логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

ИНФОРМАЦИЈА

fest.aster6.jpg

За утревечер, 25 јануари, в петок, Тивериополската филмска алијанса подготвува филмска вечер во Струмица со којашто започнува спроведувањето на концептот според кој се раководи овогодинешната програма за дејствување на ТФА. Еден од главните акценти во тоа е валоризирањето на нашите филмски вредности, преку популаризацијата на подзаборавените бисери од домашната и светската класика и нивното приближување до современиот граѓанин. Во таа смисла, ТФА покрена иницијатива за реафирмација на кратката играна и документарна филмска форма, не само во домашен, туку и во балкански и меѓународен контекст. За таа цел,  секој последен петок од месецот, во Струмица ќе се прикажуваат по неколку филмови, тематски или проблемски врзани под циклусот краток и документарен филм. Како прва активност во новата година, овој петок ќе се прикажат краткометражните Брод на Бастер Китон од 1921 год., Комитска легенда на Јово Камберски од 1955 год. и Сонце зад решетки на Славко Јаневски од 1957 год. Пред проекцијата ќе има мал вовед во сферата  на архивирање и сочувување на филмското наследство, неговото значење за новите генерации синеасти и проследувачи на филмската уметност, но и односот на државата кон него. За таа прилика, на присутните ќе им се обратат м-р Мими Ѓоргоска-Илиевска, директор на Кинотеката на Македонија и Илинденка Петрушева, филмски критичар. Оваа филмска вечер Тивериополската филмска алијанса ја реализира во соработка со Кинотеката на Македонија и Вардар филм. Настанот ќе се одржи во малата сала на НУЦК Антон Панов, со почеток во 19 час. Во февруари следуваат Жито за народот на Трајче Попов, Бунт на куклите на Димитрие Османли и Подарок од веселиот молер на Димитар Ќостаров; во март - кратките филмови на Антонио Митриќески Време, Ден, Двобој, Ехо, Љубовта на Кочо Топенчаров; во април - Дае  на Столе Попов и Глас на Иван Митевски; а од 27 до 31 мај Тивериополската филмска алијанса ќе биде организатор на четвртото издание на Астерфест - фестивал на филмските автори од ЈИЕ.


 


 

(Прилог: ПРОГРАМА)

Филмски вечери на Тивериополска филмска алијанса
во соработка со Кинотека на Македонија, Вардар филм, МТВ  и ЦК Антон Панов


Циклус: краток и документарен филм

25 Јануари (петок)
Брод (1921, Бастер Китон)
Комитска легенда (1955, Јово Камберски)
Сонце зад решетки (1957, Славко Јаневски)

Февруари
Жито за народот (1947, Трајче Попов)
Бунт на куклите (1957, Димитрие Османли)
Подарок од веселиот молер (1957, Димитар Ќостаров)

Март
Кратки филмови на Антонио Митриќески:
Време, Ден, Двобој, Ехо, Љубовта на Кочо Топенчаров

Април
Дае (1979, Столе Попов)
Глас (1984, Иван Митевски)

27-31 Мај
Астерфест
ИВ Фестивал на филмските автори од Југоисточна ЕвропаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 976
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1599
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »