логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

7.Vselenski.sobor

Еднаш, си бил некој човек којшто го сметал Рождеството Христово за некаква измислица. Тој не бил лош, дури бил и многу добар, дарежлив кон семејството, чесен во своите односи со другите луѓе. Но тој не верувал во она што на Божик се кажувало во црквите. А бил премногу чесен за да се преправа дека верува.

          „Не сакам да те нажалам,“ ѝ рекол тој на својата жена, која била верничка и редовно одела во црква, „но јас едноставно не можам да го сфатам тоа дека Бог станал човек. За мене тоа е вистинска измислица.“

          На Божикната вечер неговата сопруга  пошла со своите деца на сеноќно бдение во црква. Човекот одбил да појде со нив. „Ќе се чувствувам како лицемер“, им објаснил тој, „подобро ќе останам дома и ќе ве чекам.“

          Набрзо откако заминале тие, започнало да врне снег. Тој се доближил до прозорецот и видел дека снегулките стануваат сѐ поголеми и поголеми. „Но, добро, кога веќе е Божик, редно е да биде снежен“.

          Се вратил на својата фотелја крај каминот и почнал да чита весник. По неколку минути го стаписал некаков тап удар. Потоа се слушнал уште еден. Па уште еден. Се зачудил кој би можел во тие доцни часови да фрла снежни топки во прозорецот.

          Кога ја отворил вратата за да види од каде доаѓаат звуците, тој забележал јато премрзнати птици. Веројатно тие, зафатени од невремето, удирале во стаклото обидувајќи се да се засолнат.

          „Не можам да им дозволам на кутрите птици да замрзнат“, се замислил тој. „Но како да им помогнам?“ Се сетил на шталата каде што ги чувал коњите. Тоа било навистина погодно место за птиците да се засолнат. Брзо го облекол дебелото палто и чизмите и се упатил низ длабокиот снег до шталата. Широко ја отворил вратата и го запалил светлото. Но птиците не влетале тука.

          „Треба да ги примамам со нешто“, си рекол тој. Брзо се вратил дома по леб, го раздробил и со трошките го посипал снегот во правец на шталата. За негова жал, птиците го игнорирале лебот и продолжиле да се борат со длабокиот снег.  Тој се обидел и да ги потера во правец на шталата одејќи, околу нив и мавтајќи со рацете. Птицате бегале на разни страни, само не во топлата, светла штала.

          „Веројатно им изгледам чуден и страшен“, си рекол тој, „Како да им покажам дека можат да ми веруваат? Да можев барем на неколку минути да станам птица, ќе можев да ги поведам кон безбедното засолниште.“ Во тој миг силно се огласиле црковните камбани.

 Тој застанал во место и се внел во звукот на камбаните, кои ја возвестувале благата вест на Рождеството. Поразен паднал на колена во снегот. „Сега сфаќам,“ прошепотел тој. „Сега знам зошто Ти си го направил тоа“.

Извор:

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/bozhikna-prikazna-chovekot-i-pticite/

 

29ти декември 2019 лето Господово

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 743
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…