логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

ПОДГОТОВКИ ЗА ГОЛЕМИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

 

Филмскиот фонд и Друштвото на филмските работници на Македонија ќе ги промовираат играните филмови снимени во последните три години, а штандот ќе го делиме со Србија


Филмовите „Јас сум од Титов Велес“, „Превртено“, „Сенки“, „Илузија“, „Големата вода“ се неколку од насловите што ќе бидат промовирани на големата промотивна манифестација во рамките на Берлинскиот филмски фестивал, кој ќе се одржува од 7 до 17 февруари. Промоцијата на македонската кинематографија создадена во последните три години ја подготвија Филмскиот фонд и Друштвото на филмските работници на Македонија. Десетте филмски остварувања на нашите режисери ќе бидат презентирани заедно со делата на нивните колеги од Србија, на ист штанд. Македонија годинава си обезбеди учество на еден од најголемите филмски фестивали во светот преку филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар-Митевска. - Благодарение на контактите на Лабина Митевска, обезбедивме заеднички штанд со колегите од Србија. Подготвуваме торбички во кои ќе ги сместиме брошурите и промотивниот материјал. Ќе организираме два помали коктела во текот на фестивалот и еден поголем, по проекцијата на филмот „Јас сум од Титов Велес“.

Ќе располагаме со околу 15 квадратни метри за презентација. Секој продуцент ќе си подготви излагање во писмена форма, кое ќе биде објавено во брошурите - вели претседателот на ДФРМ, Роберт Насков.

Тој додава дека не е мала работа да се обезбеди простор за промоција на македонската кинематографија во текот на целиот фестивал.

Со Насков во Берлин ќе отпатува и директорот на Филмскиот фонд, Дејан Илиев. Тој вели дека се' уште не се знае колку ќе не' чини промоцијата на Берлинскиот фестивал.

- Конечната сума не е дефинирана - се' уште се чекаат понудите за подготовката на промотивниот материјал. Промоцијата секако нема да не' чини многу зашто просторот ќе ги делиме со Србија. Ќе промовираме филмови, снимени во последните три години, но акцент ќе ставиме на „Јас сум од Титов Велес“. Презентацијата на Берлинале ќе биде дел од поголема стратегија за меѓународна промоција на македонскиот филм во светот - објасни Илиев.

Од продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“ чекаат известување за четирите термини за прикажување на филмот за да може подобро да се организираат.

- Неизвесноста ни предизвикува мала главоболка зашто треба да резервираме авионски билети. Но, тоа е нормално за големите фестивали како тој во Берлин. Така се создава поголема тензија кај филмските уметници и поголемо изненадување за публиката. Но, нашата работа е при крај. Подготвени сме да ја претставиме нашата кинематографија најдобро што умееме - изјави Митевска, која е продуцентка и ја игра главната улога во филмот.

За меѓународната промоција на филмот на фестивалот во Берлин се погрижи француската дистрибутерска куќа „Инсомнија“. Договорено е за филмот да се пишува во „Варајети“ и во „Скрин интернешнел“. На промоцијата во Берлин веројатно ќе присуствуваат главните актери Ана Костовска, Николина Кујача и Џевдет Јашари.

Ова не е прво учество на Стругар-Митевска на Берлинале. Во 2001 година во програмата „Панорама“ таа доби специјално признание за својот краток филм „Вета“. Нејзината сестра Лабина била присутна на Берлинскиот фестивал со неколку филмови, меѓу кои и со „Добредојдовте во Сараево“ на Мајкл Винтерботом.

- Фестивалот има традиција да ја следи работата на авторите што веќе еднаш ги наградил. Теона им остави впечаток со „Вета“, ја познаваат и затоа и нејзиниот втор филм е избран во програмата „Панорама“. Покана добивме на филмскиот фестивал во Торонто. Тогаш најдовме начин филмот да добие соодветна дистрибуција во САД, Канада, Холандија и во Белгија. Дистрибуција на таков вид филм во САД не е баш едноставно. Тоа го сметам за голем успех - вели Митевска.

По презентацијата на Берлинскиот филмски фестивал, „Јас сум од Титов Велес“ напролет ќе учествува на белградскиот „Фест“. Добра фестивалска презентација на филмот е главната определба на авторите за годинава. Триесетина фестивали ќе ги отворат киносалите за нашиот филм.

Сребра ПашовскаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 31, 2023

Промоција на Речник на медиумска писменост

Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се појавија во дигиталната ера и новите начини на комуникација, со развојот на медиумите и со појавата на нови алатки и активности во онлајн-сферата. Целта за неговото…
Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 579
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 901
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1344
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »