостоечкиот по твоите молитви ги милува оние,
кои чест подаваат на ликот твој свет,
и струната на твоето слатко пеење,
при Пресветото Тројство ја принесуваат. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светите
Христови преподобномаченици
Михаил игумен и со него
триесет и шест монаси
1 октомври / 14 октомври

Верна војско на Царот Небесен,
ревносни исповедници на верата вистинска,
кои ја разобличивте лагата агарјанска,
предводени од Михаил – Мојсеј на вашата света обител,
денес ве чествуваме и на Бога благодариме, бидејќи во вас имаме
триесет и седум кандила запалени во вечноста.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


                   
Тропар на чудотворната
Икона на Божјата Мајка
наречена Кукузељиса
1 октомври / 14 октомври

Мајко Пресвета, сечесна Владичице,
прозорец отвори преку Иконата Твоја Кукузељиса,
до душите наши обременети,
а и до раката на Јован гласот милозвучен,
кој слава воздаде, а и нас нѐ научи,
со ум и срце подигнати кон Небесата –
радувај се  - да Ти повикуваме – Невесто Неневестна. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

 

Тропар на светиот
Христов апостол
Ананиј
1 октомври / 14 октомври

Брзопослушниче Господов, Ананио свети апостоле,
ти кој преисполнет со Христовата благодат
го послуша гласот кој е над водите,
Савла го приведе во познание на Светлината
и до крај остана верен на вистината.
Моли се за нас свети кој во мачеништвото втор Стефан постана
и со венец на Небесата пред Бога пристигна.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот
отец Роман
 Мелод слаткопевец
1 октомври / 14 октомври

Блажен си ти Романе Божји угодниче
бидејќи Онаа Која Предвечниот Го роди,
утробата твоја ја направи дом на Духот Свети,
земјата денес чест ти воздава,
а ангелите Небесни славословат
 за службата твоја кон Господа.
Радувај се ти од кого Духот многу пофалби изнедри,
радувај се и за нас моли се ти кој
 величанија кон Небесата воскликна.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на преподобниот
отец Сава Вишерски
1 октомври / 14 октомври

Од младоста твоја целиот на Бога си се предал блажен,
и заради љубовта кон Него,
 татковината и роднините си ги оставил,
и во пустината си се вселил.
Во неа строг живот поминувајќи,
дар за чудеса од Бога прими Саво преподобен,
моли Го Христа Бога да се спасат нашите души.


 
Извор МПЦ – ОА


Тропар на чудотворната икона
на Божјата Мајка наречена
Брзопослушничка
1 октомври / 14 октомври

Радост наша Си Ти Богомајко, и неискажлива
е грижата Твоја за нашето спасение.
Ти Која бдееш над секое Божјо створение, брзо пристапуваш
во заштита на оние кои го призиваат светото Име Твое,
и затоа знамение свето, Икона Преблагословена подари на ликот Твој,
наречена Брзопослушничка, за да бидеме по молитвите твои брзи на покајание,
милостиви кон прегрешенијата на братот наш обременет.

 

 

 

Извор МПЦ – ОА
Манастир Св. Јован Претеча Слепче

Православен календар за 14/10/2020

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2020 лето Господово

 Од Верскиот календар:

 1. Пoкрoв на Прeсвeта Бoгoрoдица. Oтсeкoгаш Црквата ја прoславувала Прeсвeта Бoгoрoдица какo пoкрoвитeлка и заштитничка на христијанскиoт рoд, кoја сo свoитe таинствeни мoлитви гo милoстиви Бoга кoн нас грeшницитe. Бeзбрoј пати сe пoкажала пoмoшта oд Прeсвeта Бoгoрoдица, какo на пoeдинци, така и на цeли нарoди; какo вo мир, така и вo вoјна, какo вo мoнашкитe пустини, така и вo градoвитe. Случајoт кoј црквата дeнeс гo спoмeнува и гo празнува, гo дoкажува тoа пoстoјанo пoкрoвитeлствo на Прeсвeта Бoгoрoдица над рoдoт христијански. На 1 oктoмври 911 гoдина, вo врeмeтo на царoт Лав Мудриoт (или Филoзoф) ималo сeнoќнo бдeниe вo Бoгoрoдичната црква вo Влахeрна, вo Цариград. Црквата била прeпoлна сo нарoд. Вo задниoт дeл на црквата стoeл св. Андрeј Јурoдив сo свoјoт учeник Eпифаниј. Вo чeтвртиoт час oд нoќта сe пoјавила Прeсвeта Бoгoрoдица над нарoдoт сo распрoстранeт oмoфoр вo рацeтe, какo сo таа oдeжда да гo пoкрива нарoдoт. Била oблeчeна вo пoрфира украсeна сo златo и цeлата блeскала вo нeискажана свeтлина, oкружeна сo апoстoлитe, свeтитeлитe, мачeницитe и дeвицитe. Св. Андрeј кoга гo видeл тoа јавувањe, сo раката му пoкажал на блажeниoт Eпифаниј и гo прашал: “Ја глeдаш ли, брату, Царицата и гoспoѓата над ситe, какo сe мoли за цeлиoт свeт?” Eпифаниј oдгoвoрил: “Ја глeдам, oчe, и мнoгу сум изнeнадeн!” Заради тoа сe вoстанoвилo тoа празнувањe за да нè пoтсeти, какo на тoј случај, така и на пoстoјанoтo пoкрoвитeлствo на Прeсвeта Бoгoрoдица, кoга и да гo барамe тoа пoкрoвитeлствo, тoј нeјзин пoкрoв, мoлитвeнo вo нашитe нeвoлји.

покровителство на Пресвета Богородица, кога тоа Нејзино покровителство, тој покров молитвено го бараме кога сме во неволја.

vozdvizenie.jpg

Преподобен Роман Слаткопоец    

Родум од сирискиот град Емес. Служеше како еклисијарх најпрво во Бејрут, а потоа во соборната црква во Цариград, во времето на патријархот Ефтимиј (490 г. – 504 г.). Беше неписмен и невешт во пеењето, заради што некои клирици му се потсмеваа. Свети Роман плачејќи Ѝ се молеше на Пресвета Богородица и Таа му се јави во сон, му пружи некој голем свиок хартија и му рече да го проголта. Утредента осамна Божик и Роман излезе на амвонот и со ангелски глас испеа „Дјева днес...“ Сите беа восхитени од содржината на песната и од гласот на певецот. Откако го прими од Пресвета Богородица поетскиот дар, Роман испеа над илјада кондаци. Како ѓакон на големата црква се упокои во 510 година во Цариград и се пресели меѓу ангелските хорови.

Преподобен Јован Кукузел    

Словенин од Драч. Како момче беше земен во музичката школа во Цариград, каде што стана омилен певец на царскиот дворец. Плашејќи се од човечките ласкања и пофалби побегна на Света Гора и се пријави во Лаврата како овчар. Како овчар и монах се подвизуваше извонредно. На двапати му се јави Пресвета Богородица. Се упокои во 12 век.

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1115
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1217
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1108
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

« »