логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


 Скопје- 06. 12. 2007 год.

Искушение“ на локација во Св. Петка

Четврти ден од сниањето на филмот

reziserot.jpg

Режисерот Бранко Костески со дел од екипата

dane1.jpg

СЦЕНА 4. ЕНТ. ЦРКВАТА, - ДЕН
(СТЕФАН, ЖЕНАТА, МИСТЕРИОЗНИОТ ЧОВЕК, КЛИСАРОТ)

dane2.jpgОтец Стефан во црквата зборува со некоја жена на триесетина години. Внатре гледаме и уште една жена, млада, на дваесетина години која пали свеќа и се прекрстува. Стефан сеуште зборува со жената. Младата жена си заминува. По некој момент влегува човек - висок, облечен целиот во црно - црн мантил, со качулка на главата. Не се прекрстува. Лицето не му се гледа, па не се препознава на која возраст е. Исто така не се препознава дали е маж или жена. Во раката држи свеќа, незапалена. Стои така пред влезот на црквата свртен кон олтарот, држејќи ја свеќата со двете раце. Стефан го забележува и додека зборува со жената му го одвлекува вниманието.
 

ЖЕНАТА
Благодарам оче уште еднаш.
Значи на дваесет и први, закажано е?

dane.jpg

СТЕФАН
Да, да, секако.
(погледнува накај Мистериозниот)
ЖЕНАТА
Само уште нешто...
 
Отец Стефан се помалку и обрнува внимание на жената, а се повеќе гледа накај Мистериозниот човек. Овој ја пали свеќата и се уште стои со поднаведната глава и со качулката преку главата. Стефан сеуште зборува со жената. Преку нејзиното рамо го забележува мистериозниот човек како ја подига малку главата, доволно, колку да му се види дел од лицето. Очите му се сеуште во сенка. Лицето му е бледо како кај мртовец. Всушност, тоа е бело. Со некоја злобна насмевка стои, и во тој момент му засветуваат очите од сенката. Го гледа Стефан кој се запрепастува. Запалената свеќа, одеднаш ја забодува во песокот со пламенот надолу. Стефан го прекинува разговорот со жената и му подвикнува.
СТЕФАН
Еј!
 
Мистериозниот човек се врти кон излезот и исчезнува надвор. ...


dane4.jpg

Договор за следниот кадар-

 

фото:Марија Нисотовска

 


Скопје, 5 декември (МИА) - Во клубот „Миднајт“ денеска почна снимањето на краткометражниот игран филм со работен наслов „Искушение“, по сценарио и режија на Бранко Костески, во продукција на продуцентската куќа „Гејзер“, финансиски поддржан од Министерството за култура.

- Филмот раскажува едноставна урбана приказна за борбата на доброто против злото. Се случува во 2001 година, за време на конфликтот. Во игра е еден свештеник и, всушност, тоа е неговата внатрешна борба со себе и злото. Јас ја раскажувам приказната, а поентата ја сфаќа секој сам на свој начин, изјави режисерот Костески, кој е и автор на сценариото.  Тој посочи дека годината 2001-ва е само временско локализирање што  на приказната треба да и даде добра подлога. - Не алудирам на конфликтот и немам порака, истакна Костески.  

Во план е филмот да трае 20 минути. Ќе се снима и на други локации - куќи во Козле и во Маџир Маало, црква „Света Петка“, хотел на Водно. Снимањето треба да заврши на 10 декември, потоа ќе следува монтажа и се очекува да биде готов во јануари. Амбиција на авторот е со филмот да учествува  на сите фестивали каде што ќе влезе во конкуренција.  

Ова е прв професионален филм на Костески, кој ги завршува студиите на Одделот за филмска режија на  „Черноризец Храбар“ во Софија - дел од Варненскиот универзитет.

Улогата на свештеникот ја игра  Сенко Велинов, а покрај него во актерската екипа се и Петар Арсовски, Тони Михајловски, Синоличка Трпкова, Кољо Черкезов, Марко Јорев, Салаетин Билал, Камка Тоциновски, Данчо Чеврески, Елхаме Билал, Жаклина Стефковска, Игор Стојчевски и Сања Арсовска. Продуцент на филмот е Зоран Ристески, директор на фотографија Апостол Трпески, сценографијата е на Бујар Муча, а костимографијата на Жаклина Крстевска. хс/са/12:58Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 14, 2023
Tamara.Kotevska

По премиерата на новиот филм „The Walk“ во Њујорк на двојната кандидатка за Оскар - Тамара Котевска

Работејќи од нејзините разговори со Асил и другите деца бегалци, режисерката направи гласовна нарација (испорачана од друга девојка, а не од Асил што ја гледаме на екранот) која е резервна, поетска и застрашувачка. „Треба да најдам место каде што можам да ги…
Октомври 15, 2023

Почнува 8-то издание на „Киненова“

Со проекција на филмот „Зад стоговите сено“ на грчката режисерка Асемина Проедроу и доделување на наградата за особен придонес во филмската уметност на актерот Бранислав Лечиќ денес (13.10.) во Синеплекс со почеток во 20 часот ќе биде отворено 8 издание на…

„ПОЕЗИЈА ОД МАКЕДОНИЈА“ и „Версвил“

Авг 19, 2023 Литература 830
TVIT762
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го…

Промоција на Речник на медиумска писменост

Мај 31, 2023 Литература 1157
Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се…

Беседи

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

По Христовото воскресение и по слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, апостол Матеј, заедно со апостолите, го проповедал Евангелието во Ерусалим, потоа заминал во Абисинија, па преку Арабија и Персија...

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

Демони не можат да изгонуваат во секој поглед раслабени луѓе. Демони може да изгонува од другите само оној што претходно го очистил своето срце од страстите и со нив поврзаните...

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

"Гледате, за разлика од нас кои и да сме просветлени, а не сме, можеме само да претпоставуваме и да нагаѓаме што, кога и каде ќе се случи, Богочовекот Христос точно...

 Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

  Ангелите ги славиме,се присетуваме на нив, ги повикуваме на помош, но тоа што човекот го добил како достоинство и неговиот удел кај Бога е многу поголем од оној на...

 ’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

На првиот степен од нашиот духовен развој, чистење на срцето од развратните страсти, ние сме во постојана борба да го сопреме истекувањето и губење на благодатта од нас. Додека ги...

„...Темнината на поистоветувањето...“

„...Темнината на поистоветувањето...“

 Има и општо восогласување. На пример: „христијаните“ кои сѐ уште не ја отфрлиле темнината на поистоветувањето со државата, народот и партијата, наместо пастирскиот пристап кон истите, треба да знаат дека...

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

   И покрај тоа што ние, го бркаме како и Гадаринците и го молиме да си отиде од нашиот крај ( зашто нема да можеме да си ги вршиме нашите...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Старозаветен менталитет е строгото пазење на сјајот на надворешната форма, додека нашата внатрешност е темнина – без просветленост на умот, која произлегува од умно-срдечната молитва и исполнувањето на заповедите Божји;...

Примерот со луѓето од земјата Гергесинска...

Примерот со луѓето од земјата Гергесинска...

Суетата (славољубието, гордоста) е последната страст што треба да се преобрази пред да се премине од првиот степен на духовниот раст – очистување на срцето од страстите, на вториот –...

« »

Најново од култура

Православен календар

 

03/12/2023 - недела

Божикен пост (на риба)

Собор на семејството на св. Григориј Палама; Преподобен Григориј Декаполит; Свети Прокл, патријарх Цариградски; Светите маченици Евстатиј, Теспесиј и Анатолиј; Свети Исак, архиепископ Ерменски; Свети три девици;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св. Христов Григориј Декаполит 20 ноември / 3 декември 2023

Тропар на св. Христов Григориј Декаполит 20 ноември / 3 декември 2023

Пример си бил на воздржание,со Божествен Дух сите просветувајќи ги,правоверно животот завршувајќи го,со учењето светот го просветли,

Тропар на светиот пророк Божји Авдиј 19 ноември / 2 декември 2023

Тропар на светиот пророк Божји Авдиј 19 ноември / 2 декември 2023

Велик е животот на праведникот пред Господа,и него наградата не го одминува,така ти Авдие Божји пророче,дар доби да ја видиш...

Тропар на св.Христов маченик Платон 18 ноември / 1 декември 2023

Тропар на св.Христов маченик Платон 18 ноември / 1 декември 2023

Маченикот Твој Платон, Христе Боже наш, избирајќи го Животот веченТебе Те исповеда и времениот живот маченички го заврши,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная