логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Програмата на 30. ИФФК „Браќа Манаки“ во подготовка, избрано визуелното решение за плакатот

Скопје, 2 јуни (МИА) - Триесеттото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ годинава ќе се одржува од 26 септември до 3 октомври во Битола и за јубилејот ќе понуди богата програма, која денеска  на прес-конференција ја најави директорката на фестивалот Лабина Митевска.

Главната натпреварувачка програма ќе има 10 до 12 филмови кои, како и досега, ќе ги избере селекторот Благоја Куновски. Првпат ќе има и натпреварувачка програма на 12 краткометражни филмови, кои ќе бидат во трка за наградата „Мала златна камера 300“. Селекцијата за оваа програма ќе ја направи светскиот фестивал за кратка форма „Клермонт Феранд“.

Фестивалот ќе ги има и програмите на документарни филмови, „Нови визии“,  „Ретроспективи“, како и „Манаки скрипт корнер“ - нова програма за сценарија, отворена за европската млада кинематографија.

На јубилејното фестивалско издание ќе дојдат претставници на  седум филмски фондови и фестивали од Европа и од САД, што треба да отвори можност за идна соработка и дистрибуција на македонски филмски остварувања.

- Фестивалите се пазари за размена на искуства, места каде што дознаваме за продуценти и фондови и затоа фокусот на фестивалот е ставен на значајни филмски фондови, рече Лабина Митевска. Таа посочи дека во Франција има голем интерес за македонските филмови зашто   десетта недела се прикажува „Јас сум од Титов Велес“, но  пред него  таму немало дистрибуција на македонски филм од „Пред дождот“ пред 16 години.

Во првата недела на септември ќе биде конкретизирана фестивалската програма, ќе биде познато петчленото жири кое ќе одлучи за наградите „Камера 300“ и ќе бидат објавени директорите на фотографија носители на  наградата за животно дело и на специјалната награда. Фестивалот ќе се одржува само во Битола, најголема финансиска поддршка има од Министерството за култура и од општината.

На прес-конференција беше објавено и визуелното решение за 30. фестивалско издание.  Од 50 пристигнати апликации на конкурсот за дизајн,   жирито предводено од уметницата Жанета Вангели го избра трудот на младата дизајнерка Ружица Трпковска од маркетинг-агенцијата „Футура 2/2“. Визуелното решение со мото „Продолжи да сонуваш“ ќе биде на плакатите и на насловницата на каталогот.

- Тоа беше најуметничко и најсмело решение, зашто во македонскиот медиумски простор недостига смелост и наративност. Дури 95 отсто од решенијата на триесетината кои влегоа во потесен круг беа илустративни и еднодимензионални. Сакавме решение со уметничко значење. Избраниот плакат инспирира и поканува на консумирање уметност, рече Вангели. хс/са/12:50

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 615
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 936
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1014
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »