логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

fest.aster.jpg


Во понеделникот на 10 декември, со почеток во 18,30 часот, со благослов на Неговото Високо Преосвештенство Владиката Струмички г. Наум, во НУЦК Антон Панов во Струмица беше инаугурирана Тивериополска Филмска Алијанса. За таа прилика од ризницата на Кинотеката на Македонија и Вардар филм беа прикажани филмовите "Затемнување" на Мелиес (снимен точно пред 100 год.) и "Средновековни фрески во Македонија"  на Кочо Недков (снимен пред 50 години). Тивериополската филмска Алијанса (ТФА) ќе биде партнерски и организационен субјект на филмскиот фестивал Астер фест и во соработка со Кинотеката на Македонија и други странски филмски архиви, веќе се подготвени следни тематски циклуси на филмови, средби со автори и трибини во Струмица.

fest.aster1.jpg

ТФА како иницијатива беше пласирана на последното издание на АстерФест во Струмица, и тоа како платформа за проширена Балканска и Југоисточноевропска фестивалска програмска размена и филмски ко-продукции помеѓу 15 субјекти (од Македонија, Албанија, Бугарија, Кипар, Турција, Грција, Србија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина, Словенија, Молдавија, Романија, Унгарија и Косово) основани во новиот милениум. ТФА во Струмица ќе се развива како своевиден Институт за краток и документарен филм, единствен од ваков тип во Светот, со профилиран дискурс за истражување, дигитализација и промоција на овие форми на уметничко и интермедијално изразување.
Во таа насока, ТФА во рамките на глобалната културна мрежа "Растко" подготви веб-портал кој треба да биде електронска библиотека на културата и традицијата на Македонија, која може да се пребарува на адресата македонија.растко.нет. Бројот на делата и авторите од повеќе уметнички видови и родови постепено ќе се шири, а за почеток се застапени 15 наслови, меѓу кои и разнородни книжевни дела од академик Митко Маџунков, Љубен Ташковски, Живко Чинго, Илинденка Петрушева, д-р Васе Манчев, Данило Коцевски и др.

fest.aster5.jpg


Инаку, покрај интернационалната промоција што Астер фест ја имаше неодамна во Визбаден, Јихлава и Тирана и покрај претстојната промоција на 15 овој месец во Нови Сад, деновиве се конституира и мрежата на Астер фест и ТФА во градовите од Источна Македонија. На тој начин, покрај Струмица, каде е седиштето на фестивалот кој се одржува кон крајот на мај, дел од програмата следната година ќе можат да видат и граѓаните на Берово, Радовиш и Дојран и Пробиштип, каде на 7 декември беше презентирана оваа идеја.
Ова симболично промовирање на Тивериополската Филмска Алијанса во Струмица се случи ноќта спроти Денот на Светите 15 Тивериополски Свештеномаченици, христијански празник кој се смета за заштитник на градот Струмица (некогашен Тивериопол). Промотивна беседа одржаа д-р Илија Велев и режисерот Горан Тренчовски, којшто е воедно и Претседател на Алијансата.

 

fest.aster3.jpg

 

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 714
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 812
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1391
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »