логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 Животопис на оптинскиот старец јеромонах Макариј

 Optinski.starci.jpg

Глава 2

Отец Макариј во Оптинската пустина.
Подвижништво под раководството на старецот Леонид (1834 - 1841 г.)

На 5 февруари 1834 г. Отец Макариј пристигнал во скитот на Оптинското св. братство, на 46-годишна возраст. Тука тој го поминал останатиот дел од својот живот - вкупно 26 години, 17 месеци и 2 дена.
Како што самиот признава, тој се преселил во скитот на Оптина, макар и по своја волја, но без усилено настојување, а предавајќи се на Божјата Промисла. Раководна мисла му била да биде поблизу до старецот Леонид, за да добие полза за својата душа од тоа општење.


И покрај тоа, што мнозина го избрале за свој наставник, а од 1826 г. тој бил исповедник и духовник на монасите од Севскиот манастир, отец Макариј самиот претпочитал да биде послушник на старецот Леонид. Тој се сметал за мошне мал да биде раководител на другите. Затоа бегал од човечката слава и сметал за голема чест да седи како последен послушник до нозете на својот наставник.


Во почетокот му било наложено да помага во неговата опширна кореспонденција, потоа го назначиле за духовник на братството, а од 1 декември 1839 г. тој станал и началник на скитот при Оптинската пустина. Исполнет со вера и љубов кон својот старец, тој не вршел ништо без да се допраша до него, и целиот успех на своите иницијативи го оддавал на молитвите, благословот и советите на старецот. Умилително било негово-то смирение пред отец Леонид. Во тој однос, забележителен е следниот случај.


Еднаш, игуменот отец Мојсеј го повикал отец Макариј и го замолил како духовник на братството да ги земе под свое раководство браќата, кои се подготвувале за постриг. Отец Макариј ова го сметал за наредба и одговорил со смирен поклон во знак на согласност. По ова, отишол при старецот Леонид и му соопштил за слученото. Отец Леонид, како секогаш, бил опкружен од множество посетители, секој дојден со своите прашања, потреби и недоумици. Опитниот старец, следејќи ги советите на св. Јован Лествичник - да се опоменуваат за смирување помладите монаси, се ползувал од случајот, да го достави на отец Макариј драгоцениот венец на трпението, а присутните - да ги поучи со примерот на неговата смиреност. Преправајќи се како срдит и строг, тој го запрашал дојдениот:
- Е, што? Се согласи ли ти?
- Да, речиси се согласив или, пбточно речено, не смеев да откажам - одговорил отец Макариј.
- Да, тоа е својствено за твојата гордост! - рекол старецот со повишен тон и земајќи изглед на разгневен, долго го укорувал отец Макариј. А тој стоел со наведната глава, смирено се поклонувал и повторувал од време на време:
- Виновен сум! Заради Бога простете ми, баќушка!
Сите присутни, навикнати да го уважуваат отец Макариј, секако, со старецот, гледале на таа сцена - едни со недоумица, а други - со побожен восхит. Откако старецот замолчел, отец Макариј му се поклонил до нозете и кротко запрашал:
- Простете, баќушка! Ќе благословите ли да откажам?
- Како да откажеш? Сам си се натрапил - а сега ќе се откажуваш! Не, сега веќе не можеш да се откажеш! Свршено е веќе! - му одвратил отец Леонид, кој, не сакал сосема да бидат лишени од духовна полза оние, кои поверувале на духовното раководство на опитниот наставник.


Целта на карањето била сосема друга - да се испита смирението на напреднатиот во млад старец и духовник и преку ова да им се достави полза на другите. И таа цел била наполно постигната. Воопшто, старецот Леонид не пропуштал случаи да го збогатува отец Макариј со венци на трпението, откако често го карал и му правел забелешки и тоа пред други луѓе. Отец Макариј го примал тоа со трпение и смирение, укорувајќи се самиот, дека не наоѓал начин да му угоди на својот сакан старец. Тој секогаш ги пренебрегнувал своите дарби и заслуги и така, незабележливо за себеси растел во смирението.
Меѓутоа, старецот Леонид не само што длабоко го сакал, но и срдечно го почитувал отец Макариј како свој духовен собрат и соборец. И кога наоѓал за полезно, тоа го искажувал и пред другите свои чувства на високо признание и преклонение пред благодатната духовност на отец Макариј - и тоа во такви суперлативи, што ги избезумувал присутните. Самиот, пак, отец Макариј, сметајќи се себеси за недостоен, сето ова го припишувал на смиреномудрието на старецот. И така, ученикот и учителот се натпреварувале во смирението и за сите било јасно, дека тие двајцата се достојни еден за друг.


Седум години поминал отец Макариј со старецот Леонид. За него, тоа било благодатно време на духовно напредување и созревање. Кога во 1841 г. старецот починал, отец Макариј плачел за загубата не помалку, отколку за смртта на својот прв духовен наставник схимонах Атанасиј, бидејќи првиот го посадил, а вториот го укрепил во него благодатното знаење.

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (1)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (2)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (3)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (4)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (5)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (6)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (7)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (8)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (9)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (10)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (11)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (12)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (13)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (14)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (15)

арх. Серафим - ОПТИНСКИТЕ СТАРЦИ (16)


 Optinski.starci.jpg

Издавач: ЃаконијА  2004

Главен и одговорен уредник: Митрополит Брегалнички г. Агатангел

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3864
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4746
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4523
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3931
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Беседи

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

 Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Митрополит Струмички Наум Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)

Во Ирод четворовласникот го препознаваме самољубието во сите три негови пројави или потстрасти: сластољубие (желба за телесни задоволства), среброљубие (желба за пари и имот) и славољубие (желба за овоземна власт...

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Порака на српскиот патријарх Порфириј до учениците на почетокот на учебната година

Да си помагаме меѓусебно за подобро да ги научиме лекциите, бидејќи сме си потребни еден на друг, сите зависиме еден од друг. Затоа треба да ги негуваме другарството и заедништвото....

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно - Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Бог го бара нашето срце и нашиот чист живот

Бог нема потреба од зејтин, лепење пари по иконите и нема потреба од ништо од нас материјално.Да одиме кај бајачи и гледачи кои ќе ни кажат да носиме зејтин, или...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Самите имаме потреба од простување

Секоја молитва што ќе ја изговориме е крик за простување: „Господи Исусе Христе, помилуј ме, грешниот!“ Еве што вели Бог: „Ако им ги простите на луѓето гревовите нивни и вам...

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2023)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

Како бесот се крие (13.08.2023 11:33)

Како бесот се крие (13.08.2023 11:33)

Богочовекот Христос не е сега меѓу нас, но затоа ги остави Своите наследници, Епископите, чиј глас, кој повикува на лично покајание, треба да го послушаме, ако сакаме да се исцелиме....

✥ Митрополит Европски Пимен✥  - Утре (13.08.2020)

✥ Митрополит Европски Пимен✥ - Утре (13.08.2020)

Нека дава силаСинот на ПресветатаДа истраеме во подвиготНа постот и љубовта,Та преку молитвите на онаа која Го роди,Стократни плодови на покајанието да принесеме, Та преку тој наш подвигСе прослави иметоНа...

« »

Најново од духовност

Православен календар

 

21/09/2023 - четрток

Рождество на Пресвета Богородица

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная