логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  http://sitel.com.mk/sites/default/files/styles/large/public/statija/teaser-images/2013/septemvri/preveduvaci.jpg

Доделени наградите за книжевни преведувачи за 2013 година

По повод Светскиот ден на преведувачот - 30 Септември, денеска во Друштвото на писатели на Македонија се одржа традиционалниот свечен собир на македонските книжевни преведувачи на кој Повелбата „30 Септември“ за 2013 година  му беше врачена на Здравко Божиновски, книжевен преведувач од Битола, а лауреат на наградата „Кирил Пејчиновиќ“ е Расул Шабани.

Добитникот на Повелбата „30 Септември“ Божиновски истакна дека ова високо признание за него претставува општествена валоризација за се што досега постигнал во оваа област.

- Благодарение на финансиската поддршка од Министерството за култура,  а по повод од 200 години од Бородинската битка и 170 од убиството на Лермонтов, оваа година од печат излезе големата збирка со поезија од тројцата руски класици: Лермонтов, Есенин и Пушкин со 9.000 стихови и 170 страници биографски страници и коментари за песните  што книгата ја прави полезна за студентите и учениците, рече Божиновски.

Наградата „Григор Прличев“ ја доби Драги Михајловски за преводот на македонски јазик на целокупното драмско творештво на Шекспир и на неговите сонети, лауреат на наградата „Божидар Настев“ е Елисавета Поповска за преводот на романот „Опасни врски“ од Шадерло де Лакло. Наградата „Ванѓа Чашуле“ и е доделуена на Офелија Ковилоска за преводот на романот „Патување до крајот на ноќта“ од Луј-Фердинан Селин.

Наградата „Архиепископ Гаврил“ за најуспешен превод од сферата на духовната литература ја доби јеромонахот Атанасиј Арсоски за преводот од грчки јазик на делото „Светоотечко богословие“ од протопрезвитер Јован Романидис, а добитник на наградата „Абдуљазис Ислами“ е Џабир Ахмети за неговиот препев на албански јазик на Зборникот на Миладиновци.

Со „Златно перо“ се наградени Атила Балаж од Унгарија,  за препевот на унгарски јазик на книга со избрани стихови од македонскиот поет Раде Силјан што под наслов „Огледало на вековите“ годинава ја објави унгарското книгоиздателство „АБ-Арт“, Анастасија Ѓурчинова, за преводот од италијански јазик на интегралниот текст на „Декамерон“ од Бокачо, Марија Гиревска, за преводот од англиски јазик на романот „Улис“ од Џејмс Џојс, Звонко Таневски за превод од словачки јазик на прозното дело „Патагонија“ од Душан Митана, и Владимир Јанковски за преводот на романот „Пенелопијада“ од Маргарет Етвуд, во издание на Конгресниот сервисен центар од Скопје. 

 Извор:ТВ  Сител

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1005
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5517
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »