логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

ЗА КОРОНА ВИРУСОТ И ПРИЧЕСТУВАЊЕТО

Во контекст на дискусијата за мерките на претпазливост во врска со епидемијата на коронавирус во светот, корисниците на социјалните мрежи се осврнаа на темата за причест во црквата.
Дали навистина е можно да не се грижиш?
По овој повод, протоереј Андреј Ефанов ги споделува своите размислувања.

Старците во православието се сеќаваат за тоа што се случи порано, на ридот од каде истекуваше извор кој е покрај Сергиевата Лавра, Света Троица. Локалните жители поставија на овој рид депонија, кој не ги спречи верниците со почит да пијат вода од овој извор. И никој не беше болен.

А сега, за "модерниот" сегашен коронавирус.
Антителата во организмот на испитуваните покажаа дека 80% од светското население е болно како резултат на вирусна инфекција на коронавирусот и дека сегашната форма не е најопасна, веќе е познато - САРС (кој предизвикува пневмонија) е исто така предизвикан од коронавирусот и е многу поопасна. Но, јас не сум доктор, јас сум свештеник и не треба да пишувам за болест, туку за Великиот Пост, за периодот кога се оди во храмот со цел да се причестиме со Светите Христови Тајни.

Познато е дека коронавирусот се плаши од алкохол, а супстанцијата на Крвта Христова е доволно силен алкохол. Така што, оние кои панично се плашат да бидат заразени, можат да се смират со овој аргумент, затоа што својствата на виното се зачувани во Таинството на Евхаристијата.
Но, дали ова треба да смири верник?

"Вам и влакната на косата ви се избројани" (Мат. 10:30) - ни вели Господ. Ако е така зошто да се грижиме за тоа што е под власт на Самиот Бог? Всушност, сé е под Негова власт - и нашиот живот и нашата смрт. Секоја зима имаме ваква или онаква инфекција, ако на секоја реагираме со таква загриженист, тогаш ќе се лишиме од најважното што е во животот на христијанинот - соединувањето со Христа.

Ако ние толку панично се плашиме од болеста, тогаш треба да престанеме да излегуваме на улица, да ја отфрлиме работата и училиштето, да не ги отвораме прозорците за да ја проветриме просторијата, да не ја отклучуваме вратата за да не нé зарази оној кој ни доаѓа. Така нема да Му ја отвориме вратата на Христа, Кој со ликот на сиромашните ќе почука кај нас.
А во стравот од болест, ќе го изгубиме најглавното поради што и дојдовме во овој свет и од кој сите исти заминуваме, само со што, зависи исклучиво од нас.
Но, потпирајќи се на Бог, треба да се погрижиме за себеси и нашето здравје.

Секој вирус, дури и оној што толку го исплаши светот оваа година, се развива полесно во ослабнат организам, затоа треба да се обидете да го одржите правилно вашиот имунолошки систем, така што доколку се чувствувате лошо, треба да се обратите на лекар. А црквенослужителите треба да се погрижат за дезинфекција на иконите кон кои парохјаните се приклонуваат.

Впрочем, поголемиот дел од чудотворните икони се прославиле токму затоа што преку нив, Господ и Мајката Божја ги запреа епидемиите.
----------

Извор:

https://zen.yandex.ru/…/o-koronaviruse-i-prichascenii-5e54d…

 Snežana Cornet

Подготви. Снежана Корнет

 

 

(ОБНОВЕНО)

11-ти октомври, лето Господово 2016

 

Бог не не‘ создал сите подеднакви, еднакво умни, прекрасни, богати, силни, затоа што тогаш  не би останало на земјата место за љубов. Љубовта ги покрива сите недостатоци: Ти си богат, другиот е беден- љуби го и Љубовта ќе ја исполни неговата сиромаштија. Ти си умен, образуван, а другиот неумен, неук- љуби го и Љубовта ќе те натера да му дадеш знаење. На тој начин при природна нееднаквост се добива исполнување на кругот на љубовта-  каде е љубовта таму е и полнотата. 

– Св. Јован Златоуст

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1036
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 999
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…