логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 Скопје- 06. 12. 2007 год.

Искушение“ на локација во Св. Петка

Четврти ден од сниањето на филмот

reziserot.jpg

Режисерот Бранко Костески со дел од екипата

dane1.jpg

СЦЕНА 4. ЕНТ. ЦРКВАТА, - ДЕН
(СТЕФАН, ЖЕНАТА, МИСТЕРИОЗНИОТ ЧОВЕК, КЛИСАРОТ)

dane2.jpgОтец Стефан во црквата зборува со некоја жена на триесетина години. Внатре гледаме и уште една жена, млада, на дваесетина години која пали свеќа и се прекрстува. Стефан сеуште зборува со жената. Младата жена си заминува. По некој момент влегува човек - висок, облечен целиот во црно - црн мантил, со качулка на главата. Не се прекрстува. Лицето не му се гледа, па не се препознава на која возраст е. Исто така не се препознава дали е маж или жена. Во раката држи свеќа, незапалена. Стои така пред влезот на црквата свртен кон олтарот, држејќи ја свеќата со двете раце. Стефан го забележува и додека зборува со жената му го одвлекува вниманието.
 

ЖЕНАТА
Благодарам оче уште еднаш.
Значи на дваесет и први, закажано е?

dane.jpg

СТЕФАН
Да, да, секако.
(погледнува накај Мистериозниот)
ЖЕНАТА
Само уште нешто...
 
Отец Стефан се помалку и обрнува внимание на жената, а се повеќе гледа накај Мистериозниот човек. Овој ја пали свеќата и се уште стои со поднаведната глава и со качулката преку главата. Стефан сеуште зборува со жената. Преку нејзиното рамо го забележува мистериозниот човек како ја подига малку главата, доволно, колку да му се види дел од лицето. Очите му се сеуште во сенка. Лицето му е бледо како кај мртовец. Всушност, тоа е бело. Со некоја злобна насмевка стои, и во тој момент му засветуваат очите од сенката. Го гледа Стефан кој се запрепастува. Запалената свеќа, одеднаш ја забодува во песокот со пламенот надолу. Стефан го прекинува разговорот со жената и му подвикнува.
СТЕФАН
Еј!
 
Мистериозниот човек се врти кон излезот и исчезнува надвор. ...


dane4.jpg

Договор за следниот кадар-

 

фото:Марија Нисотовска

 


Скопје, 5 декември (МИА) - Во клубот „Миднајт“ денеска почна снимањето на краткометражниот игран филм со работен наслов „Искушение“, по сценарио и режија на Бранко Костески, во продукција на продуцентската куќа „Гејзер“, финансиски поддржан од Министерството за култура.

- Филмот раскажува едноставна урбана приказна за борбата на доброто против злото. Се случува во 2001 година, за време на конфликтот. Во игра е еден свештеник и, всушност, тоа е неговата внатрешна борба со себе и злото. Јас ја раскажувам приказната, а поентата ја сфаќа секој сам на свој начин, изјави режисерот Костески, кој е и автор на сценариото.  Тој посочи дека годината 2001-ва е само временско локализирање што  на приказната треба да и даде добра подлога. - Не алудирам на конфликтот и немам порака, истакна Костески.  

Во план е филмот да трае 20 минути. Ќе се снима и на други локации - куќи во Козле и во Маџир Маало, црква „Света Петка“, хотел на Водно. Снимањето треба да заврши на 10 декември, потоа ќе следува монтажа и се очекува да биде готов во јануари. Амбиција на авторот е со филмот да учествува  на сите фестивали каде што ќе влезе во конкуренција.  

Ова е прв професионален филм на Костески, кој ги завршува студиите на Одделот за филмска режија на  „Черноризец Храбар“ во Софија - дел од Варненскиот универзитет.

Улогата на свештеникот ја игра  Сенко Велинов, а покрај него во актерската екипа се и Петар Арсовски, Тони Михајловски, Синоличка Трпкова, Кољо Черкезов, Марко Јорев, Салаетин Билал, Камка Тоциновски, Данчо Чеврески, Елхаме Билал, Жаклина Стефковска, Игор Стојчевски и Сања Арсовска. Продуцент на филмот е Зоран Ристески, директор на фотографија Апостол Трпески, сценографијата е на Бујар Муча, а костимографијата на Жаклина Крстевска. хс/са/12:58Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 714
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 812
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1391
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »