логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Четириесет дена Господ ќе оди по земјата! Он може да се сретне со секој под разни видови. Он се јавува која човекот брза, кога се наоѓа во теснец, кога треба да оди некаде. Ја испитува нашата вера - колку имаме љубов кон ближниот.

Има многу примери во патерикот. Еден од највпечатливите, еден од нив е, како од скитот одел во манастирот, подвижникот Арсениј. Тој видел пред него некој просјак, кој се движи на инвалидска количка, така што се турка со сопствените раце по земјата. Го подигнал него на својата мантија - бил здрав физички. Го кренал на плеќи и право манастирот, каде што и самиот брзал.Се приближил до манастирот и гледа браќата сите се собрале и си помислил да не чекаат некои големци. Дошол уште поблиску: игуменот се обратил кон сите и рекол:
-" Еве Арсениј го носи Господа!"

A тој се изненадил. Товарот му станувал се полесен и полесен: колку што се приближувал до манастирот, толку товарот станувал полесен. А потем сите го виделе Господа, како се вознесува на небо... А на Арсениј Му се обратил со зборовите:" Арсeниј! Јас тебе нема да те заборавам!" Такво јавление се случило.
Јас вe призивам кон тоа, вие да бдеете овие 40 дена ( после Воскресението Христово) и да ја золемите благотворителната дејност. Оти може да се случи некој да го сретне Господа.

"Нека ви биде според вашата вера"

Схиархимандрит Инокентиj

 30ти април 2020лето Господово

 


Избор од фб профил на

Maja Beleva

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1044
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1005
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…