логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Искушенијата и неволјите го прават човекот смирен, а ништо не е поголемо од смирението. Затоа, кога искушенијата ќе надојдат треба да се прегрнат, така речено, да се стават под пазуви, а ако тие се засилат и те заобиколат како море, тогаш наполни ги очите со солзи и пливај во нив.
Голема е Господовата благодат да се трпат искушенијата, како што говори и Апостолот:

„Вам ви е дадено не само да верувате во Христа туку и да страдате заради него,

зашто во Божјото царство се влегува преку многу страдања.

Старец Аврамиј Светогорец

 

 

Извор: ФБ профил на

Ivica Trajkovic

2ри март 2019 лето Господово

 

 

 



Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…
Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1455
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 917
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1175
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…