логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


На свечениот чин на доделување на наградите, синоќа беше прикажан филмот МАКЕДОНИЈА ВО СЛИКИ на Арсениј Јовков, во соработка со Кинотеката на Македонија. Во чест на наградените се проектираше филмот ФИЛМ на режисерот Иво Трајков.


Официјалното меѓународно жири на петтото, јубилејно издание на филмскиот фестивал АСТЕР ФЕСТ во Струмица (27-31 мај 2009) во состав: Слободан Деспотовски, Димитар Анакиев и Милан Никодиевиќ, по гледањето на сите филмови во конкуренција едногласно ја донесе следнава одлука:

Жирито му доделува Специјална диплома на македонскиот филм ЧЕДО на авторот Алјоша Симјановски, за долгогодишната истражувачка работа во третирањето на една социјално болна и секогаш актуелна тема.
Во конкуренцијата за новостановената награда „Ацо Алексов“ жирито му доделува награда на краткометражниот игран филм НА ИЗГРЕЈСОНЦЕ на режисерот Ѓорче Ставревски од Македонија. Со прецизната режисерска и и драматуршка постапка авторот имајќи предвид една драма, ни открива една друга, спротивставувајќи два дијаметрално различни морални постулати.
Во конкуренцијата Астердокс за краткометражен креативен документарен филм се доделува наградата СТАР ЗЛАТЕН ПРОЕКТОР за филмот БОРОВИНКИ ОД БРОД на авторот Ерик Фуско од Холандија. Со изборот на главниот јунак, кој самиот по себе е вродено талентиран актер, авторот ни го открива убавиот но и алармантно економски загрозен свет на косовските Горани.

Во конкуренцијатата Астердокс за долгометражен креативен документарен филм се доделуваат
БРОНЗЕНА ПОТКОВИЦА за чешкиот филм РЕНЕ на авторката Хелена Трештикова која во најдобриот манир на чешката филмска поетика пронаоѓа необична визура во долгогодишното набљудување на повеќегодишниот затворски повратник.
СРЕБРЕНАТА ПОТКОВИЦА му припадна на босанскиот филм ИНФОРМАТИВНИ РАЗГОВОРИ на авторот Намик Кабил. Станува збор за интерактивен документарец кој во манирот на најдобрата традиција на документаристиката на овие простори уште еднаш го анализира неодамнешното минато и поставува многу болни прашања.

ЗЛАТНАТА ПОТКОВИЦА пак или ГРАН ПРИТО оди за францускиот филм НАГОРЕ на авторот Георги Лазаревски. Овој опсервирачки документарец на европската провениенција, врз примерот на актуелните теми зборува за поразот и бесмисленоста на поделбата во современиот свет.

 

Специјалното жири составено од проф. Стефан Сидовски – како претседател и од членовите Јагода Михајловска-Георгиева, Марија Џиџева, Јани Бојаџи и Влатко Галевски, на ден 30 мај 2009 год. во Струмица ја донесе следнава одлука:

Во категорија “Мувиленд” - кратки филмови од Србија одлучи да му додели награда на филмот “Точка на прекин” на режисерот Игор Тохољ  заради прецизноста и возбудливоста со која авторите отвораат една, навидум маргинална, но истовремено шокантна материја од нашето секојдневие, поради изворедното чувство за мерка и време во третирањето на документарната материја, како и поради оригиналниот метафоричен аспект со кој се збогатува наративниот од на филмот.

Жирито во истата категорија доделува и специјална награда на филмот “Хелиум” на режисерот Џузепе Скетино заради иновативниот визуелен приод кон филмската материја и поетската димензија во намерата да се изразат излезот и будењето од кошмарот на војната и транзицијата.

Во конкуренција на  светски краток игран филм, т.е. во категоријата Глобална фикција,  жирито му доделува награда на исландскиот филм “Птички” на режисерот Рунар Рунарсон како исклучително компримирана филмска нарација која на суптилен начин се трансформира од баналност до поетичност, од минимализам до универзалност, со крајна естетизираност и со топол, но и катарзичен реквиемски крешендо.

Специјалното жири исто така додели специјална награда како поттикнувачки импулс на македонскиот филм “Еден” во режија на Вардан Тозија и продукција на Михајло Цветанов, како филм со евидентна комплексност во творечката постапка и со референтна жанровска посветеност и дизајн.

Вечерва, во последната фестивалска вечер ќе се прикажат филмовите кои ги добија главните награди: НАГОРЕ на Георги Лазаревски, ПТИЧКИ на Рунар Рунарсон, ТОЧКА НА ПРЕКИН на Игор Тохољ и НА ИЗГРЕЈСОНЦЕ на Ѓорче Ставрески.

www.asterfest.mk

--
ASTERFEST &
TIBERIOPOLIAN FILM ALLIANCE

AsterFest, P.O. Box 10, 2400, Strumica, MK

tel.+389 34 320 232Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 25, 2023
Snimatel.Naum

Наум Доксевски, кинематографер на „Домаќинство за почетници“: Со Горан бевме согласни дека најважно е да ја доловиме емоцијата на платното

На денешната прес –конференција екипата на филмот „Домаќинство за почетници“, кој беше прикажан на свеченото отворање на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ проговори за текот на снимањето, раѓањето на идејата за филмот, соработката на снимањето, кастингот…
Септември 18, 2023
TVIT809

ИНТЕРВЈУ Слаѓан Пенев, селектор на ИФФК „Браќа Манаки“: Ги сакам филмовите со силно авторство, храбри сижеа, многу прогресивни идеи, но и класични пристапи

Филмскиот критичар Слаѓан Пенев е селектор на главната натпреварувачка програма на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ веќе трета година. Пред годинешното 44-то издание на битолската смотра на светските мајстори на филмската камера,…

„ПОЕЗИЈА ОД МАКЕДОНИЈА“ и „Версвил“

Авг 19, 2023 Литература 138
TVIT762
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го…

Промоција на Речник на медиумска писменост

Мај 31, 2023 Литература 277
Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се…

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Мар 09, 2023 Интервју 654
Jovana.matevska
Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 876
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

Беседи

Александар Несторовски:16-та недела  по Педесетница 24/09/2023

Александар Несторовски:16-та недела по Педесетница 24/09/2023

Преку денешнава парабола, Христос не поучува дека секој од нас е создаден од Бога со уникатна убавина, различна од другиот до нас. На секој од нас Бог ни дарил разнообразни...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

 Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Во Ирод четворовласникот го препознаваме самољубието во сите три негови пројави или потстрасти: сластољубие (желба за телесни задоволства), среброљубие (желба за пари и имот) и славољубие (желба за овоземна власт...

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Да си помагаме меѓусебно за подобро да ги научиме лекциите, бидејќи сме си потребни еден на друг, сите зависиме еден од друг. Затоа треба да ги негуваме другарството и заедништвото....

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Бог нема потреба од зејтин, лепење пари по иконите и нема потреба од ништо од нас материјално.Да одиме кај бајачи и гледачи кои ќе ни кажат да носиме зејтин, или...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Секоја молитва што ќе ја изговориме е крик за простување: „Господи Исусе Христе, помилуј ме, грешниот!“ Еве што вели Бог: „Ако им ги простите на луѓето гревовите нивни и вам...

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

« »

Најново од култура

Православен календар

 

27/09/2023 - среда

Воздвижение на Чесниот Крст-Крстовден (пост)

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная